Bilgisayar II

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Bilgisayar II

Marmara Üniversitesi İlköğretim Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilgisayar II Dersinin Forumu

+32
nihal akman
tuba nur emek
Yeşim Gülboy
Elif Gülmez
serkanulucay
gizem
nadiye boz
oğuz othan
Çisem Kanalan
Hale Nur Top
hatice kalkan
sümbül vatansever
elifyuce
Hümeyra Özüduruk
Esra GÜNAYDIN
Eren Yucel
özgeuysal
zübeyde toptamur
sinem gümüş
vildan sofu
Ayşe Güldoğan
nasırcan kılaç
pınar karaboğa
merve tekin
Hakan ERCAN
Gökçe SINMAZ
rıdvankalkan
Meltem Ercan
Gökhan ÇALIŞKAN
Dilek Güzel
damla tosun
Arş. Gör. Esad ESGİN
36 posters

Ders Yazılımlarının Seçimi

pınar karaboğa

Ders Yazılımlarının Seçimi - Sayfa 2 Empty Geri: Ders Yazılımlarının Seçimi

Mesaj  pınar karaboğa Cuma Haz. 12, 2009 3:44 pm

http://www.egitimdir.com/ bu siteyi değerlendirmek istedim.Bu site birçok alanda bilgi veriyor,kalabalık bir site(haberler,dersler,sporvs.).üye olmayı gerektiren bu sitenin ders anlatım kısmı o derslerin kazanımlarıyla uyumlu ancak anlatım şekli daha çok metne dayalı,ilgiçekme açısından dezavantaj bence.bilgi akışı güzel,kopuk değil,yazılanlar birbirleriyle ilşkili.Güdüleyici özellikleri yok değil ama yetersiz bence.Kullanıcı etkileşimi belli ki dikkate alınmamış pek.Linkli kısımlarda imlecin değişmesi,resim üzerine gelince resmin değişmesi gibi birtakım etkileşimler sözkonusu.Yardım menüsü yer alıyor,sitede gezen biri istediklerine kolaylıkla ulaşabilir.burda çalışmak çok zor olmaz ancak biraz sıkıcı olacağı kanaatindeyim.hangi kitle hedeflenmiş pek anlaşılmıyor,konu anlatımları var ama hangi sınıf düzeyine görepek anlayamadım.Yalnız hangi kitle olursa olsun metinlerin azaltılıp resimlerin dahayoğun kullanılması gerektiğini düşünüyorum.
    Esra GÜNAYDIN

Mesaj  Esra GÜNAYDIN Cuma Haz. 12, 2009 8:38 pm

İyi bir ders yazlımı öncelikli olarak amacına uygun olmalıdır.Örneğin, Fen ve Teknoloji dersini hedef aldıysa Fen ve teknoloji dersiyle ilgili MEB'in istekleri doğrultusunda yeni programa uygun konu anlatımı,deneylere,etkinliklere vb. yer verilmelidir.Hızlı gelişen bir teknoloji çağında yaşıyoruz ve bilgiler her geçen gün yenilenmekte ve gelişmekte bunun için güncelde olmalıdır ve herkesin rahatlıkla kullanabilmesi için maliyetide uygun olmalıdır.Benim size önerebileceğim site
    http://www.sbsfenci.com/ Belki ilk girişte sitenin rengini beyenmeyebilirsiniz pek canlı durmuyor fakat arayüz tasarımına baktığımızda Fen ve teknoloji dersi adına istediğiniz herşeyi rahatlıkla buluyorsunuz.6,7,8 sınıfla ilgili bilgiler açık olarak ana sayfanın sağına ve soluna koyulmuş bu şekilde istediğiniz dökümanı aramadan buluyorsunuz.Hem öğrenciler hem de öğretmenler için çok kullanışlı bir site.Yazı tipide gözü yormuyor.
    Esra GÜNAYDIN

Mesaj  Esra GÜNAYDIN Cuma Haz. 12, 2009 8:48 pm

özgeuysal demiş ki:ders yazılımı seçilirken hedefe uygunluk amaca uyunluk maliyet gibi kavramlara dikkat edilmelidir.ben http://www.fenveteknolojidersi.com/ sitesini değerlendiricem.
    site amaca uygun hazırlanmış fen teknoloji konuları içeriyor ayrıca fen teknıloji dersi ilk okulda gösterildiğinden ilk okul öğrencilerine göre hazırlnamış içerisinde flaş sunumlar oyunlu etkimlikler var.güncel bir site yeni programa göre düzenlenmiş. ayrıca öğrencilerin öğrenirken eğlendiren bir site sıkıcı konu anlatımları yok bence zaten internet siteleri çok fazla yazı yerine görselliğe önem vermelidir.bu site de öle. sitede fayda sağlayan bilgiler mevcut.
    Gerçekten süper bir site. Görselliğin ön planda olduğu ve öğrenciler için eğlenceli ve öğrenmeyi zevkli kılan bir site.Tamamen amacına uygun,güncel ve yeni programın gerekçelerini iyi kavramış.
    Hümeyra Özüduruk

Mesaj  Hümeyra Özüduruk Cuma Haz. 12, 2009 9:42 pm

Ben www.dersimizfen.net sitesini seçtim(tabiki fen okulu birinci.ama diğer arkadaşlar ondan bahsetmiş.)girişi çok güzel tasarlamışlar.Başta bizi karşılayan resim çok hoş.ama onun üstüne sitenin ismini yazarken renk seçimi olmamış.Menü kısmında sekmeler çok iyi tasarlanmış kelimeye uygun resim dizayn edilmiş. Ayrıca sitenin anasayfasında en altta resimler film şeridi gibi akıyor bu çok orjinal bir fikirdi.En önemli şeylerden biride sitede dolaşma kolaylığı ki bunuda ileri geri tuşları ile çok güzel bir şekilde sağlamışlar.Ders konularını biraz yalın bir şekilde anlatmışlar.ama daha sonra bunların videolarla resimlerle desteklenmesi bu dezavantajı avantaja çevirmiş.İmlecin kısım kısım biçim değiştirmeside gerçekten çok ustaca düşünülmüş :lol:ve en güzelide interaktif konular kısmında bilim ve tekniğe bağlanıyor anlatım görsel bir boyut kazanıyor.
    elifyuce
    elifyuce

Mesaj  elifyuce Cuma Haz. 12, 2009 9:45 pm

fen ve teknolojı dersı ıcın sunumumu hazırlarken gırdıgım ama canlı teknık destekle ırtıbata gecene kadar hıc bır yararını goremedıgım http://www.sirinlerim.net/Dosyalar.asp sıtesını degerlendırıcem...hedef kıtlesı sanırım ogretmen ve unıversıte ogrecılerı olan bu sıtenın ana sayfası ve ıcerıgı bana baya karısık geldı,irtibata gectıgım kısı bana aradıgım dokumanların hangı lınkte oldugunu soylemsıne ragmen,o lınkı bulmakta baya zorlanmıstım..
    elifyuce
    elifyuce

Mesaj  elifyuce C.tesi Haz. 13, 2009 10:45 am

(kitaptan okuduğum kadarıyla:) ders yazılımın en temel özelliği bu yazılımların ogretme-ogrenme ilkesıne uygun olarak hazırlanmıs ve kullanımın kolay olması gerekıyormuş ve ders yazılımı secımınde
    amaca uygunluk,hedef kıtleye uygunluk ,malıyet,guncellık,teknık destege dıkkat edılerek tercih yapılmalı...
    sümbül vatansever
    sümbül vatansever

Mesaj  sümbül vatansever C.tesi Haz. 13, 2009 1:33 pm

www.fenforum.gen.tr bu siteye herkesin girmesini tavsiye ediyorum..bütün fenciler bu sitede..istediğin her konuya rahatca uzanabiliyorsunuz..ayrıca herkesin de değindiği gibi yazılar renkler uyumlu..konu arama motorundan yazıldığı zaman birebire bağlantı veriyor sonuca çabuk kolay bir erişim sağlanıyor..şiddetle tavsiye ediyorum...bu arada bi hatırlatma bu site bizxim ders verebileceğimiz öğrencilerden oluşmakta...Very Happy
    sümbül vatansever
    sümbül vatansever

Mesaj  sümbül vatansever C.tesi Haz. 13, 2009 1:38 pm

Esra GÜNAYDIN demiş ki:
    özgeuysal demiş ki:ders yazılımı seçilirken hedefe uygunluk amaca uyunluk maliyet gibi kavramlara dikkat edilmelidir.ben http://www.fenveteknolojidersi.com/ sitesini değerlendiricem.
    site amaca uygun hazırlanmış fen teknoloji konuları içeriyor ayrıca fen teknıloji dersi ilk okulda gösterildiğinden ilk okul öğrencilerine göre hazırlnamış içerisinde flaş sunumlar oyunlu etkimlikler var.güncel bir site yeni programa göre düzenlenmiş. ayrıca öğrencilerin öğrenirken eğlendiren bir site sıkıcı konu anlatımları yok bence zaten internet siteleri çok fazla yazı yerine görselliğe önem vermelidir.bu site de öle. sitede fayda sağlayan bilgiler mevcut.
    Gerçekten süper bir site. Görselliğin ön planda olduğu ve öğrenciler için eğlenceli ve öğrenmeyi zevkli kılan bir site.Tamamen amacına uygun,güncel ve yeni programın gerekçelerini iyi kavramış.
    bu site harikaymış..gezinmesi bile eğlence veriyor...artık derslerimizi buradan buluruz..kolay erişimli kullanımı rahat bir site..çok hoş..Very Happy
    hatice kalkan
    hatice kalkan

Mesaj  hatice kalkan C.tesi Haz. 13, 2009 2:32 pm

"www.bizimokulumuz.com" Bu siteyi ders yazılımı açısından değerlendirdiğim de öğrenci eğitimi için kaliteli bir site olduğunu düşünüyorum.Öğrencinin her seviyeden istediğini alanın bilgisine rahatlıkla erişebileceği bir ana sayfa düzeni tasarlanmış. Eklenen her bağlantı öğrenciyi sıkmayacak şekilde eğitsel bilgiler içeriyor.Ayrıca sadece konu anlatımı,test,sınav yok öğretirken sıkmayacak şekilde eğitsel oyunlara da yer verilmiş.Belirli gün ve haftalara da yer verilmesi sitenin güzel avantajlarından biri.Çünkü okullarda belirligün ve haftalar çok önemli öğrenci bu bağlantılardan istediği yazı,şiir,resime ulaşabilir.Gerçekte benim gönlümde yatan Razz fenokulu.net(hakkını yiyemem site tasarlamada çok faydasını gördümde) herkes bahsettiği için tekrar baskı yapmak istemedim. Very Happy
    Hale Nur Top
    Hale Nur Top

Mesaj  Hale Nur Top C.tesi Haz. 13, 2009 3:02 pm

http://www.fenci.gen.tr/default.asp

Bu site hedefleriyle uyumluluk gösteren bir site. İçerik açısından öğrencilere faydalı olabilcek nitelikte vegeniş bir içeriğe sahiptir. Fakat site dikkat çekme açısından biraz zayıf. Yazıları küçük, çok karmaşık ve sıkışık görünüyor. aradığınız bi bölümü ilk bakışta görmeniz biraz zorlaşıyor. Bu da öğrencilerin çalışma isteklerinin gitmesinin bir nedeni olabilir, çabuk sıkılabilirler siteden. Bunun yanında burada sunulan videolar, animasyonlar, deney düzenekleri, konu anlatımları, günlük yaşamdan örnekler ve eğlenerek öğrenmeyi sağlayacak materyaller sitenin öğrencilere faydalı olabileceğini gösteriyor.
    hatice kalkan
    hatice kalkan

Mesaj  hatice kalkan C.tesi Haz. 13, 2009 4:33 pm

http://www.ilkokuma.com/
    sitenin rengi de dizaynı da güzel.Ayrıca bugün ilköğretimlerde olan tezatlığı kaldırıyor(ilköğretimde el yazısı kullanılmaya başlandı ama sınavlar normal yazıyla,kullanılan ortaokul kitapları normal yazı ama öğrenciler okuda el yazısı kullanıyor.)bu sitede ilköğretim 1.sınıf öğrencilerine kolaylık sağlanmış el yazısı fontu,çizgi çalışmalarına yer verilmiş.Tek olumsuz yanı indirmeden kullanamıyorsun.
    hatice kalkan
    hatice kalkan

Mesaj  hatice kalkan C.tesi Haz. 13, 2009 4:45 pm

http://www.fendeney.com/
    fen bilgisi dersinde yapılacak olan deneyleri çok güzel anlatmışlar bire bir öğrencinin öğrenmesine kolaylık sunmuşlar.Formun adı fendeneyleri hedef,içerik ve etkinlikler uyumlu.Ayrıca meb fen programına uygun.Bilgi akış hızı da iyi ayarlanmış.Hem de öğrenciye tekrar imkanı sağlıyor,anında dönüt veriyor.Öğrenciye yaparak,yaşayarak öğretiyor.
    Çisem Kanalan
    Çisem Kanalan

Mesaj  Çisem Kanalan C.tesi Haz. 13, 2009 8:32 pm

benim eleştirmek istediğim site http://www.ekimya.com/ sitesi
    Yazılımın adı ekimyacı.com
    yazılımın konusu lise müfredatında yer alan kimya konuları
    donanım gereksimleri adobe shockwave
    sitede ağırlıklı olarak benzeşim yazılımı ön planda
    ders hedefleri ile uyumluluğu oldukça iyi içerik ve etkinlikleri uyumlu deney ve animasyonlarla desteklenmiş yazılımdaki bilgi akışı tam anlamıyla sıraya konmamış kullanıcının insiyatifine bırakılmış yazılımın çalışma hızı iyi dikkat çekme ve güdüleme özelliği özellikle anasayfa için zayıf eğitim programı ile tutarlı,animasyonlar içersinde ingilizce dile yer verilmesi olumsuz özelliği sitesi içi arama menüsüyle yardım edilmeye çalışılıyor hedef kitleye oldukça uyumlu geri bildirim konusunda flash animasyonlarda iyi
    oğuz othan

Mesaj  oğuz othan C.tesi Haz. 13, 2009 10:17 pm

Gerek hazırladığımız site için, gerekse fen ile ilgili çeşitli bilgileri bulmak için en çok kullandığımız site kuşkusuz http://www.fenokulu.net/ tir.Bu siteyi yazılım seçme formuna göre;

-ders hedefleri ile uyumluluk:ÇOK İYİ
    -içerik ve etkinliklerin uyumu:ÇOK İYİ
    -yazılımdaki bilgi akışı:İYİ
    -yazılımın dikkat çekme özelliği:İYİ
    -yazılımın güdüleyici özelliği:ORTA
    -yazılımın etkileşimlilik özelliği:İYİ
    -yazılımın eğitim programı ile tutarlılığı:ÇOK İYİ
    -yazılımın kontrol edilebilirliği:İYİ
    -yazılımla çalışmanın rahatlığı:İYİ
    -yazılımın hedef kitleye uygunluğu:ÇOK İYİ
    -yazılımın geri bildirim özellikleri:KÖTÜ

özelliklerini taşıdığını düşünüyorum...
    nadiye boz

Mesaj  nadiye boz C.tesi Haz. 13, 2009 10:46 pm

Ders yazılımları öncelikle öğrencinin konuyu en kolay ve en etkili biçimde öğrenebileceği şekilde hazırlanmalı. Sayfa düzeni ve rengi kullanılan resim ve videolar öğrencinin dikkatini çekecek şekilde olmalı diye düşünüyorum. Ana sayfada öğrenci aradığı konuya kolayca ulaşabilmeli. Öğrenciyi öğretirken eğlendirmeli de aynı zamanda http://www.fendeney.com/ hatice arkadaşımın önerdiği sitede bunları görmek mümkün
    gizem
    gizem

Mesaj  gizem Paz Haz. 14, 2009 1:29 am

eğitsel bir web sitesi seçilirken öneclikli olarak öğrencinin o konuyla ilgili öğrenmesi gereken hedef ve davranışlara uygun olmalıdır.yani kısacası MEB in dogrultusunda olmalıdır.http://www.fenokulu.net/ adlı site gercekten ogrencı ıcın anlasılabılır ve cok acık bır sıte.her sevıyede ogrencı bu sıteye gırdıgı zaman rahatlıkla ıstedıgı bılgıye ulaşabılır.zaten bu tarz egıtsel sıteler ogrencılerın sevıyelerıne uygun olmalı her duzeyde ogrencı ogrenebılmelı.anasyfa da cok fazla yazı yok.resımlı olması ogrencıyı daha da cok cekecektır.
    gizem
    gizem

Mesaj  gizem Paz Haz. 14, 2009 1:37 am

bu program öğrencıye yonelık bır programdır.ogrencının yaptıgı etkıye karsılık sıtenın verdıgı tepkı anlaşılır olmalıdır.
    serkanulucay
    serkanulucay

Mesaj  serkanulucay Paz Haz. 14, 2009 10:25 am

Öncelikle eğitim alanında bir web sitesini değerlendirmeden önce, ders yazılımı ve seçimiyle ilgili çok güzel bir slayt çalışması buldum, arkadaşlarıma tavsiye ederim, kitabın yanısıra çok güzel bir şekilde anlatılmış:Tıkla Smile

Ben M.E.B.'nın hazırlamış olduğu internettv'yi değerlendirmek istiyorum. Öncelikle http://internettv.meb.gov.tr/ adresinden siteye ulaşılabilmektedir.

Site MEB tarafından profosyonelce hazırlanmıştır. Bu web sitesi hedefleriyle,içerik ve etkinlikleriyle uyum içindedir. Adı üstünde, internettv olduğundan görsel olarak dosyalarla konular zenginleştirilmiş. Anasayfada istediğiniz dersi seçiyorsunuz ve konuyla ilgili görsel araçlara rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Görsel içerikli bir web sitesi olduğundan görme engellilere özel bir sekmenin oluşturulması bu web sitesi için düşünülen en profesyonelce yaklaşım olmuş. Ayrıca arabildirim özelliğinin güzel sunulması,bilgilerin akış hızının doğru ayarlanması ve hızlı arama menüsünün olmasıyla tüm konuların anlatımını en güzel gercekleştiren web sitelerinden biridir.
    Elif Gülmez
    Elif Gülmez

Mesaj  Elif Gülmez Paz Haz. 14, 2009 4:20 pm

Benim sizlerle paylaşacağım site "http://www.fenveteknolojidersi.com/" içerik olarak gerçekten güzel bir yer. Gerek animasyonlar gerekse konuyla ilgili oyunlarla öğrenilecek konular desteklenmiş durumda.Yani öğrencinin anlamadım demesine fırsat vermeyecek bir yer Smile Ayrıca çok kolay kullanılabilecek, aranan şeyin hemen bulunabileceği bir site Wink
    Yeşim Gülboy

Mesaj  Yeşim Gülboy Paz Haz. 14, 2009 4:36 pm

http://www.fenveteknolojidersi.com/ sitesini değerlendiriyorum.

*Ders hedefleri ile uyumluluk: çok iyi
    *içerik ve etkinliklerin uyumu: çok iyi
    *Yazılımdaki bilgi akışı: iyi
    *Yazılımdaki çalışma hızı: iyi
    *Yazılımın dikkat çekme özelliği: çok iyi
    *Yazılımın güdüleyici özelliği: iyi
    *Yazılımın etkileşimlilik özelliği: çok iyi
    *Yazılımın eğitim programı ile tutarlılığı: çok iyi
    *Yazılımın performans kayıtları tutması:orta
    *Yazılımla çalışmanın rahlığı: iyi
    *Yazılımın hedef kitleye uygunluğu: çok iyi
    *Yazılımın geri bildirim özellikleri: orta
    Meltem Ercan

Mesaj  Meltem Ercan Paz Haz. 14, 2009 4:49 pm

sümbül vatansever demiş ki:
    Esra GÜNAYDIN demiş ki:
    bu site harikaymış..gezinmesi bile eğlence veriyor...artık derslerimizi buradan buluruz..kolay erişimli kullanımı rahat bir site..çok hoş..Very Happy

görsellik gerçekten içerikten önce göze çarpan ilk şey.bu siteye girdiğinizdede öğrencilerin dikkatini çekecek renkler uyum içersinde kullanılmış.Öğretim programına uygun olarak etkinlikler flah sunumlara yer verilerek kazanımlara yönelik bir çalışma ortya konmuş.siteyi başarılı buldum.öğrencinin istediğini bulmasının kolay olduğunu ve site içinde gezinirken kaybolma gibi bir sorun yaşamayacağını düşünüyorum.ödev hazırlarken yada ders anlatımlarında da öğretmenlerin de yararlanılabilir.
    tuba nur emek

Mesaj  tuba nur emek Paz Haz. 14, 2009 6:50 pm

elif yüce demiş ki;fen ve teknolojı dersı ıcın sunumumu hazırlarken gırdıgım ama canlı teknık destekle ırtıbata gecene kadar hıc bır yararını goremedıgım http://www.sirinlerim.net/Dosyalar.asp sıtesını degerlendırıcem...hedef kıtlesı sanırım ogretmen ve unıversıte ogrecılerı olan bu sıtenın ana sayfası ve ıcerıgı bana baya karısık geldı,irtibata gectıgım kısı bana aradıgım dokumanların hangı lınkte oldugunu soylemsıne ragmen,o lınkı bulmakta baya zorlanmıstım..

elif'e katılıyorum.ben de bu siteye girdiğimde son derece karmaşık buldum.Şekiller beyni yoracak şekilde dallandırılmış.Renk uyumu güzel ancak kısıtlı renkler kullanılarak bu uyum sağlanmaya çalışılmış.Dil bilgisi ve yazaım kuralları açısından uygun.Güncel ve doğru bilgileri kapsıyor.Seviye bir ilköğretim öğrencisine göre değil.Küçük birimlere ayrılmış fakat bu sadece görüntü kalabalığı yapmış.
    tuba nur emek

Mesaj  tuba nur emek Paz Haz. 14, 2009 6:58 pm

www.fenokulu.net sitesi tamamen öğretilmesi planlanan konuyu kapsıyor.Ders yazılımının hedefler,içerik,yöntem öğrenci özellikleri ile uyumlu.Öğretilecek konunun hedefleri belirlenmiş,içerik de konuyu kavratacak sınırlılıkta olmuştur.sadece konuyu kavrama düzeyinde değil uygulama ve değerlendirme becerileri kazandırmak için hr türlü deney,etkinlik,oyun vs. yer verilmiştir.
    nihal akman
    nihal akman

Mesaj  nihal akman Paz Haz. 14, 2009 7:15 pm

http://www.fen1.com adresini incelediğimde sade ve anlaşılır bi site olarak gözüküyor. Fakat geliştirilmesi gereken yerler olduğunu düşünüyorum. konu kaynakları kısmını gereksiz buldum. Ayrıca öğrencilerin dikkatini çekecek görsel ifadelerle siteyi daha renkli bir hale getirebilirler. sitenin dersin hedefleri ile uyum içinde oldugunu düşünüyorum. Konular sıradan bir anlatımla değil, sunum şeklinde ve eğlenceli olarak anlatılmış bu öğrencilerin dikkatini çekebilir.ayrıca site de aktif olmayan bazı başlıklar var bu sıkıntı oluşturabilir.
    Elif Dilmen
    Elif Dilmen

Mesaj  Elif Dilmen Paz Haz. 14, 2009 9:38 pm

Araştırdım,araştırdıım sizler için çok eğlenceli,kıpır kıpır,cıvıl cıvıl bir site buldum Smile http://www.okulyolunda.com/cimcime.html ilköğretim 1. kademe öğrencileri için hazırlanmış mükemmel bir site...Renkli ama gözü rahatsız etmiyor,içeriği geniş ama insanı yormuyor ve sayılabilecek farklı artıları var.Videolar,deneyler,sunumlarla içerik zenginleştirilmiş,bunlar henüz oyun döneminde olan çocukların dikkatini derse toplamayı sağlar diye düşünüyorum.Karışık biçok tasarımın aksine,linklerin doğru ve gerekli kullanılmasıyla tasarım bir düzene oturtulmuş.Ayrıca ders dışı eğlenceli etkinliklerlede zenginleştirilmiş.Farklı renkler birarada kullanılmasına rağmen hoş olmuş ve en önemlisi reklamlar sayfa düzenini bozmamış...

Forum Saati Cuma Mayıs 17, 2024 6:56 am