Bilgisayar II

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Bilgisayar II

Marmara Üniversitesi İlköğretim Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilgisayar II Dersinin Forumu

+37
ENES AKÇAY
Nese Senturk
özge yıldız
FATMA ÇAVDAR
seçil ateş
tuba nur emek
Elif Gülmez
gizem
nadiye boz
Yeşim Gülboy
Eren Yucel
özgeuysal
zübeyde toptamur
sinem gümüş
Esra GÜNAYDIN
vildan sofu
Ayşe Güldoğan
Çisem Kanalan
Hakan ERCAN
nasırcan kılaç
rıdvankalkan
merve tekin
oğuz othan
Meltem Ercan
Gökçe SINMAZ
sumeyye erdogan
Gökhan ÇALIŞKAN
mukaddes ozen
serkanulucay
Hacer Arslan
Dilek Güzel
Hümeyra Özüduruk
pınar karaboğa
Halit YILDIZ
damla tosun
hatice kalkan
Arş. Gör. Esad ESGİN
41 posters

"Uzaktan Eğitim" nedir?

sinem gümüş

"Uzaktan Eğitim" nedir? - Sayfa 3 Empty Geri: "Uzaktan Eğitim" nedir?

Mesaj  sinem gümüş Perş. Haz. 11, 2009 8:14 pm

en önemlisiyle uzaktan eğitim, farklı coğrafyalardaki öğrenci, öğretmen ve öğretim materyallerinin iletişim teknolojileri aracılığıyla bir araya getirildiği bir eğitim şeklidir.
    sinem gümüş

Mesaj  sinem gümüş Perş. Haz. 11, 2009 8:18 pm

Esra GÜNAYDIN demiş ki:
    Hakan ERCAN demiş ki:Uzaktan egitim internet televizyon gibi teknolojik aletlerle yapılan bir egitimdir...
    Mesela biz site yapıyoruz bu yaptıgımız siteyi ziyaret edip bir şeyler ögrenenleri biz uzaktan egitmiş oluruz...
    Televizyonda da aynı.. ders anlatılan programlar uzaktan egitime bir örnektir..

Ben bu görüşe hem katılıyorum hem de katılmıyorum.Uzaktan eğitim deyince benimde ilk aklıma gelen teknolojik araçlardır.Fakat bunu böyle sınırlandırmamak gerekir.Kitaplar da uzaktan eğitimin parçasıdır.Bazı arkadaşlarım kışın çok sert geçtiği doğu bölgelerinde internet aracılığla uzaktan eğitimin yapılabileceğini söylemişler.Ama böyle bir eğitimin yapılabilmesi için gerekli alt yapının sağlanması gerekir.Türkiye şartlarında bırakın her evde pc bulunmasını okul olmayan yerler bile var.Ben bunun için kitapları öneriyorum.
    kesinlikle çok doğru esra. uzaktan eğitimi bu şekilde sınırlandırmamak lazm. senn de söylediğin gibi teknoloji ile henüz tanışamamış bölgeler olabilir( dünya çapında da) bu durumda insanları eğitecek en önemli kaynaklar kitaplar,gazeteler vb yazılı kaynaklar. sonuçya amacımız eğitimse eğer bunu yazılı kaynaklar ile de yapabiliriz. ama saadece yazılı olması da gerekmiyor. örneğin teknoloji bı kadar gelişmemişken insanlar uzaktan eğitim aracı ile kullanırlarmış. şimdi teknolojinin geliiişmesi ile dvd bilgisayar ve televizyon gibi daha çok görsel kaynalaar bulunuyor..
    zübeyde toptamur

Mesaj  zübeyde toptamur Cuma Haz. 12, 2009 10:49 am

uzaktan eğitim kısaca öğretmen ve öğrencinin farklı yerlerde olması demektir.yani karşında soru sorabileceğin bir öğretmen yok.giriyosun bir siteye ve oradan faydalanıryosun.tecrübe ettiğim uzaktan eğitime örnek bizim siteyi verebilirim.siteye birşeyler yazılıyor(soru) ve biz de siteye girip soru hakkında yazı giriyoruz.arkadaşlarımızın yazdığını okuyup değerlendiriyoruz.kimi zaman birbirimize katılıyor kimi zaman da katılmıyoruz.
    zübeyde toptamur

Mesaj  zübeyde toptamur Cuma Haz. 12, 2009 10:53 am

uzaktan eğitimin belli bir öğrenme ortamı yok.yani yer ve zamanın bir önemi yok.nerede olursan ol internete girip çok rahat bir şekilde edinmek istediğimiz bilgileri ediniyoruz.(yani bazı şeyleri öğrenmek için haftanın belirli günlerinde ve saatlerinde okul vs. gibi yerlere gitmeye gerek yok cheers öğrencilerin de en çok hoşuna giden yönü bu olsa gerek)
    pınar karaboğa

Mesaj  pınar karaboğa Cuma Haz. 12, 2009 12:37 pm

Gökçe SINMAZ demiş ki:
    pınar karaboğa demiş ki:
    mukaddes ozen demiş ki:Uzaktan Eğitim öğrenci ve öğretmenin eğitime değişik mekanda katılmasıdır.uzaktan egitim birde sekron asekron diye ayriliyormus.bunlar ise Eğer eğitmen ve öğrenci aynı anda etkileşime girerlerse buna senkron uzaktan eğitim zaman gecikmeli olarak etkileşime girerlerse buna asenkron uzaktan eğitim deniyormus.
    biz uzaktan eğitimin ikisini de kullandık.İlkini aşkla şevkle dönem başında kullanırken dönem sonlarına doğru yavaş yavaş asekron uzaktan eğitim şeklini kullanır olduk( Sad )
    Buna kesinlikle katılıyorum ama suç bizlerde hocada değil zamanında gereken ilgiyi gösterseydik böyle olmazdı ileride bizler de öğretmen olacağız inşallah bizler bu şekil durumlarla karşılaşmayız pale
    sanırım söylemek istediğimiyanlış anlamışsın canım.Ben uzaktan eğitimin her iki şeklini de tecrübe ettiğimizi söylemek istedim.Amacım bizim veya hocanın suçlu olduğunu ima etmeye çalışmak değildi. Exclamation
    pınar karaboğa

Mesaj  pınar karaboğa Cuma Haz. 12, 2009 12:49 pm

Esra GÜNAYDIN demiş ki:Benim uzaktan eğitimle tanışmam çocukken kanal karıştırırken TRT4 deki açık öğretim derslerinin anlatıldığını keşfetmemle başladı diyebilirim.(eminim sizin de aklınıza ilk gelen TRT4 deki derslerdir.)Sonra bu derslerin radyodan da anlatıldığını duydum.İlk başta dersi televizyondan izlemek biraz tuaftı.Ama ÖSS zamanında mat 2 dersini bende TV den takip ettim ve gerçekten de çok faydalı oldu.Uzaktan eğitim değince birazda teknoloji çağınında etkisiyle bilgisiyarla,videolarla ya da tv ile yapılan eğitim gelir.Eğer etrafınızda Açık Öğretim okuyan varsa onlara gönderilen kitaplarda uzaktan eğitimin bir parçasıdır.
    Uzaktan eğitim deyince akla sadece bilgisayarlar,yüksek teknoloji ürünleri gelmemeli Exclamation .Uzaktan eğitim materyali kimi zaman basılı materyaller(kitaplar,çalışma rehberleri) kimi zaman televizyondaki programlar(trt4 üben de izlerdim tecrübe ettiğim bir uzaktan eğitim uygulaması.)kimi zaman da bilgisayarlar(internet vs.) olabilir.
    özgeuysal

Mesaj  özgeuysal Cuma Haz. 12, 2009 2:40 pm

uzaktan eğitim farklı mekanlarda bulunan öğrenci ve öğretmenlerin teknoloji yoluyla bir araya getirimesidir.eğitim belli bir merkezden sağlanır ve tek bir merkezde değerlendirme yapılır.
    özgeuysal

Mesaj  özgeuysal Cuma Haz. 12, 2009 2:43 pm

hepimizinde bildiği gibi ilk uzaktan eğitimi trt sağladı bize halada devam eden açık öğretim dersleri veriyor. ancak günümüzde bazı programlar da var öğrneğin beni kardeşimin kullandığı digikart die bir kart ile şifre alıyor ve derlerin üniteler göre bölündüğü okulla aynı programda işleyen bir ders yazılımı var. burada değerlendirme konu anlatımı var en güzel tarafıda öğrenci bir konuyu anlamadan o konudan yeterli puan alamadan diğer konuya geçemiyor.buda öğrencinin konu eksiklerini kapamasına yardımcı oluyor.
    Eren Yucel
    Eren Yucel

Mesaj  Eren Yucel Cuma Haz. 12, 2009 2:53 pm

en aşina olduğumuz;televizyon tabanlı uygulamalar arasında Anadolu Üniversitesi'dir.Üniversite tarafından öğrenci merkezli özellikte ders kitapları,e-öğrenme hizmetleri ve video konferans uygulamaları verilmektedir.Ayrıca bu üniversite tarafından önlisans,lisans programlarına yönelik olarak hazırlanan tv programı sayısı yaklaşık 5000'dir.
    Eren Yucel
    Eren Yucel

Mesaj  Eren Yucel Cuma Haz. 12, 2009 2:57 pm

uzaktan eğitim:Öğretmen ve öğrencilerin temel görevlerini ayrı ortamlarda yerine getirdikleri biçimsel öğretim sürecinin genel bir adlandırılması olarak tanımlayabilirz.Benim tecrübe ettiğim uzaktan eğitim ise trt4 de yayınlanan tv ders programları olmuştur.
    oğuz othan

Mesaj  oğuz othan Cuma Haz. 12, 2009 10:19 pm

uzaktan eğitim konusunu arkadaşlarımız kendi yorumlarına göre değerlendirmişler.İkinci noktada yani kendimizden bir örnek durumunda ise bende dahil ve diğer arkadaşlarımın (çoğunluğun) da dediği gibi şu anda yapmış olduğumuz bilgisayar 2 dersini örnek olarak verebilirim.
    Yani buda bizlere türk eğitim sisteminin ,bu eğitimden biraz uzak kaldığını gösteriyor.Uzaktan eğitim sistemi bilgi çağına uygun bir eğitim sistemidir ve ülkemizde olması gereken bir sistemdir.
    Bunun içinde biz eğitimcilere (ilerleyen yıllarda) büyük görevler düşüyor...
    Hümeyra Özüduruk

Mesaj  Hümeyra Özüduruk Cuma Haz. 12, 2009 11:18 pm

pınar karaboğa demiş ki:
    mukaddes ozen demiş ki:Uzaktan Eğitim öğrenci ve öğretmenin eğitime değişik mekanda katılmasıdır.uzaktan egitim birde sekron asekron diye ayriliyormus.bunlar ise Eğer eğitmen ve öğrenci aynı anda etkileşime girerlerse buna senkron uzaktan eğitim zaman gecikmeli olarak etkileşime girerlerse buna asenkron uzaktan eğitim deniyormus.
    biz uzaktan eğitimin ikisini de kullandık.İlkini aşkla şevkle dönem başında kullanırken dönem sonlarına doğru yavaş yavaş asekron uzaktan eğitim şeklini kullanır olduk( Sad )
    valla bunda açılan forum konularınında büyük payı var.biraz daha güncel konular üzerinden gidebilseydik bukadar pasif olamayabilirdik diye düşünüyorum Sad
    Yeşim Gülboy

Mesaj  Yeşim Gülboy C.tesi Haz. 13, 2009 1:35 am

Uzaktan eğitim bilginin elektronik olarak ulaştırılmasını sağlayan eğitim çeşididir ve öğrenciler bireysel olarak eğitilir.
    Hakan ERCAN
    Hakan ERCAN

Mesaj  Hakan ERCAN C.tesi Haz. 13, 2009 12:10 pm

Uzaktan eğitim birebir degil de farklı yollardan gerçekleştirilen eğitim olarak nitelendirilir...
    Bu genelde internet aracılıgıyla gerçekleşir
    hatice kalkan
    hatice kalkan

Mesaj  hatice kalkan C.tesi Haz. 13, 2009 3:55 pm

uzakatan eğitime bireysel eğitim, dönüt veren farklı ortamlarda da sağlanabilen ,öğretmene çok da gereksinim duyulmayan(ekmeğimize taş koyan Mad) eğitim de diyebiliriz.
    hatice kalkan
    hatice kalkan

Mesaj  hatice kalkan C.tesi Haz. 13, 2009 4:53 pm

Hacer Arslan demiş ki:Kendi tecrübe ettiğim uzaktan eğitim uygulamasına örnek;(benim için ders kadar önemli olmasa da) bu dersin sitesi(yani şu anda içinde bulunduğum site santa ).Hocamızın koyduğu ders notları güzel.Ayrıca ödevimiz olduğunda da bi çok ders sitesine girip faydalanıyoruz.Uzaktan eğitim kapsamına ne kadar giriyo bilmiyorum ama...
    canım benim için ders kadar önemli olmasa da demişin ama ders başka bu başka derstte html, dreamwear öğrendik.Burda ise kitabımızda yer alan konulara değiniyoruz.Sınavda çıkacak konular Shocked en azından tartışarak,birbirimizin yorumlarına yorum yaparak eğlenceli bir şekilde öğreniyoruz.Bence ders kadar önemli hacercimmm... Razz
    nadiye boz

Mesaj  nadiye boz C.tesi Haz. 13, 2009 10:25 pm

Öğretmen ve öğrencinin farklı ortamlarda ders işleme sürecidir. Her insanın farklı öğrenme stili vardır. Uzaktan Eğitimle öğrencinin bu ihtiyacına karşılık verilmiş olunur. Çünkü sınıf ortamında kişiye göre eğitim vermek zor olur. Ortak bir payda da olmalı ders anlatımı. Ama uzaktan eğitimde öğrenci nasıl daha iyi anlayabiliyorsa o yolu seçer. Belki konuyu görsel olarak belki okuyarak vb. daha iyi anlayabilir. Konuya istediği zaman tekrar dönme şansı da vardır.Kısaca öğrenci için yararlı olacaktır.
    nadiye boz

Mesaj  nadiye boz C.tesi Haz. 13, 2009 10:27 pm

Bizim bu sitede yaptığımızda aslında bir uzaktan eğitimdir. Dersin her ne kadar uygulamalı olarak lab. da işlesekte teorik kısma sitemizden ulaşıyoruz. Sitede açılan konular ve yapılan yorumlarla konuya farklı açılardan yaklaşma olanağı buluyoruz. Tabi bu söylediklerim NŞA da. Evinde internetin varsa cidden çok yararlı yoksa bazen bu uzaktan eğitim tam bir işkence olabiliyor. Bir araştırma yapacaksın ya da foruma yazı yazacaksın internet yok. Okulda gireyim desen masalar dolu dışarıda girsen o da ayrı bir dert. Sonra da böyle son ana kalıyor yorumlar. Yine de güzel farklı yorumları ve bakış açılarını görmek, ama böyle sorunlar olmasa daha da güzel olur. Bu da hayatın gerçekleri olsa gerek.
    Yeşim Gülboy

Mesaj  Yeşim Gülboy C.tesi Haz. 13, 2009 11:12 pm

konu anlatımı ve soru çözümleri içeren videoların kullanılması uzaktan eğitim durumu örneği olabilir fakat akla takılan soruların cevaplanamaması büyük bi problemdir.
    serkanulucay
    serkanulucay

Mesaj  serkanulucay Paz Haz. 14, 2009 10:46 am

Çisem Kanalan demiş ki:
    serkanulucay demiş ki:Dönemin başında açılan ve bilgisayar destekli öğretimi tartışmamız gereken başlıkta tartıştığımız konuya uzaktan eğitim denir. Bu benim tanımım oldu çünkü bu iki kavram karıştırılıyordu. Uzaktan eğitimde de bilgisayarın kullanılan ana gereçlerden biri olması sanırım bu karışıklığı yaşamamıza neden oldu. Gerçi bu iki konusunda ki benzerlikleri ve ortak noktaları yadırgamayacağım Laughing

Uzaktan eğitim, adından da anlaşılabileceği gibi öğretmen ve öğrencinin farklı konumlardan ders işleme süreci, bizim burda yaptığımız gibi yazıları fazlasıyla okuyacağımızdan ben de ana tanım olarak bunu verebilirim.

Bunu BDÖ'de de tartıştığımız gibi ulaşımın zor olduğu, hava koşulalrının eğitime el vermediği ülkelerde görmekteyiz. Ayrıca parası çok olan daha iyi eğitim alıyor, eğitimde fırsat eşitliği yalan arkadaşlar. Zengin coğrafyalarda da her türlü imkan olmasına rağmen uzaktan eğitim de kullanılmakta.

Bunu ülkemizde kullanabilirmiyiz peki? %90 bu ekonomik şartlarda imkansız, ama çetin kış şartlarının hakim olduğu doğu illerimizde kullanılabilmesi gerçekten harika olurdu. cheers
    kesinlikle imkansız!!! liseye giderken uzaktan eğitimden yararlanma yoluna gideleceği dedikodusu dolaşıyordu(hocalar ders anlatırken kayda alınacak o gün gelmeyen öğrenciler dersi okulun sitesinden takip edebilecekti) okulda müdürün bir cuma günü yaptığı açıklama hatırladığım kadarıyla şuydu:
    Biz o kadar zengin miyiz para basmıyoruz burda kimse kimsenin aklını saçma sapan fikirlerle doldurmasın hocalarınız oyuncu mu sinema filmi mi çekiyoruz adam olun okula gelin!!!
    Böyle bir zihniyet varken para olsa da nasıl gerçekleştirilebilir ki yorum sizin ... No

Bu şekilde daha ayrıntılı düşünürsek, okulda bile eğitim almamız mucize halinde görülecektir Çisem. Evet haklısın bu zihniyetimizle bir arpa boyu yol gidilemez ama gerçekten bazı bölgelerimizde bu eğitime çok ihtiyaç var. Haydı kızlar okula, yada baba bizi okula gönder çalışmalarının yerini zamanla haydi kızlar evlenmeye ve baba beni okuldan al, ulaşım gerçekten kötü! sloganlarıyla değiştirmemiz gerekebilir kısa bir süre zarfında confused
    serkanulucay
    serkanulucay

Mesaj  serkanulucay Paz Haz. 14, 2009 10:50 am

Yeşim Gülboy demiş ki:konu anlatımı ve soru çözümleri içeren videoların kullanılması uzaktan eğitim durumu örneği olabilir fakat akla takılan soruların cevaplanamaması büyük bi problemdir.

Evet Yeşim, sana katılıyorum. Bence buna çözüm olarak, sürekli güncellenen internet sitelerinin olması gerekir. Ayrıca eğitim amaçlı sitelerde kesinlikle feedback'e dikkat edilmesi gerekir. Bunun için kısa sürede cevaplanan, güncellenen soru-cevap kısımlarının olması gerekmelidir.
    gizem
    gizem

Mesaj  gizem Paz Haz. 14, 2009 2:26 pm

bu egıtım sıstemıninde kendı ıcınde turlerı vardır.ılk olarak egıtmen ogrencı aynı mekanda,2.sı bir kısmı aynı bir kısmı farklı mekanda,3.sü tamamen farklı bir mekanda.zaman acısından ise 1.si zamandan bağımsız,2.si zamndan yarı bağımsız,3.sü zaman bağımlı.:Uzaktan eğitim sistemi, öğrenciyi sınıf ortamından alarak bireysel olarak eğitilebileceği bir konuma taşır.
    gizem
    gizem

Mesaj  gizem Paz Haz. 14, 2009 2:32 pm

bu ssitemde konular haftalık olarak işlenmektedir.elınızde herhengı bır kıtaba gerek yoktur.o hafta işlenenn konular ınternette gereklı yerlerde yayımlanır.eger ıstersen d,sen elıne cıktısını alabılırsın.koınuyla ılgılı testlerde bulunmaktadır.bu sayde ne kadar ogrendıgını olçebılırsın.ayrıca senın lanınla ılgılı hocalara soru sorabılırsın.her hocanın kendı formu vardır. o forma yazı yazarak gereklı ıletısım saglanmaKTADIR.
    Elif Gülmez
    Elif Gülmez

Mesaj  Elif Gülmez Paz Haz. 14, 2009 3:44 pm

Uzaktan eğitim öğretmen ve öğrencinin farklı ortamlarda etkileştiği bir eğitsel alandır. Yani bizimde şuan içinde bulunduğumuz gibi Smile ORTADA DERS NOTLARI VAR HOCAMIZIN YÖNLERDİRMESİ, YORUMLARI VAR.. İŞTE BAL GİBİ UZAKLTAN EĞİTİM ORTAMI jocolor
    Elif Gülmez
    Elif Gülmez

Mesaj  Elif Gülmez Paz Haz. 14, 2009 3:48 pm

Yanlız şunuda belirtmek gerekirki uzaktan eğitim dönüt yetersizliği yüzünden birde arkadaşlarımında belirttiği gibi kafaya takılan soruların anında cevaplanamaması yüzünden bence yetersiz bir eğitim sistemi. Exclamation

İlerleyen zamanlarda bu problemlerinde aşılacağı yeni uzaktan eğitim ortamlarını görebilmek umuduyla king

Forum Saati Cuma Mayıs 17, 2024 7:23 am