Bilgisayar II

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Bilgisayar II

Marmara Üniversitesi İlköğretim Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilgisayar II Dersinin Forumu

+50
vildan sofu
sinem gümüş
TUĞBA KALKAN
Ayşe Güldoğan
nadiye boz
fikret.türksever
Hakan ERCAN
ihsan tunç
tuba nur emek
rıdvankalkan
buket sarıova
FATMA ÇAVDAR
mustafaalpgirayhan
seçil ateş
oğuz othan
duygudemiray
sümbül vatansever
Serap Özçelik
esra suvari
nasırcan kılaç
zübeyde toptamur
Halit YILDIZ
damla tosun
gizem
Elif Dilmen
özgeuysal
Çisem Kanalan
Hacer Arslan
mefkure demirbaş
Hümeyra Özüduruk
elifyuce
Gökçe SINMAZ
Esra GÜNAYDIN
sumeyye erdogan
nihal akman
Eren Yucel
pınar karaboğa
mukaddes ozen
serkanulucay
Dilek Güzel
Hale Nur Top
merve tekin
ENES AKÇAY
tuğçe petek
Gökhan ÇALIŞKAN
Meltem Ercan
hatice kalkan
Yeşim Gülboy
HALİT UÇAN
Arş. Gör. Esad ESGİN
54 posters

"Bilgisayar Destekli Öğretim (BDÖ)" deyince aklınıza neler geliyor?

Arş. Gör. Esad ESGİN
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Admin

"Bilgisayar Destekli Öğretim (BDÖ)" deyince aklınıza neler geliyor? Empty "Bilgisayar Destekli Öğretim (BDÖ)" deyince aklınıza neler geliyor?

Mesaj  Arş. Gör. Esad ESGİN Perş. Mart 05, 2009 3:21 am

Arkadaşlar,
    Bu tartışmada dersi almadan önce BDÖ ile ilgili kendinize has düşünce ve bilgilerinizi paylaşmanızı istiyorum. Yanlışlığına veya doğruluğuna bakmadan bildiklerinizi ve düşüncelerinizi yazmaktan çekinmeyin. Ayrıca yazılanları eleştirel gözle okumanızı ve ona göre cevap vermenizi bekliyorum. 11 Mart günü saat 23:59'a kadar en az iki yazı giriniz (iki yazınız birbirinin devamı niteliğinde olmasın).
    HALİT UÇAN
    HALİT UÇAN

"Bilgisayar Destekli Öğretim (BDÖ)" deyince aklınıza neler geliyor? Empty Geri: "Bilgisayar Destekli Öğretim (BDÖ)" deyince aklınıza neler geliyor?

Mesaj  HALİT UÇAN Perş. Mart 05, 2009 11:11 am

bilgi çağında olduğumuz için her türlü öğretimde öğretimin daha verimli daha hızlı daha planlı programlı olması için bilgisayar destekli çğretimin desteklenmesi gerekir.
    Yeşim Gülboy

"Bilgisayar Destekli Öğretim (BDÖ)" deyince aklınıza neler geliyor? Empty Geri: "Bilgisayar Destekli Öğretim (BDÖ)" deyince aklınıza neler geliyor?

Mesaj  Yeşim Gülboy Perş. Mart 05, 2009 11:31 am

Öğretimde bilgisayarı yardımcı bir araç olarak kullanmaktır.Öğretmene kolaylık sağlamakla birlikte öğrencilerinde derse ilgisini attırır.
    hatice kalkan
    hatice kalkan

Mesaj  hatice kalkan Perş. Mart 05, 2009 11:45 am

Eğitim ve teknoloji iç içe.Eğitimle teknoloji,teknolojiyle de eğitim daha üst düzeylere çıkarılır.Bİlgisayar da teknolojinin en güzel bir nimeti.Bilgisayar ile öğretim desteklendiği zaman bireysel öğretim gerçekleştirilir ve verilen öğretim telafi edilebilir bir öğretim olur.Ayrıca öğretim için ayrılan süreden tasarruf sağlar.İlgi çekici bir ders olur.
    Meltem Ercan

Mesaj  Meltem Ercan Perş. Mart 05, 2009 12:45 pm

günümüzde bilgisayar artık her alanda kullanılmakta .Eğitim de bunların başında gelmeli .Hem öğrencileri hayata hazırlamak açısından ,hem de derslerin daha düzenli planlı ,anlaşılır ve hafızada kalıcı olmasını sağlamak amacıyla bilgisayar destekli öğretimin önemli olduğunu düşünüyorum .
    Gökhan ÇALIŞKAN
    Gökhan ÇALIŞKAN

Mesaj  Gökhan ÇALIŞKAN Perş. Mart 05, 2009 12:50 pm

Yaşadığımız çağ Teknoloji çağı... bu yüzden Bilgisayar çok önemli bir araçtır.Eğitimde de bilgisayar çok önemli bir hale geldi.Günümüzde bir konu öğrenilirken Bilgisayar dan önemli ölçüde yararlanılıyor.Bilgisayar destekli öğretimde bize bu konuda yardımıcı oluyor.. study
    tuğçe petek

Mesaj  tuğçe petek Perş. Mart 05, 2009 1:01 pm

eğitimde bigisayarı amaca ulaşmak için bir araç olarak kullanmaktır.
    ENES AKÇAY
    ENES AKÇAY

Mesaj  ENES AKÇAY Perş. Mart 05, 2009 1:03 pm

Bilgisayar destekli eğitim bilgisayar teknolojisinin öğretim sürecindeki uygulamalarıdır
    merve tekin

Mesaj  merve tekin Perş. Mart 05, 2009 1:04 pm

Öğrencinin bir bilgisayar ucu başında, öğrencilerin gösterebilecekleri türlü tepkiler göz önünde tutularak hazırlanmış bir bilgisayar izlencesiyle etkileşim içinde, kendi öğrenme hızına göre kullanabildiği öğretim türü, bu soruna ilişkin araştırma ve uygulama alanıdır. arkadaşlar bunu http://www.teknomoji.com/bilgisayar-destekli-ogretim-nedir.html siteden alıntı yaptım .BDÖ nün tam tanımı olduğunu düşündüm
    Hale Nur Top
    Hale Nur Top

Mesaj  Hale Nur Top Perş. Mart 05, 2009 6:17 pm

Bilgisayar destekli eğitide öğrenciler derse karşı daha ilgili oluyorlar. Eğer gerçekten doğru şekilde kullanılırsa öğrenme açısından da çok faydalıdır. Fakat BDÖ de kişiler birbirleriyle daha az iletişim kurduklarından sosyalleşme açısından zararlı olabilir ayrıca internette insanın dikkati çok çabuk başka yönlere kayabilir ve maalesef herzaman faydalı bilgiler bulunmuyor..
    Dilek Güzel
    Dilek Güzel

Mesaj  Dilek Güzel Perş. Mart 05, 2009 7:14 pm

Teknoloji gelişiyor bununla birlikte yeni bilgiler ortaya çıkıyor.yeni bilgilerin daha hızlı öğrenilmesi, bir çok bilgiye aynı anda ulaşabilmek için bilgisayar destekli öğretim gereklidir. ayrıca bir çok duyuya hitap eden bilgiler daha kalıcı olur. bilgisayarda hem görsel, hem de işitsel ögeler bulunduğu için daha kalıcı olabilir. Fakat bilgisayarın yararlı bilgiler doğrultusunda kullanılması gerekmektedir.
    serkanulucay
    serkanulucay

Mesaj  serkanulucay Perş. Mart 05, 2009 10:15 pm

Bilgisayar destekli eğitim denildiğinde aklıma ilk gelen şey Idea ; Alaska, Kanadave İzlanda gibi soğuk mevsimi çok olan ve ulaşımı bu nedenle kısıtlı olan ülkelerde, öğrencilerin World Wide Web ağı üzerinden eğitimlerini almaları geliyor.

Bu durum ülkemizde sadece devlet işleri tabanlı e-devlet ile yaşama sokulduğunu hatırlıyorum. Şimdilik eğitimde o çağa atlayamadık ama kim bilir, belki yarın; belki yarından da yakın Wink
    mukaddes ozen

Mesaj  mukaddes ozen Perş. Mart 05, 2009 10:39 pm

tamda adi ustunde bi ogretim sekli calistigim yerden biliorum ogrenciler siradan anlatimlardan cok sıkılıyorlar ama ornegin bir hocalari onalara bilgisayrda belgesel izletmisti bu belgesel isledikleri konu hakkindaydi ve siradan bir anlatimi dikatlerini vererek dinlemezken bilgisayrda olunca hic birinden cit cikmiyordu ve sorasinda hocalri belgeselde gecenler hakkinda soru sordugunda cogunun elleri havadaydi(cevaplamak icin:D) egitim teknoliji ve bilgisayr birlesince ogrencilerin siradan anlatimlara gore daha basarili olacaklarini dusunuyorum.hemde eglenceli:D iste vitamin yaw.
    pınar karaboğa

Mesaj  pınar karaboğa Perş. Mart 05, 2009 11:24 pm

BDÖ deyince; teknoloji ve eğitimin bütünleşmesi,öğrenenin aktif olduğu,istenilen bilgilere rahatça ulaşılabilen,zaman problemini ortadan kaldıran bir öğretim gelir aklıma.ve hüzünlenirim Smile eksikliğimi hatırlatır bana
    hatice kalkan
    hatice kalkan

Mesaj  hatice kalkan Cuma Mart 06, 2009 12:34 pm

Yapılan araştırmalara göre birey okuduğunun %10'unu duyduğunun %20'sini,gördüklerinini de %30'unu,duyup ve gördüklerinin %50'sini,söylediklerinin ve yaptıklarının da %90'ını hatırlayabiliyormuş.Bu nedenle öğretim, öğrenmeyi kolaylaştırcı görsel, işitsel araç ve gereçlerle desteklenmeli.Bilgisayar dikkat çeken,hatırlamayı kolaylaştıran ve soyut şeyleri somutlaştırdığından sınıf içinde kullanılabilinecek en güzel teknolojik bir araç...(keşke ülkemizin şartları da tüm eğitim kurumlarında bilgisayarlı öğretime elverişli olabilse Sad )
    Eren Yucel
    Eren Yucel

Mesaj  Eren Yucel Cuma Mart 06, 2009 1:46 pm

Bdö;bilgisayarların eğitim sistemine uygulanarak etkili bir eğitim ve öğretim amacı olarak kullanılmasıdır.Öğrencilerin bilgiye daha rahat ulaşmalarını ve iyi bir şekilde kavramalarını sağlar..
    Eren Yucel
    Eren Yucel

Mesaj  Eren Yucel Cuma Mart 06, 2009 1:56 pm

Yeşim Gülboy demiş ki:Öğretimde bilgisayarı yardımcı bir araç olarak kullanmaktır.Öğretmene kolaylık sağlamakla birlikte öğrencilerinde derse ilgisini attırır.
    Yeşim'in de dediği gibi bilgisayarı amaç olarak değil,araç olarak kullanmaktır...
    Eren Yucel
    Eren Yucel

Mesaj  Eren Yucel Cuma Mart 06, 2009 1:57 pm

ben de yukarıda yanlış yazmışım Crying or Very sad amaç deil tabiki Araç..
    Gökhan ÇALIŞKAN
    Gökhan ÇALIŞKAN

Mesaj  Gökhan ÇALIŞKAN Cuma Mart 06, 2009 4:43 pm

Bilgisayar destekli eğitim denildiğinde aklıma ilk gelen şey Idea ; Alaska, Kanadave İzlanda gibi soğuk mevsimi çok olan ve ulaşımı bu nedenle kısıtlı olan ülkelerde, öğrencilerin World Wide Web ağı üzerinden eğitimlerini almaları geliyor.

İşte Serkan arkadaşımızın da dediği gibi bilgisayarlı destekli öğretim içinde bulunduğumuz zor şartlarda bile o elverişsiz ortamı elverişli bir hale getirmek için kullanabileceğimiz bir nimettir..
    Dilek Güzel
    Dilek Güzel

Mesaj  Dilek Güzel Cuma Mart 06, 2009 6:58 pm

hatice kalkan demiş ki:Yapılan araştırmalara göre birey okuduğunun %10'unu duyduğunun %20'sini,gördüklerinini de %30'unu,duyup ve gördüklerinin %50'sini,söylediklerinin ve yaptıklarının da %90'ını hatırlayabiliyormuş.Bu nedenle öğretim, öğrenmeyi kolaylaştırcı görsel, işitsel araç ve gereçlerle desteklenmeli.Bilgisayar dikkat çeken,hatırlamayı kolaylaştıran ve soyut şeyleri somutlaştırdığından sınıf içinde kullanılabilinecek en güzel teknolojik bir araç...(keşke ülkemizin şartları da tüm eğitim kurumlarında bilgisayarlı öğretime elverişli olabilse Sad )
    kesinlikle katılıyorum.birçok okulda bilgisayar destekli eğitim yapılamıyor.çünkü henüz bilgisayarları yok.bunun yanında okulunda bilgisayarı olup da evinde olmayanlar da var.öğretmenler okulda bilgisayardan çalışabilecekleri ödevi veriyor.Evinde bilgisayarı olmayan çocuklar mecbur internet kafelerden yararlanmaya çalışıyorlar.Birçok internet kafede güvenli olmadığı için sorunlar yaşanabiliyor.bu da işin ayrı bi boyutu.kısaca bilgisayar tam olarak yaygınlaşmalı ki bilgisayar destekli öğretimden istenen verim elde edilebilsi.BU arada şunu da belirteyim ki arkadaşlarımın dediği gibi bilgisayar araç olarak kullanılmalı.
    pınar karaboğa

Mesaj  pınar karaboğa Cuma Mart 06, 2009 8:45 pm

"Bilgisayar destekli eğitide öğrenciler derse karşı daha ilgili oluyorlar. Eğer gerçekten doğru şekilde kullanılırsa öğrenme açısından da çok faydalıdır. Fakat BDÖ de kişiler birbirleriyle daha az iletişim kurduklarından sosyalleşme açısından zararlı olabilir ayrıca internette insanın dikkati çok çabuk başka yönlere kayabilir ve maalesef herzaman faydalı bilgiler bulunmuyor.."
    Bu konuda Hale arkadaşıma kesinlikle katılıyorum.Artık kimseyle bilgi alışverişinde bulunma gereksinimi duymuyoruz.Bütün bilgilere internetten ulaştığımız için artık insanlar bilgisayarın esiri olmuş durumda.günümüzde bir çok insan evinde bir bilgisayar ve internet olduktan sonra bütün işini bu sanal alemde halledebiliyor.ve sosyalleşme açısından bir adım öne geçemiyor bile.bilgisayara hükmederken hükmedilen olmamak dileyiyle... Sad
    nihal akman
    nihal akman

Mesaj  nihal akman Cuma Mart 06, 2009 9:54 pm

Bilgisayar destekli öğretim öğrencilerin dikkatini çeken, aynı zamanda öğrenmelerini kolaylaştıran bir yöntemdir.Bence bu öğretimin iki şekli vardır:ders sırasında ve Ödev olarak(performans,araştırma vs. gibi). Ders sırasında BDÖ' nün kullanılması öğretmen açısından biraz sıkıntı oluşturabilir. Şöyle ki, zaman konusunda sıkıntı çekebillir. Ders süresi içinde hem slaytı,filmi vs.gibi elektronik cihazları kullanmalı hem de öğrencilerin daha iyi anlamaları için önbilgi vermeli ayrıca öğrencilerin konuyu tamamen anlamalarını sağlamalı. Bu yüzden öğretmen bu olayı ders sırasında abartmamalı.Ödev olarak BDÖ'nün kullanılmasında dikkat edilcek tek şey ise internette öğrencilerin dikkatini dağıtacak şeylerin olması.Bu konuda ailelerin dikkatli olması gerekiyor,aile koruma şifreleri vs.gibi yöntemlerle kontrolu ellerinde tutmalılar..
    serkanulucay
    serkanulucay

Mesaj  serkanulucay Cuma Mart 06, 2009 10:13 pm

Dilek Güzel demiş ki:
    hatice kalkan demiş ki:Yapılan araştırmalara göre birey okuduğunun %10'unu duyduğunun %20'sini,gördüklerinini de %30'unu,duyup ve gördüklerinin %50'sini,söylediklerinin ve yaptıklarının da %90'ını hatırlayabiliyormuş.Bu nedenle öğretim, öğrenmeyi kolaylaştırcı görsel, işitsel araç ve gereçlerle desteklenmeli.Bilgisayar dikkat çeken,hatırlamayı kolaylaştıran ve soyut şeyleri somutlaştırdığından sınıf içinde kullanılabilinecek en güzel teknolojik bir araç...(keşke ülkemizin şartları da tüm eğitim kurumlarında bilgisayarlı öğretime elverişli olabilse Sad )
    kesinlikle katılıyorum.birçok okulda bilgisayar destekli eğitim yapılamıyor.çünkü henüz bilgisayarları yok.bunun yanında okulunda bilgisayarı olup da evinde olmayanlar da var.öğretmenler okulda bilgisayardan çalışabilecekleri ödevi veriyor.Evinde bilgisayarı olmayan çocuklar mecbur internet kafelerden yararlanmaya çalışıyorlar.Birçok internet kafede güvenli olmadığı için sorunlar yaşanabiliyor.bu da işin ayrı bi boyutu.kısaca bilgisayar tam olarak yaygınlaşmalı ki bilgisayar destekli öğretimden istenen verim elde edilebilsi.BU arada şunu da belirteyim ki arkadaşlarımın dediği gibi bilgisayar araç olarak kullanılmalı.

Benim Dilek arkadaşımıza katılmadığım nokta, ülkemizde yapılan araştırmalar, evlerin %80'inde bilgisayar bulunduğunu ortaya koyuyor. Muhtemelen %20lik kısmı da doğu illerinde bulunmaktadır. Ülkemizde bazı üniversitelerin yaptığı gibi devlet de ufak bir fon ayırarak her eve bir bilgisayar getirebilir. Bunun örnekleri de var (Bknz: Kadir Has Üniversitesi). Bu bağlamda gerekli kurum istedikten sonra BDÖ yapabilir ve kaldı ki BDÖ ile uzakta eğitim arasındaki bağı da tamamlamış olur. Biliyoruz ki köy yolları kardan kapanan çocukların çilesi çok ülkemizde. Bir İzlanda kadar olamıyor muyuz yani? Evil or Very Mad
    nihal akman
    nihal akman

Mesaj  nihal akman Cuma Mart 06, 2009 10:56 pm

Serkan'a hem katılıyorum hem de katılmıyorum=)Bilgisayar imkanı olmayan öğrencilere devletin ve özel kuruluşların yardım etmesi çok güzel bir düşünce ve hiçte gerçekten uzak değil uygulanabilir bir proje.Fakat bu konuda İzlanda kadar olamadığımızı söylemek uygun değil.Çünkü izlanda adından da belli oldugu gibi(iceland) buz ülkesi yani bütün ülke çok soğuk.Bizim gibi dört mevsimi doya doya yaşayamıyorlar.Tabi eğitim ve öğretimde bu yüzden aksayacağı için böyle bi sisteme geçip uygulayabilmişler.Bunu sistemli ve kontrol altında tutatilmek tabiki izlanda için büyük bir başarı fakat şöyle bir gerçek var ki İzlanda'nın nüfusu 500binden az...yalnızca İstanbul'un nüfusunun %10 undan bile az.Bu oran yalnızca eğitim çağındaki çocuklara vurduğumuzda çok çok daha azalacaktır.Bu sebeple İzlanda'nın uyguladığı yöntem az nüfuslu ülkeler için çok verimli olacağı kanaatindeyim fakat bizim gibi çok nufuslu ülkeler için imkansız değil ama zor olacağı kanaatindeyim.İleride belki bizler bunu uygulayabilir ve öğrencilerimizin kontrol altında eğitim almalarını sağlayabiliriz....
    sumeyye erdogan
    sumeyye erdogan

"Bilgisayar Destekli Öğretim (BDÖ)" deyince aklınıza neler geliyor? Empty ..

Mesaj  sumeyye erdogan Cuma Mart 06, 2009 11:55 pm

bdö bence bilgisayarın dersin öğrenilmesinde alıştırmalarının yapılmasında tekrarında yani açıkçası dersin her aşamasında aktif bir şekilde kullanıldığı öğretim şeklidir..özellikle günümüzde bilgisayarı birçoğumuzun aktif ve verimli bir şekilde kullanmamız gerektiğini düşünmekteyim.. hayırlısı..

Forum Saati Cuma Mayıs 17, 2024 5:22 am