Bilgisayar II

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Bilgisayar II

Marmara Üniversitesi İlköğretim Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilgisayar II Dersinin Forumu

+34
nihal akman
tuba nur emek
Elif Gülmez
gizem
nadiye boz
Çisem Kanalan
oğuz othan
elifyuce
sümbül vatansever
zübeyde toptamur
Esra GÜNAYDIN
Eren Yucel
özgeuysal
sinem gümüş
vildan sofu
Ayşe Güldoğan
nasırcan kılaç
merve tekin
Hakan ERCAN
Elif Dilmen
Gökçe SINMAZ
damla tosun
pınar karaboğa
Meltem Ercan
Gökhan ÇALIŞKAN
mukaddes ozen
mustafaalpgirayhan
serkanulucay
rıdvankalkan
hatice kalkan
Hümeyra Özüduruk
Hacer Arslan
Dilek Güzel
Arş. Gör. Esad ESGİN
38 posters

Ders Yazılımlarının Tasarımı

tuba nur emek

Ders Yazılımlarının Tasarımı - Sayfa 4 Empty Geri: Ders Yazılımlarının Tasarımı

Mesaj  tuba nur emek Paz Haz. 14, 2009 6:19 pm

www.fendeney.com sitesinin öncelikle üye olunmadan girilmesi çok güzel bir özellik.Siteyi açtığımızda renk uyumu,şekiller,resimler bireyin dikkatini çekecek ve öğretilenleri kolayca öğrenecek şekilde dizayn edilmiş.Şekiller konu ile alakasız değil.Videolara(çok güzel)yer verilerek öğretim kolay ve zevkli bir hale getirilmiştir.
    tuba nur emek

Mesaj  tuba nur emek Paz Haz. 14, 2009 6:23 pm

www.fendeney.com sitesinde yazı tipi,hizalama,vurgulama süper olmuş.Flashlar ve linkler yerinde kullanılmış.Kişinin dikkatini dağıtacak kadar reklam konulmamış.hazırlayanların ellerine sağlık.
    nihal akman
    nihal akman

Mesaj  nihal akman Paz Haz. 14, 2009 7:36 pm

Elif Gülmez demiş ki:Anasayfa tasarımı olarak en çok ilgimi çeken ve içerik olarakda güzel bir siteyi sizlerle paylaşmak istiyorum " http://www.kimyaokulu.com/ " insanlar gerçekten oturmuş düşünmüş kafa yormuş ve süper bi site ortaya çıkarmuşlar cheers

bu siteyi bende çok beğendim ilk başta daha sonra 'sayfanın aşagılarına doğru' çok karmaşık oldugunu ve kimya ile alakası olmayan konularında oldugunu gördüm. bence bi site çok karmaşık olmamalı, öğrenci aradıgını kolaylıkla bulmalı. bu siteye girdiğinde öğrencinin dikkatini dagıtacak çok şey var
    Elif Dilmen
    Elif Dilmen

Mesaj  Elif Dilmen Paz Haz. 14, 2009 8:18 pm

tuba nur emek demiş ki:www.fendeney.com sitesinde yazı tipi,hizalama,vurgulama süper olmuş.Flashlar ve linkler yerinde kullanılmış.Kişinin dikkatini dağıtacak kadar reklam konulmamış.hazırlayanların ellerine sağlık.

siteyi ben de inceledim,genel olarak içerik ve tasarım fena sayılmaz fakat "ben tasarlamış olsaydım.."diye düşündüğümde farklı şekilde yapacağım ayrıntılar gördüm.Örneğin anasayfası çok fazla ayrıntıyla doldurulmuş.Şöyle ki,farklı derslerin deneylerini içeren bir sitede anasayfaya herdersten konuların linkleri ayrı ayrı verilerek karışık bir görüntü oluşturmak yerine,her dersin linki verilebilir ve bunların içinde konular sıralanabilirdi,buşekilde öğrenciye kullanım kolaylığı sağlanırdı diye düşünüyorum...
    Yeşim Gülboy

Mesaj  Yeşim Gülboy Paz Haz. 14, 2009 9:12 pm

http://www.fenveteknolojidersi.com/ sitesinin tasarımı güsel, sıcak renklerin kullanılmış olması iç açıcı, flash sunular,flash etkinlikler,testler, bulmacalar eğitim programı ve hedefler ile uyum içerisinde. Fakat anasayfa biraz daha sade olabilirdi ve görsel öğerlerden yararlanıldığı kadar metne dayalı öğelerden de yararlanılabilirdi.
    Dilek Güzel
    Dilek Güzel

Mesaj  Dilek Güzel Paz Haz. 14, 2009 9:38 pm

Yeşim Gülboy demiş ki:http://www.fenveteknolojidersi.com/ sitesinin tasarımı güsel, sıcak renklerin kullanılmış olması iç açıcı, flash sunular,flash etkinlikler,testler, bulmacalar eğitim programı ve hedefler ile uyum içerisinde. Fakat anasayfa biraz daha sade olabilirdi ve görsel öğerlerden yararlanıldığı kadar metne dayalı öğelerden de yararlanılabilirdi.
    evet bu açıdan bence de öyle metin az yer kaplıyor sitede. biraz daha teorik kısma yer ayırılabilirdi. ama ilk bakışta göze çarpmıyor
    Yeşim Gülboy

Mesaj  Yeşim Gülboy Paz Haz. 14, 2009 10:00 pm

Elif Dilmen demiş ki:Tasarımını güzel, içeriğini faydalı bulduğum ve sizinle paylaşmak istediğim eğitim sitesi http://www.ekolhoca.com/ Exclamation Belki daha önce ziyaret etme fırsatınız olmuştur çünkü benim okulumu ya da dersanemi evime taşımak istediğimde ilk tıkladığım adresti...
    İlk olarak siteye giriş yaptığınızda gözü yormayan,sade ve anlaşılır bir anasayfa sizi bekliyor.İnternette gezinirken çok rastladığımız,dikkat çekmesi adına rengarenk fakat konuyla tamamen alakasız şekilde tasarlanmış ve henüz anasayfasındayken gereksiz ayrıntılarla insanın çalışma şevkini dahi kıran birçok sitenin aksine, gayet düzenli ve kullanımı kolay bir tasarım.içeriğini incelediğimizde ise aynı özen ve profesyonelliği görmek mümkün.Görsel-işitsel öğelerin gerekliliği ve doğru uygulanması tam anlamıyla kavranmış ve öğrencinin ihtiyaçları doğrultusunda eğitim vidyolarla büyük oranda desteklenmeye çalışılmış.Bu da hem görsellk katması hem de kulağa hitab etmesiyle öğrenmeyi kolaylaştıcı bir etken Idea Aynı sitenin içinde birçok dersle ilgili konu anlatımı,vidyo,soru çözümü,sınavlarda çıkmış sorular vb. bir öğrencinin ihtiyacı olabilecek hemen herşey mevcut...
    Dikkatimi çeken bir diğer konu,genelde araştırma sırasında insanı rahatsız eden reklam bölümleri bu sitede içeriğin dışında tutulmaya çalışılmış,dolayısıyla insanlara daha kolay bir kullanım olanağı sunuyor...

ilk bakışta iddalı bir site gibi gözükmesede kullanımı kolay ve içeriği çok iyi.
    FATMA ÇAVDAR

Mesaj  FATMA ÇAVDAR Paz Haz. 14, 2009 10:21 pm

[quote="mukaddes ozen"]http://www.biltek.tubitak.gov.tr/ bnde bunu begeniyorum Very Happy cunku aslinda ilginc seyler oldugu icin ilginc resimler sekiller oldugu icin surekli yeni seyler eklendigi icin en cok merak edilenler diye bir kosesi oldugu icin bazen cok dikkatimi ceken olaylar oluyor:D fare ile uzerine gelindiginde bir hareketlilik oldugu icin seviyorum bu siteyi:D[/quot

mukaddes güzel bir siteye değinmişsin.sitenin anasayfası kişiye verilmek isteneni gösteriyor.gözü yormayan bir arka plan seçilmiş.ayrıca bilim ve teknik dergisini takip edenler için(birisi de ben) derginin yeni sayısı hemen dikkati çekiyor.ayrıca anasayfada biraz aşağıya indiğimizde çocukların da unutulmadığını görüyoruz:)
    rıdvankalkan

Mesaj  rıdvankalkan Ptsi Haz. 15, 2009 11:19 am

hatice kalkan demiş ki:http://www.kimyaokulu.com/. Bu siteyi öyle çok övmüşünüz ki bende girip bir bakayım dedim.Gerçekten övgüler az bile...Çok güzel bir site tasarlanmış,orjinal olmuş.Hatta kendi kendime hayıflandım da Crying or Very sad keşke benim de aklıma o kütüphane dizaynı gelseydi diye.Çok güzel düşünmüş tasarlayan.Ben bile ödevlerim olursa fenokulu.net'ten önce ilk bakacağım site bu site.Öğrenciye resmen kolaylık sağlıyor.Sanki kendi evinin kütüphanesi gibi,araştırmak istediği her şey kolayca elinin altında.Süper bir site fenokulu.net'i sollamış Very Happy Bundan sonra tanıdığım tüm öğrencilere bu siteyi önercem... bom (Bu arada böyle güzel siteler buldukça paylaşın arkadaşlar,bizde öğrenelim.Benim girdiğim sitelerde resmen bilgi kirlenmesi var...Paylaşın ki biz de bu şekilde güzel sitelerden faydalanalım.Dileğim bu güzel paylaşımın için sana çok teşekkür ederim canım benim.)
    göz ve his duygusunun hazzını okşadığından güzel bir site sayılır
    TUĞBA KALKAN

Mesaj  TUĞBA KALKAN Ptsi Haz. 15, 2009 11:10 pm

Sitelerin girişlerde canlı renklerin kullanılması ,butonların yerli yerinde olması cok güzel.konular;deneyler,animasyonlar çok güzel bir şekilde sunulmuş olması, öğrencinin tekrar sayfa ana sayfaya dönülmesi kullanıcıya kolaylık sağlıyor.Ancak bu yanlış algılanmamalıdır.Bir sitede asıl olan çok sayıda görsel materyal kullanılması değil,kullanılan görsel materyallerin içerikle uyumlu olmasıdır.
    Halit YILDIZ

Mesaj  Halit YILDIZ Salı Haz. 16, 2009 9:29 am

hatice kalkan demiş ki:http://www.kimyaokulu.com/. Bu siteyi öyle çok övmüşünüz ki bende girip bir bakayım dedim.Gerçekten övgüler az bile...Çok güzel bir site tasarlanmış,orjinal olmuş.Hatta kendi kendime hayıflandım da Crying or Very sad keşke benim de aklıma o kütüphane dizaynı gelseydi diye.Çok güzel düşünmüş tasarlayan.Ben bile ödevlerim olursa fenokulu.net'ten önce ilk bakacağım site bu site.Öğrenciye resmen kolaylık sağlıyor.Sanki kendi evinin kütüphanesi gibi,araştırmak istediği her şey kolayca elinin altında.Süper bir site fenokulu.net'i sollamış Very Happy Bundan sonra tanıdığım tüm öğrencilere bu siteyi önercem... bom (Bu arada böyle güzel siteler buldukça paylaşın arkadaşlar,bizde öğrenelim.Benim girdiğim sitelerde resmen bilgi kirlenmesi var...Paylaşın ki biz de bu şekilde güzel sitelerden faydalanalım.Dileğim bu güzel paylaşımın için sana çok teşekkür ederim canım benim.)
    Rıdvan arkadaşımızın bahsettiği siteği gözden geçirdim, ama dediğine katılmıyorum; çünkü bahsettiği site çok düzensiz ve sınırlı içerik kapsıyor.
    Halit YILDIZ

Mesaj  Halit YILDIZ Salı Haz. 16, 2009 9:33 am

Benim en sitelerden birisi http://www.mynet.com paylaşım sitesidir, çünkü bu sitede nerdeyse istediğin her şeyi bulabiliyorsunuz ve günlük olarak güncelleşiyor. Ana sayfası çok güzel tasarlanmış bir şekilde bir sürü şeye ulaşabiliyorsun.
    Halit YILDIZ

Mesaj  Halit YILDIZ Salı Haz. 16, 2009 11:08 am

Bu ne ya! Her ne hikmetse herkes aynı sitei beğenmiş; ya KİMYAOKULU.COM ya da FEN OKULU.COM. Bir orjinal olalım, Lütfen!
    nihal akman
    nihal akman

Mesaj  nihal akman Çarş. Haz. 17, 2009 4:04 pm

http://www.egitim.gov.tr gerçekten anlaşılır ve göze hoş gözüken bir site.hem öğrencilerin, hem öğretmenlerin hem de velilerin yaralanabileceği zengin içerikli bir site.
    damla tosun

Mesaj  damla tosun Perş. Haz. 18, 2009 12:41 pm

nihal akman demiş ki:http://www.egitim.gov.tr gerçekten anlaşılır ve göze hoş gözüken bir site.hem öğrencilerin, hem öğretmenlerin hem de velilerin yaralanabileceği zengin içerikli bir site.
    bende bu siteyi ziyaret ettim gerçekten çok güzel bir site içeriklerinin çok olması öğrenciye zengin materyal sunuyor.

Forum Saati Perş. Mayıs 02, 2024 12:46 pm