Bilgisayar II

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Bilgisayar II

Marmara Üniversitesi İlköğretim Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilgisayar II Dersinin Forumu

+34
nihal akman
tuba nur emek
Elif Gülmez
gizem
nadiye boz
Çisem Kanalan
oğuz othan
elifyuce
sümbül vatansever
zübeyde toptamur
Esra GÜNAYDIN
Eren Yucel
özgeuysal
sinem gümüş
vildan sofu
Ayşe Güldoğan
nasırcan kılaç
merve tekin
Hakan ERCAN
Elif Dilmen
Gökçe SINMAZ
damla tosun
pınar karaboğa
Meltem Ercan
Gökhan ÇALIŞKAN
mukaddes ozen
mustafaalpgirayhan
serkanulucay
rıdvankalkan
hatice kalkan
Hümeyra Özüduruk
Hacer Arslan
Dilek Güzel
Arş. Gör. Esad ESGİN
38 posters

Ders Yazılımlarının Tasarımı

Dilek Güzel
    Dilek Güzel

Ders Yazılımlarının Tasarımı - Sayfa 2 Empty Geri: Ders Yazılımlarının Tasarımı

Mesaj  Dilek Güzel Perş. Haz. 04, 2009 7:59 pm

mukaddes ozen demiş ki:http://www.biltek.tubitak.gov.tr/ bnde bunu begeniyorum Very Happy cunku aslinda ilginc seyler oldugu icin ilginc resimler sekiller oldugu icin surekli yeni seyler eklendigi icin en cok merak edilenler diye bir kosesi oldugu icin bazen cok dikkatimi ceken olaylar oluyor:D fare ile uzerine gelindiginde bir hareketlilik oldugu icin seviyorum bu siteyi:D
    mukaddes arkadaşımızın dediği bu siteyi ben de gezdim. ilk aşamada site tasarımı olarak incelersek gerçekten düzeni iyi yani tablolar güzel bi şekilde hizalanmış. sadece renk uyumu çok fazla iyi değil. özellikle ana sayfanın en altına doğru ilk bakışta bu göze çarpıyor. içerik olarak da gerçekten ilginç ilgi çekici linkler Like a Star @ heaven , yazılar vs var. yani okumak, araştırmak, yeni ve farklı şeyler öğrenmek isteyen bir kişinin tam anlamıyla mutluluk duyacağı bir site cheers .güncel öğrenilmesi gereken şeylere de yer verilmiş. bunun yanında bazı konuları öyle bir göze hitap etmişler ki okumayanın bile okuyası geliyor. Smile bence bu da sitenin bir başarısı sunny tebrik ediyorum... Laughing
    Gökçe SINMAZ

Mesaj  Gökçe SINMAZ Cuma Haz. 05, 2009 10:50 pm

http://www.fenci.gen.tr./ arkadaşlar bu site görsellik açısından pek güzel görünmüyor ama ben içerik olarak siteyi beğeniyorum gerçekten faydalı bilgiler var.Videoları,animasyonları,fen deneylerini,genel bilgileri falan çok beğendim.Hepinize tavsiye ederim...
    Gökçe SINMAZ

Mesaj  Gökçe SINMAZ Cuma Haz. 05, 2009 10:54 pm

http://www.fenci.gen.tr/ arkadaşlar bu site görsellik açısından pek güzel görünmüyor ama ben içerik olarak siteyi beğeniyorum gerçekten faydalı bilgiler var.Videoları,animasyonları,fen deneylerini,genel bilgileri falan çok beğendim.Hepinize tavsiye ederim...
    Gökçe SINMAZ

Mesaj  Gökçe SINMAZ C.tesi Haz. 06, 2009 1:14 am

Hacer Arslan demiş ki:
    Dilek Güzel demiş ki:Paylaşmak istediğim bir site http://www.kimyaokulu.com/.bu siteyi açtığım zaman karşıma çıkan ilk ekranla kendimi kütüphanede gibi hissettim study . Bu görsel ögesinin iyi tasarlanmış olması çalışma ve öğrenme isteği uyardı bende. çok sayıda deney, bu deneylerin video görüntüleri, resimler, sorular ve konu anlatımları ile öğretilen kavramlar somutlaştırılıyor. Bunun yanında da bu sayede anlaşılması zor kavramların daha anlaşılır olmasına imkan sağlıyor. Verilen görsel malzemeler kavramlarla uyumlu. sayfada bir düzen hakim. Konular öyle alelade bir şekilde yerleştirilmemiş. Bir oran-orantı var, bu da zihin karmaşasını engellemiş. Ayrıca sitenin diğer güzel bir yanı da MEB yeni programına uygun. Şöyle ki; bu sitede konular anlatılmış, şekiller, videolar vs var. Bunun yanında bu konularla ilgili güncel bir çok bilgiye de yer verilmiş. Bu şekilde bilgiyi öğrenen öğrenci bu bilgiyi nasıl kullanabileceğinin de cevabını buluyor. Bu sitede kullanılan renkler de güzel. Gözü yormuyor. Videoların ses kalitesi iyi. Çoğu yerde sıcak renkler kullanılarak bunların öğrenmeyi teşvik etmesi amaçlanmış gözüküyor. Artalan için kullanılan renkler gayet doğal, yumuşak. Bu şekilde metinler daha rahat göze çarpıyor.
    Dilek ya dün ben de bi site beğenmek için gezinirken bu site dikkatimi çekti keşke dün yazsaymışım santa .Dizaynı o kadar güzelki rafta kitapların üstünde gitmek istediğin yerin adı yazıyo.Çok orjinal bişey bence.Arka plan rengi beyaz yani insanın gözünü yormıycak iyi bi renk.Ama başka bişey de olabilirdi şöyle güzel bi açık renk.Bu sitede gereksiz bişeye rastlamadım.Sitedeki reklamlar beni çok rahatsız etmedi.Bazı sitelerde konulardan çok reklamlar ön planda çünkü.Bu da kişinin dikkatini dağıtır.En çok okunanlar kısmı da çok hoşuma gitti...Dilek zaten biçok şeyi yazmış.Ben de yazmadığı farklı şeyleri yazmaya çalıştım tekrar olmaması için.Bide bence üyelik olmadan da görülebilseydi konu anlatım kısmı falan.
    Arkadaşlar gerçekten süper bir site çok güzel görünüyor.Kitapların üzerinde sitede neler olduğu falan yazıyor kitaplık şeklinde olması çok ilgi çekici ve bu benim çok beğendiğim bir site paylaştığınız için teşekkürler Smile
    Elif Dilmen
    Elif Dilmen

Mesaj  Elif Dilmen C.tesi Haz. 06, 2009 9:50 pm

Tasarımını güzel, içeriğini faydalı bulduğum ve sizinle paylaşmak istediğim eğitim sitesi http://www.ekolhoca.com/ Exclamation Belki daha önce ziyaret etme fırsatınız olmuştur çünkü benim okulumu ya da dersanemi evime taşımak istediğimde ilk tıkladığım adresti...
    İlk olarak siteye giriş yaptığınızda gözü yormayan,sade ve anlaşılır bir anasayfa sizi bekliyor.İnternette gezinirken çok rastladığımız,dikkat çekmesi adına rengarenk fakat konuyla tamamen alakasız şekilde tasarlanmış ve henüz anasayfasındayken gereksiz ayrıntılarla insanın çalışma şevkini dahi kıran birçok sitenin aksine, gayet düzenli ve kullanımı kolay bir tasarım.içeriğini incelediğimizde ise aynı özen ve profesyonelliği görmek mümkün.Görsel-işitsel öğelerin gerekliliği ve doğru uygulanması tam anlamıyla kavranmış ve öğrencinin ihtiyaçları doğrultusunda eğitim vidyolarla büyük oranda desteklenmeye çalışılmış.Bu da hem görsellk katması hem de kulağa hitab etmesiyle öğrenmeyi kolaylaştıcı bir etken Idea Aynı sitenin içinde birçok dersle ilgili konu anlatımı,vidyo,soru çözümü,sınavlarda çıkmış sorular vb. bir öğrencinin ihtiyacı olabilecek hemen herşey mevcut...
    Dikkatimi çeken bir diğer konu,genelde araştırma sırasında insanı rahatsız eden reklam bölümleri bu sitede içeriğin dışında tutulmaya çalışılmış,dolayısıyla insanlara daha kolay bir kullanım olanağı sunuyor...
    Elif Dilmen
    Elif Dilmen

Mesaj  Elif Dilmen C.tesi Haz. 06, 2009 10:27 pm

pınar karaboğa demiş ki:bu siteyi http://www.fizikokulu.net/ genel olarak beğendim diyebilirim.İlk sayfada kullanılan renkler sıcak renkler,metin-zemin uyumu güzel.Konu anlatım videolarının olması ,metinlerin hizalanma şekli,üstte güncel haberlerin bulunması,dersin kategoriler şeklinde sunumu güzel.site yeni sayılır o yüzden daha da geliştirilebileceğini düşünüyorum.Biraz daha renklendirilse,yazı boyutu büyütülse çok daha güzel olur bence.Aslında site oluşturmaya çalışmak çok zor olduğundan yapacağım yorumların pek de objektif olacağını düşünmüyorum.Yani en güzel olmayanı bile harcanan emek düşünülünce güzel oluyor( Rolling Eyes )

Siteyi bende inceledim.Geniş içeriği ve uyumlu tasarımıyla yararlı olabileceğini düşünüyorum fakat anasayfanın biraz daha sade tutulmasından yanayım -ki tasarladığımız sitede bunu göz önünde bulundurmaya çalıştık..Anasayfasının kullanımını kolaylaştırmak için daha genel ve sade olabilirdi...
    Meltem Ercan

Mesaj  Meltem Ercan Paz Haz. 07, 2009 9:07 pm

pınar karaboğa demiş ki:bu siteyi http://www.fizikokulu.net/ genel olarak beğendim diyebilirim.İlk sayfada kullanılan renkler sıcak renkler,metin-zemin uyumu güzel.Konu anlatım videolarının olması ,metinlerin hizalanma şekli,üstte güncel haberlerin bulunması,dersin kategoriler şeklinde sunumu güzel.site yeni sayılır o yüzden daha da geliştirilebileceğini düşünüyorum.Biraz daha renklendirilse,yazı boyutu büyütülse çok daha güzel olur bence.Aslında site oluşturmaya çalışmak çok zor olduğundan yapacağım yorumların pek de objektif olacağını düşünmüyorum.Yani en güzel olmayanı bile harcanan emek düşünülünce güzel oluyor( Rolling Eyes )
    http://www.fizikokulu.net/ sitesini ben de beğendim.tasarımda çok fazla renk kullanılmamış olması göz yormaması açısından ve dikkat dağınıklığına yol açmadığından gayet iyi olmuş.Siyah,beyaz ve kırmızı renkler kullanılmış ,göz yormuyor ve renkler birbiriyle uyumlu olmuş.Beyaz arkaplan rengi kullanılmış ve yazılara linkler verilmiş.Linkler
    oldukları yazıların farklı renk olmasıyla ayırt edilebiliyor.,bu da istenilen yere ulaşırken kolaylık sağlıyor.Çünkü başka sitelerde link ve yazılar aynı renklerle yazılmış olabiliyor ve kullanım açısından zorluk olabilir.Anasayfa da ders dışı başka haberlere de yer verilmiş.Öğrenciler merak ettikleri haberlere tıklayarak ulaşabilir.Haberler de üzerine tıklanınca hareketli bir geçiş başlıyor bu da öğrenci için ilgi çekici olabilir.Pınıar'ın dediği gibi üzerinde emek olduğunu da düşünüresek siteler için pek de kötü birşey söylememek gerekiyor aslında Very Happy
    mukaddes ozen

Mesaj  mukaddes ozen Ptsi Haz. 08, 2009 11:00 am

grdim bu siteye baktim harbiden guselmis goz hic yormuyor kirmizi ve siyahin mutih uyumu war:D gayt anlasilir bir bicimde tasarlanmis site.bnce kimyaokulu da fizikokulu da biookuluda hepsi guzel sitelrmis.
    Hakan ERCAN
    Hakan ERCAN

Mesaj  Hakan ERCAN Ptsi Haz. 08, 2009 1:37 pm

Arkadaşlar bende fenokulu.net adlı siteyi bir çok kez ziyaret ettim.Site gerçekten çok güzel tasarlanmış.Her türlü veriye ulaşmak mümkün olabiliyor.Genel renk görünümü göze hoş geliyor...
    Bilgisayarın eğitsel boyutta kullanılmasıyla birlikteegitim-ögretim süreçlerinde gerek teknolojik,gerekse kuramsal bağlamda büyük çaplı değişimler meydana gelmiştir.
    bilgisayar yazılımlarının tasarımı,geliştirilmesi ve değerlendirilmesi yazılımı kullanacak hedef ögrenci kitlesi için zengin ve verimli öğretim ortamları oluşturmalıdır.Bu yüzden bu aşamalar titizlikle ele alınmalıdır..
    Hakan ERCAN
    Hakan ERCAN

Mesaj  Hakan ERCAN Ptsi Haz. 08, 2009 1:50 pm

bir bilgisayar sistemi için grafik arayüz tasarlanırken göz önünde bulundurulması gereken en temel nokta gerçakleştirilecek tasarımın kullanıcı merkezli olmasıdır.iyi tasarlanmış bir arayüz kullanıcıya olanaklar sağlarken aksi durumda bundan bahsetmek mümkün olmayacaktır...
    biçimselş özellikler gözü yormayacak şekilde tasarlanmalıdır..sıcak renklere yer verilmelidir..
    Hacer Arslan

Mesaj  Hacer Arslan Ptsi Haz. 08, 2009 7:33 pm

fenveteknolojidersi.com adlı siteye ben de baktım da ne kadar hoş bi site ben de beğendim dedikleri gibi özellikle flash sunular falan ama yer kabuğu nelerden oluşurla ilgili yok Sad
    merve tekin

Mesaj  merve tekin Salı Haz. 09, 2009 12:24 am

Arkadaşlar benim de sizle paylaşmak istediğim site http://www.marmara.edu.tr/ dir.Bizim resmi sitemiz yani Marmara Üniversitesi'nin sitesidir.Site deki satır ve sütunlar da yer alan konulara baktığımız da en çok ziyaret edilen konulara ver verilmiş.Sitenin üst kısmında site içinde arama butonu var.Bu da bize zaman kazandırma açısından önemlidir.Böylece ulaşmak istediğimiz konulara daha kolay erişebilmemizi sağlar.Site deki işitsel ve görsel öğeler iyi tasarlanmış.Arka plan rengi beyaz olması fazla göz alıcı olmamasını sağlıyor.Yalnız sitenin içeriği çok ta iyi değil.Kosakoca Marmara Üniversitesi nin sitesinde not sistemi olmaması çok ilginç scratch
    merve tekin

Mesaj  merve tekin Salı Haz. 09, 2009 12:33 am

Elif Dilmen demiş ki:

Siteyi bende inceledim.Geniş içeriği ve uyumlu tasarımıyla yararlı olabileceğini düşünüyorum fakat anasayfanın biraz daha sade tutulmasından yanayım -ki tasarladığımız sitede bunu göz önünde bulundurmaya çalıştık..Anasayfasının kullanımını kolaylaştırmak için daha genel ve sade olabilirdi...

siteyi bende gezdim.OLdukça güzel ve emek harcanmış bir site.Sitenin renk uyumu çok güzel.En çok erişilmek istenen konuları göz önüne konulmuş.Ancak yazı boyutlarının gayet iyi olduğunu düşünüyorum.Ayrıca üstte konuların bir falsh sunum şeklinde geçidi var.Bu da site için artı bir kazanç sağlıyor.
    pınar karaboğa

Mesaj  pınar karaboğa Salı Haz. 09, 2009 8:44 am

Elif Dilmen demiş ki:Tasarımını güzel, içeriğini faydalı bulduğum ve sizinle paylaşmak istediğim eğitim sitesi http://www.ekolhoca.com/ Exclamation Belki daha önce ziyaret etme fırsatınız olmuştur çünkü benim okulumu ya da dersanemi evime taşımak istediğimde ilk tıkladığım adresti...
    İlk olarak siteye giriş yaptığınızda gözü yormayan,sade ve anlaşılır bir anasayfa sizi bekliyor.İnternette gezinirken çok rastladığımız,dikkat çekmesi adına rengarenk fakat konuyla tamamen alakasız şekilde tasarlanmış ve henüz anasayfasındayken gereksiz ayrıntılarla insanın çalışma şevkini dahi kıran birçok sitenin aksine, gayet düzenli ve kullanımı kolay bir tasarım.içeriğini incelediğimizde ise aynı özen ve profesyonelliği görmek mümkün.Görsel-işitsel öğelerin gerekliliği ve doğru uygulanması tam anlamıyla kavranmış ve öğrencinin ihtiyaçları doğrultusunda eğitim vidyolarla büyük oranda desteklenmeye çalışılmış.Bu da hem görsellk katması hem de kulağa hitab etmesiyle öğrenmeyi kolaylaştıcı bir etken Idea Aynı sitenin içinde birçok dersle ilgili konu anlatımı,vidyo,soru çözümü,sınavlarda çıkmış sorular vb. bir öğrencinin ihtiyacı olabilecek hemen herşey mevcut...
    Elif siteyi ben de beğendim görsellik açısından çok güzel ama o reklamların üst tarafta olması hiç hoş olmamış beyaz arkaplan üzerine kullanılan renkler güzel görünüyor yazı boyutu biraz büyük olsaymış iyi olurmuş...
    Dikkatimi çeken bir diğer konu,genelde araştırma sırasında insanı rahatsız eden reklam bölümleri bu sitede içeriğin dışında tutulmaya çalışılmış,dolayısıyla insanlara daha kolay bir kullanım olanağı sunuyor...
    pınar karaboğa

Mesaj  pınar karaboğa Salı Haz. 09, 2009 8:47 am

Elif Dilmen demiş ki:Tasarımını güzel, içeriğini faydalı bulduğum ve sizinle paylaşmak istediğim eğitim sitesi http://www.ekolhoca.com/ Exclamation Belki daha önce ziyaret etme fırsatınız olmuştur çünkü benim okulumu ya da dersanemi evime taşımak istediğimde ilk tıkladığım adresti...

Elif öncelikle beyaz arkaplan üzerine canlı renkler çok güzel görünüyor o reklamlar üst tarafta olmasa daha iyi olurmuş ve yazı boyutu biraz küçük ama içerik açısından çok güzel bir site...
    damla tosun

Mesaj  damla tosun Salı Haz. 09, 2009 1:39 pm

eif arkadaşımın belirttiği siteyi ziyaret ettim gercekten çok güzel hazırlanmış bir site öğrenci istediği zaman elinin altında soruları ve kanu anlatımlarını bulabiliyor.videolar dersin içeriğine göre hazırlanmış. site gerçektende hem göze hemde kulağa hitap ediyor.yazıların boyutları kullanıcının gözünü bozmayacak şekilde ayarlanmış.
    nasırcan kılaç

Mesaj  nasırcan kılaç Salı Haz. 09, 2009 4:38 pm

Dilek Güzel demiş ki:
    Gökhan ÇALIŞKAN demiş ki:"http://www.fenveteknolojidersi.com/ , http://www.biltek.tubitak.gov.tr/" ben bu iki siteyide gezdim hakikaten çok güsel sitelerdi.Çok ilginç şeyler vardı.
    Örneğin; http://www.fenveteknolojidersi.com/ bu sitede bütün fen bilgisi konuları var.Ayrıca bu site öğrencilerin dikkatini çekmesi açısından çeşitli bulmacala ve etkinlikler olduğu için güsel bi site gerçekten. Very Happy cheers Very Happy
    http://www.fenveteknolojidersi.com/ adlı siteyi ben de ziyaret ettim gerçekten güzel. sayfa düzeni ilk bakışta göze çarpıyor. sayfa tasarımında sıcak renklar kullanılmış. göze çarpan öğrenciye hitap eden nitelikte renkler. ana sayfa öğrenci menüsü, meraklı menü ve deneme sınavlarının bulunduğu menüler ile zenginleştirilmiş. ayrıca site çalışmalarını yönlendirme amaçlı yapılmış anketler vs var. bu anket de kategorilendirilmiş öğretmen öğrenci vs diye. bu şekilde daha iyi bir hizmeti amaçladıklarını sanıyorum flower
    http://www.fenveteknolojidersi.com/ hakkında Dilek ve Gökhan'a katılıyorum.Renkleri uyumlu kullanmışlar,site gayet sıcak olmuşSmile.Online ders koymaları da siteye artı katmış.
    nasırcan kılaç

Mesaj  nasırcan kılaç Salı Haz. 09, 2009 4:42 pm

http://www.fenokulu.net de içerik olarak güzel bi site.Etkinlik ve deneyleri görsel olarak(animasyon şeklinde) sunmaları,ilgi çekiciliği arttırıcı bir özelllik olmuş.
    Ayşe Güldoğan
    Ayşe Güldoğan

Mesaj  Ayşe Güldoğan Çarş. Haz. 10, 2009 10:47 pm

www.fenokulu.net isimli web sitesi bana daha profesyonel geldi.Detaylı anlatım görseller ve metinler insana yeterli bilgiyi veriyor sayfalar arasındaki geçişlerde bi okadar güzel beklerke insanın canı sıkılmıyor.
    damla tosun

Mesaj  damla tosun Perş. Haz. 11, 2009 2:23 pm

Ayşe Güldoğan demiş ki:www.fenokulu.net isimli web sitesi bana daha profesyonel geldi.Detaylı anlatım görseller ve metinler insana yeterli bilgiyi veriyor sayfalar arasındaki geçişlerde bi okadar güzel beklerke insanın canı sıkılmıyor.
    bu fen sitesi başka sitelere benzemiyor aradığını hememn bulabiliyorsun.sayfalar arasındaki düzen siteyi etkili kılıyor.
    vildan sofu

Mesaj  vildan sofu Perş. Haz. 11, 2009 2:47 pm

http://www.meb.gov.tr/ sitesini çok beğendim. tasarım olarak çok güzel olmuş neyin nerde konacağı oturmuş. özellikle de başlık atımı falan.menülerin dizimi olsun çok güzel. görsellikten 10 puan aldı. içerik kısmı ihtiyaçları siteye girenlere karşılık verecek şekilde. göze hitap açısından abartmadan resimler kullanılması çok hoş olmuş. kısaca siteye girince korkmuyorsunuz bu ne diye.
    vildan sofu

Mesaj  vildan sofu Perş. Haz. 11, 2009 2:56 pm

www.meb.gov.tr sitesi amacına uygun olmuş. bir reklam sitesi gibi değil.verlen reklamlar sayfada çok yerinde.. Sayfada hop hop oynamıyorlar. Görmek isteyen girsin şeklinde olmuş.
    sinem gümüş

Mesaj  sinem gümüş Perş. Haz. 11, 2009 8:36 pm

bence en güzel internet sayfası www.google.com.tr Very Happy
    ilk sayfa olmasında da olsa gerek sayfa dizaynı oldukça sade. yani insana evet istediğim herşeyi buraya yazıp bulacağım hissine ve mutluluğuna kaptırıyor Very Happy hem ayrıca nasıl yaptıklarını hiçbir zamn anlamayacğım ama nasıl oluyorda bir kelime ile dünyalar kadar sayfa buluyorlar Shocked içerik bakımından gerçekten olabilecek en iyi internet arama motoru Very Happy
    sinem gümüş

Mesaj  sinem gümüş Perş. Haz. 11, 2009 8:48 pm

gerek bilgileri gerek sayfa düzeni ile bir öğretmen adayı olarak en beğendiğim sitelerden bir tanesi tabi ki de www.fenokulu.net..... ilk açıldığında renk uyumu sayfa düzeni linkleri her yere kolay ulaşabilmeyi sağlayan çok iyi bir ssite.. ayrıca hitap ettiği kesime de bakılırsa çocuklar için çok ilgi çekici.. zaten bence bir internett sayfası içerikten öte göze hoş gelmeli renkleri ve resimleri ile gözü yormamalı.fenokulu.net bütün bu özellikleri ile gerçekten çok akıcı bir site.
    özgeuysal

Mesaj  özgeuysal Cuma Haz. 12, 2009 11:21 am

benhttp://www.fenveteknolojidersi.com/ sitesini beğendim sade kolay anlaşılır bi site ana sayfada insanı yoran fazla yazılara renk verilmemiş.ayrıca açık renk kullanılmış göz yormuyor koyu renk olarak ise turuncu rengi seçilmiş buda enerjş ve canlılık vermiş her açık ve net. animasyonlar özellikle flah etkinlikler çok başarılı

Forum Saati Cuma Mayıs 17, 2024 3:54 am