Bilgisayar II

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Bilgisayar II

Marmara Üniversitesi İlköğretim Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilgisayar II Dersinin Forumu

+39
HALİT UÇAN
ENES AKÇAY
özge yıldız
FATMA ÇAVDAR
seçil ateş
tuba nur emek
Elif Gülmez
gizem
fikret.türksever
Yeşim Gülboy
nadiye boz
Çisem Kanalan
Eren Yucel
özgeuysal
zübeyde toptamur
Esra GÜNAYDIN
sinem gümüş
vildan sofu
Ayşe Güldoğan
Hakan ERCAN
nasırcan kılaç
rıdvankalkan
merve tekin
oğuz othan
Meltem Ercan
Gökçe SINMAZ
sumeyye erdogan
elifyuce
Gökhan ÇALIŞKAN
mukaddes ozen
serkanulucay
Hacer Arslan
Dilek Güzel
Hümeyra Özüduruk
pınar karaboğa
Halit YILDIZ
damla tosun
hatice kalkan
Arş. Gör. Esad ESGİN
43 posters

Uzaktan Eğitimin Dezavantajları

Gökçe SINMAZ

Uzaktan Eğitimin Dezavantajları - Sayfa 2 Empty Geri: Uzaktan Eğitimin Dezavantajları

Mesaj  Gökçe SINMAZ C.tesi Haz. 06, 2009 2:40 am

Uzaktan eğitim bireysel olduğundan kişilerin sosyalleşmesine engel olur,laboraturda deney yapmayı gerektirecek konularda etkili olamaz,bireysel çalışmaya alışık olmayan öğrenciler bundan yararlanamaz...
    Meltem Ercan

Uzaktan Eğitimin Dezavantajları - Sayfa 2 Empty Geri: Uzaktan Eğitimin Dezavantajları

Mesaj  Meltem Ercan C.tesi Haz. 06, 2009 7:09 pm

Hümeyra Özüduruk demiş ki:
    pınar karaboğa demiş ki:Uzaktan eğitim haticenin de dediği gibi her ders için uygun değil bilhassa beceri ve tutum geliştirmeye yönelik olan,deneyler yapmayı gerektiren dersler için pek bi faydasının olacağını düşünmüyorum.Sadece her ders için değil her insan için de uygun değil.(mesela ben Smile )çünkü bazı insanlar bireysel öğrenmek yerine toplu şekilde daha iyi öğrenirler.Tartışma ortamları oluşturup farklı fikirler sunmak,en doğruyu birlikte bulmaya çalışmak çok daha zevkli bence(hem de yüz yüze yani.)SİZCE Question
    pınar ve haticeye bu noktada katılıyorum.Çünkü her ne kadar evden oturup yazmak veya öğrenmek kolay olsada uzun vadede çok sıkıcı olabilir.Heleki bu derece antisosyal bir ortam herkes gibi banada sıkıcı gelir.(birde benim gibi konuşmayı seviyorsa... Very Happy )Bence sınıfa gidip arkadaşlarınla fikir alışverişi yapmak,tartışma ortamlarında fikirlerini söylemek ;sanal ortamda yapılandan çok daha etkili ve samimi olacaktır.Bence böyle pınar Very Happy
    pınar ve hümeyraya katılıyorum ben de .Öğrenci sürekli internet üzerinden eğitim aldığında asosyallaeşmeye başlar.Hem tamam teknoloji eğitim için önemlidir ama bence tamamen teknolojik eğitim olması çok da verimli olmayacaktır.Öğrencinin kişlerle etkileşim halinde olması gerekir.Takıldığı yerleri sorduğunda cevap alabileceği bir öğretmen samimi olarak tartışabileceği bir ortam olması gerekmekte diye düşünüyorum .Örneğin foruma yazı yazdığımız bu konuları sınıf ortamında tartışmış olsak daha çok zevk alırdık.Farklı düşünceler dinleme,bildiklerimize yeni şeyler ekleme vb. imkanı bulmuş olurduk.Şimdi sadece yazıp birbirimizinkileri okuyoruz .Karşımızda o kişi olmadan onun mimiklerini hareketlerini görmeden çok da etkili olmadığı kanısındayım.
    Meltem Ercan

Mesaj  Meltem Ercan C.tesi Haz. 06, 2009 7:15 pm

bu uygulamanın deney ve pratiğe dayalı derslerde etkili olabileceğini düşünmüyorum teorik dersler için daha kullanılır bir öğretim .Öğrenciye karışım konusunu anlattığınızı düşünelim ,kişi bu bşilgiyi hazır olarak alacaktır.Kendisi yorumlamadan hiç bir bilgi eklemden aldığı için yorumlama gücü azalacakttır.Kendisi bi tuzlu su bi kum su karışımı arasındaki farkı kendi gözlemleriyle yapsa daha kalıcı sonuçlara ulaşabilir.Uzaktan eğitim de ise ha bu böyleymiş demek der ve geçer .Şu anki öğretim programı için tamamen uzaktan eğitime dayalı bir öğretim kullanılamaz ;ancak tamamlayıcı olarak kullanıldığında yüksek verim elde edilebilir diye düşünüyorum
    oğuz othan

Mesaj  oğuz othan Ptsi Haz. 08, 2009 8:58 pm

bu eğitim sisteminin en büyük dezavantajı uygulama aşamasıdır.Bilgi dağarcığındaki bazı bilgilerin görmeden-yapmadan-uygulamadan öğrenilmesi çok zordur.İşte bu gibi durumlarda hedef bilgiye ulaşım çok zor hale gelir.
    İkinci bir önemli dezavantajda bireylere asosyallik özelliğini yüklemesidir.
    bu eğitimde yüz yüze ilişkilerin olmaması nedeniyle bireylerin bu olumsuz durumu kazanması zor değildir...

En son oğuz othan tarafından Cuma Haz. 12, 2009 10:23 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
    merve tekin

Mesaj  merve tekin Salı Haz. 09, 2009 1:26 am

Eğitimde etkileşimin yetersiz olması veya olmaması durumunda, öğretmenin mimik, vücut hareketleri, ses tonu gibi anlatımı doğrudan etkileyecek yardımcı unsurlardan yararlanamaması,

Uzun süreli bilgisayar kullanımı sonucunda yaşanan sağlık sorunları,

Öğretmen ve eğitilenlerin web tabanlı eğitim araçlarının kullanımı konusundaki eksik eğitimi, öğrencilerin internet üzerinden eğitimin getireceği avantajlardan yeterince faydalanamaması,

Bağlantıların herhangi bir sebeple değişebileceği veya kurulamayabileceği, kırsal bölgelerden internete girebilmenin hala bir sorun olması, uydu ve kablo iletişiminin henüz ihtiyaca cevap verebilecek düzeyde olmaması, iletişim ve bilgi temelli bağlantılara bağımlı olunduğundan, ulaşım olanaklarının herhangi bir sebeple değişmesi veya internet olanaklarının iyileştirilememesi sonrasında iletişimde etkinsizlik,

Örgün öğretim sisteminde olduğu gibi öğrenciler arasında birliktelik, grup bilinci gelişimi ve kültürel etkileşim gibi bazı psikolojik ve sosyolojik unsurların sağlanamaması,

Kişisel anlamda öğrenme motivasyonuna yani içsel disipline sahip olmayan kişiler için uygun olmaması, aktif öğrenmeyi desteklenmesine karşın, televizyonda olduğu gibi pasif olarak izlemeye neden olabilmesi, uzaktan eğitimin dezavantajları olarak sıralanabilmektedir.
    merve tekin

Mesaj  merve tekin Salı Haz. 09, 2009 1:30 am

benim fikrim şu an için uzaktan eğitimin yüzyüze eğitimin yerini alması belirtilen alt yapı eksiklkleri nedeniyle uzak görünmektedir. Uzaktan eğitimin yüzyüze eğitimin yerine almasından daha çok yardımcı ve eksikleri tamamlayıcı bir eğitim olarak verilmesinin daha fazla yarar ve fayda sağlayacağı söylenir.UZaktan eğitimin olabilmesi için önce en ucra köşelrde bile bilgisyar ve inretnet bağlantısının olması gerekir.Şu an ki Türkiye şartlarında bırakın interneti okul bile bulmakta zorlanan bölgelerimiz bulunmaktadır.Önce eğitimde köklü değişiklikler ve yenilikler yapılmalıdir,uzaktan eğitime geçilmeden önce
    rıdvankalkan

Mesaj  rıdvankalkan Salı Haz. 09, 2009 12:11 pm

öğretmensiz eğitim olduğından zorlanma ihtimali vardır, alışkanlık hale getirilen uzaktaneğitim kitapları okuma alışkanlığı kaybettirebilir.
    Halit YILDIZ

Mesaj  Halit YILDIZ Salı Haz. 09, 2009 12:41 pm

Uzaktan eğitimin en büyün sıkıntılardan birisi bireyleri topltmdan uzaklaştırmak ve bireysel iletişimi öldürmesidir. Çünkü her istediğini uzaktan eğitim yoluyla halletmeye çalışan bireyler bir süre sonra kimseya ihtiyacı olmadığını düşünerek diğer bireylerdeden uzaklaşarak otomatik bir makinaya döner.
    damla tosun

Mesaj  damla tosun Salı Haz. 09, 2009 1:51 pm

sumeyye erdogan demiş ki:uzaktan eğitim; öğrencinin bireysel çalıştığı bir sistem olduğu için, eğer öğrenci grup çalışmalarında daha başarılı yada tek başına çalışmaya alışık değilse bu öğrencinin uzaktan eğitim alması sonucunda başarısız olmasına sebep olabilir.

genelde uzaktan eğitim uygulayan kurumlarda eğitim gören öğrenciler bunu, bir işte çalıştıkları için tercih etmektedirler. bu sebepten de mesai aralarında ve dinlenme vakitlerinde ders çalışmak zorunda kalırlar bu da diğerler çalışanların dinlenme vakitlerinde olduğu için çabuk sıkılmaya sebep olur.
    uzaktan eğitimim çalışan insanlar üzerinde etkisi çoktur kişi dinlenme anında ders çalıştığından işinden çabuk sıkılır.bazı öğrencilerin grup arkadaşlarıyla ders çalışmak istememesi, bireysel olması durunmunda uzaktan eğitim kişi için can sıkıntısından başka birşey olmaz.buda öğrencinin derslerinden soğumasına yol açar.
    nasırcan kılaç

Mesaj  nasırcan kılaç Salı Haz. 09, 2009 4:13 pm

Yüz yüze eğitim ilişkilerinin kolay sağlanamaması büyük bir dezavantajdır. Tarihimizdeki en önemli eğitim usta-çırak ilişkisidir.Çırak sadece öğrenmez aynı zamanda ustası tarafından eğitilmiş olur(tecrübe,ahlak vs.).

En son nasırcan kılaç tarafından Salı Haz. 09, 2009 4:19 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
    nasırcan kılaç

Mesaj  nasırcan kılaç Salı Haz. 09, 2009 4:18 pm

İmkanı olmayan bireyler bu yöntemden de yaralanamayacaktır.Uzaktan eğitimi buna bir çare olarak göstermek bence yanlış...Yardımsız ve kendi kendine öğrenme alışkanlığı olmayan öğrencilere yeterince yardım sağlayamama gibi bir durum da söz konusu bunu da göz ardı etmemek lazım.
    Meltem Ercan

Mesaj  Meltem Ercan Çarş. Haz. 10, 2009 10:32 am

merve tekin demiş ki:benim fikrim şu an için uzaktan eğitimin yüzyüze eğitimin yerini alması belirtilen alt yapı eksiklkleri nedeniyle uzak görünmektedir. Uzaktan eğitimin yüzyüze eğitimin yerine almasından daha çok yardımcı ve eksikleri tamamlayıcı bir eğitim olarak verilmesinin daha fazla yarar ve fayda sağlayacağı söylenir.UZaktan eğitimin olabilmesi için önce en ucra köşelrde bile bilgisyar ve inretnet bağlantısının olması gerekir.Şu an ki Türkiye şartlarında bırakın interneti okul bile bulmakta zorlanan bölgelerimiz bulunmaktadır.Önce eğitimde köklü değişiklikler ve yenilikler yapılmalıdir,uzaktan eğitime geçilmeden önce
    kesinlikle katılıyorum .Gerekli alt yapı oluşturulmadan öğrencilere uzaktan eğitim de pek yararlı olmayacaktır.Uzaktan eğitimi nasıl kullanacağını da öğretmek için öğrencilere önce öğretmen gerekmektedri.Kişi uzaktan eğitimi aldıktansonra tek başına çalıştığından farklı görüşleri dinleme imkanı bulamayacağından yeterli öğrenme sağlanmış olamaz.Önce eğitim koşulları normal seviyelere çekilebilsin ki uzaktan eğitim den geri dönüt alınabilsin.Bu nedenle bende uzaktan eğitimin eğitime alternatif değil ,tamamlayıcı olması gerektiğini düşünüyorum.
    Hakan ERCAN
    Hakan ERCAN

Mesaj  Hakan ERCAN Çarş. Haz. 10, 2009 10:50 am

uzaktan egitimin yapıldıgı ortamlarda bulunan çocuk zamanla gerçek egitime olan ilgisini kaybedebilir.. onun için internette çalışmak daha kolay gelebilir. bunun sonucunda çocukta zeka gelişiminde sorunlar ortaya çıkabilir.
    Hakan ERCAN
    Hakan ERCAN

Mesaj  Hakan ERCAN Çarş. Haz. 10, 2009 10:59 am

uzaktan egitimin dezavantajlarından biride kişinin bireysel ilişkilerden zamanla sogumaya başlamasıdır.kişi artık karşılıklı birşeyler ögrenmek yerine sanal ortamda ögrenme yolunu seçecektir. ögretmen olmadıgı için tam verimli oldugu söylenemez. anlamadıgı noktaları sormak istese soramaz.buda ögrenmenin tam anlamıyla gerçekleşmedigini gösterir Crying or Very sad Smile
    Ayşe Güldoğan
    Ayşe Güldoğan

Mesaj  Ayşe Güldoğan Çarş. Haz. 10, 2009 11:02 pm

Uzaktan eğitimin yararları olduğu gibi zararları da vardır insanı tembelliğe iter okula gitmeden notları internetten edinir uzaktan eğitimde takıldığın bir soruyu yada bir notu hocana sorup cevabını alamıyorsun tartışamıyorsun. bunlarda zararları.
    vildan sofu

Mesaj  vildan sofu Perş. Haz. 11, 2009 1:28 pm

uzaktan eğitim gerçekten ne kadar yararlı gibi görünsede doğru kullanılmadığında altından çok zararlar da çıkıyor. mesela öğrenci ders için kullandığı bu sistemi öğrenmeye ve uygulamaya çalışırken farklı yerlere sapıp değişik şekilde etkilenebiliyor. bom (aniden ortaya çıkan, çocuğun kafasını bulandıran şeylere anlamadan girmesi gibi)..
    vildan sofu

Mesaj  vildan sofu Perş. Haz. 11, 2009 1:39 pm

arkadaşlarımın da dediği gibi uzaktan eğitim her ders için uygun değil maalesef Sad işitsel ve görsel dersler için iyi ama bazı dersler de uygulama gerektirebiliyor. örneğin birşeye dokunmak, koku almak gibi özellikleri algılaması gerekiyorsa öğrenmesi için, öğrenim burda güçleşebiliyor.
    damla tosun

Mesaj  damla tosun Perş. Haz. 11, 2009 2:29 pm

Ayşe Güldoğan demiş ki:Uzaktan eğitimin yararları olduğu gibi zararları da vardır insanı tembelliğe iter okula gitmeden notları internetten edinir uzaktan eğitimde takıldığın bir soruyu yada bir notu hocana sorup cevabını alamıyorsun tartışamıyorsun. bunlarda zararları.
    öğrenciler bire bir öğretmene soru soramaması onların dersi anlamalarını güçleştirebilir.
    Dilek Güzel
    Dilek Güzel

Mesaj  Dilek Güzel Perş. Haz. 11, 2009 3:05 pm

nasırcan kılaç demiş ki:Yüz yüze eğitim ilişkilerinin kolay sağlanamaması büyük bir dezavantajdır. Tarihimizdeki en önemli eğitim usta-çırak ilişkisidir.Çırak sadece öğrenmez aynı zamanda ustası tarafından eğitilmiş olur(tecrübe,ahlak vs.).
    uzaktan eğitimin bir dezavantajı da budur. pratikte öğretilmesi gereken , uygulamaya geçilmesi gereken billgiler net bir şekilde anlaşılamaz/kavranamaz
    rıdvankalkan

Mesaj  rıdvankalkan Perş. Haz. 11, 2009 7:51 pm

uzaktaneğitime vaktin kontrülünü tutturamayanlar her vaziyetleri perişan olur. gözü dönmüşe döner. dengelerini de kaybedebilirler
    sinem gümüş

Mesaj  sinem gümüş Perş. Haz. 11, 2009 7:58 pm

serkanulucay demiş ki:Bir önceki avantajları adlı başlıkta,

Halit YILDIZ demiş ki:Uzaktan eğitimin materyal ve bilgi yönünden zengin bir içeriğe sahip olması ve de örgün eğitime yeterli zamanı ve maddi durumu olmayanlar için de güzel iyi bir avantaj sağlar.

denilmiş.

Maddi durumu olmayan bilgisayarı nerede bulacak? Doğu Anadolu maddi olanaksızlık içinde, maddi durum olsa her köye bir okul dikilirdi. Maddi olanağa dayatılmaya çalışılan uzaktan eğitim; eğitimde fırsat eşitliğini kaldıracaktır. Bu konuda dezavantajlı görüyorum.
    ben de kesinlikle serkan sana katılıyorum... aslında paranın batıdan daha çok döndüğü bir yer olduğunu düşünüyorum ama bu paralar insanlık için eğitime ve yararlı şeylere gideceğine gereksz masraflara harcanıyor.. neyse bizim insanların paraasında gözümüz yok Allah daha çok versin:D sonuç itibari ile serkanın da dediği gibi uzaktan eğitim maddi olanakların çok olmasına dayanıyor. sonuçta teknolojik araçları herkesin almaya gücü yok ya da devletin her yere yetişmesi de pek mümkün olmadı şimdiye kadar. yani uzaktaan eğitim gerekli öenm verilmediğ sürece eğitimde fırsat eşitliğini ortadan kaldıracaktır...
    sinem gümüş

Mesaj  sinem gümüş Perş. Haz. 11, 2009 8:02 pm

hatice kalkan demiş ki:Uzaktan eğitim doğru kullanılmazsa faydadan çok zarar,boşa harcanan vakit olur.Çünkü uzaktan eğitimin her ders için uygun olamayacağını düşünüyorum.Sözel ağırlıklı ya da derslerin teorik kısımları için yararlı olabilir ama deney gerektiren , uygulama isteyen dersler için uzaktan eğitimi kullanmak zor olur kullanılırsa da ya ileri teknoloji olacak ya da boşa harcanan zaman olur.(bizler daha çok yaparak, yaşayarak öğrenen toplumlardanız).Ayrıca eğitimimiz uzaktan eğitim şeklinde olsaydı çok sıkıcı ve antisosyal olurdu diye düşünüyorum.Çünkü insan ilişkileri konuşmaya dayalı.Uzaktan eğitim daha çok bireysel olduğu için toplumla,çevreyle ilişki kurmayı engelliyor.Oturduğun yerden elindeki teknoloji sayesinde kimseyle irtibat kurmadan bişeyler öğrenmek her zaman insana zevk vermez,sıkılır insan yaaa scratch
    evet uzaktan eğitim aslında insanları tembelleştiren birşey die düşünüyorum evet insanlara çok ama çok yararları da var ama oturduğu yerden insanlar ne kadr bilgi sahibi olacak ki? evet hayatımızın bir parçası olmalı ama hayatımız olmamalı. belki de bize çok uzak olduğu için de böyle düşünüyor olabiliriz. sonuçta fen ve teknoloji dersi teknoloji ile birlikte uygulamların daha çok olduğu görsel ve işitsel öğelerin harmanlanması ile olan bir ders. olaya bu açıdan bakarsak uaktan eğitim ile fen ve teknoloji dersinde tam anlamıyla başarlı olunacağını düşünmüyorum... Evil or Very Mad
    sinem gümüş

Mesaj  sinem gümüş Perş. Haz. 11, 2009 8:20 pm

site kaynaklı bir yazıyı paylaşmak istiyorum
    Uzaktan Eğitimin Dezavantajları:
    1-Öğrenme ortamlarında önemli görülen yüz yüze etkileşim ortam ve olanakları ortadan kalkması,
    2-Öğrenme sürecinde karşılaşılan öğrenme güçlüklerinin anında çözülememesi ve bu durumun ardından gelişebilecek sıkıntılar,
    3-Anında yardım görememe ve sorunun giderilmemesinden kaynaklanan davranışların gelişimi,
    4-Kendi kendine çalışma alışkanlığı olmayan ve bu yeteneğini geliştirmemiş bireyler için planlama zorluğu,
    5-Çalışan bireylerin kendine ayıracakları vakitte ders çalışma zorunluluğu,
    6-Laboratuar, atölye gibi uygulama ağırlıklı konuların işlenmesindeki sınırlılıklar,
    7-Öğrenci sayısındaki fazlalık nedeni ile iletişimdeki sınırlılıklar ,olarak sayılabilir.
    Esra GÜNAYDIN

Mesaj  Esra GÜNAYDIN Perş. Haz. 11, 2009 8:37 pm

Bana göre uzaktan eğitimin en önemli dezavantajı öğrencilerin sosyalleşmesini engelleyerek onları yalnızlığa itmek.Yine kendi kendine çalışamayan öğrenciler için de bu uygulama hiçbir yarar sağlamamaktadır.
    Esra GÜNAYDIN

Mesaj  Esra GÜNAYDIN Perş. Haz. 11, 2009 8:46 pm

Uzaktan eğitim için program hazırlayanların iyi bir grupla çalışması gerekir.Çünkü hazırlanan programlar öğrenen seviyesine göre hazırlanmazsa, bireysel farklılıklar göz önüne alınmazsa ve anlatılan konular MEB'in istekleri doğrultusunda olmazsa bu program görevini yerine getirmez.Bu şekilde öğrenciler de ilerleme düzeyinden geri kalır.

Forum Saati Cuma Mayıs 17, 2024 8:13 am