Bilgisayar II

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Bilgisayar II

Marmara Üniversitesi İlköğretim Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilgisayar II Dersinin Forumu

+39
HALİT UÇAN
ENES AKÇAY
özge yıldız
FATMA ÇAVDAR
seçil ateş
tuba nur emek
Elif Gülmez
gizem
fikret.türksever
Yeşim Gülboy
nadiye boz
Çisem Kanalan
Eren Yucel
özgeuysal
zübeyde toptamur
Esra GÜNAYDIN
sinem gümüş
vildan sofu
Ayşe Güldoğan
Hakan ERCAN
nasırcan kılaç
rıdvankalkan
merve tekin
oğuz othan
Meltem Ercan
Gökçe SINMAZ
sumeyye erdogan
elifyuce
Gökhan ÇALIŞKAN
mukaddes ozen
serkanulucay
Hacer Arslan
Dilek Güzel
Hümeyra Özüduruk
pınar karaboğa
Halit YILDIZ
damla tosun
hatice kalkan
Arş. Gör. Esad ESGİN
43 posters

Uzaktan Eğitimin Dezavantajları

Elif Gülmez
    Elif Gülmez

Uzaktan Eğitimin Dezavantajları - Sayfa 4 Empty Geri: Uzaktan Eğitimin Dezavantajları

Mesaj  Elif Gülmez Paz Haz. 14, 2009 3:35 pm

Dilek Güzel demiş ki:Uzaktan eğitimin de herşeyde olduğu gibi avantajlarının olduğu gibi dezavantajları da var. Öncelikle sürekli (bilgisayar ile) uzaktan eğitim alan öğrencilerin bir zaman sonra ruh ve beden sağlığının etkileneceği kanaatindeyim. Birincisi öğrencinin hem gözlerin yorulacak, hem de gereksiz yere radyasyona mağruz kalacak. No İkincisi bilgisayar başında sürekli oturursa sosyalleşmesi çok zor olur. Sonra bilgisayar başından ayrılamayan asosyal öğrenciler karşımıza çıkabilir. Uzaktan eğitim olmalı ama bunun da sınırı belirlenmeli bence. Ayrıca bazı kişiler tek başına öğrenemez. Biz bu kişileri tek başına uzaktan eğitime bıraktığımızda onların eğitim olanağından yararlanamadığını görebiliriz.

Dilek arkadaşıma sonuna kadar katılıyorum. yürü dilek kim tutar seni santa bencede uzaktan eğitimede bir sınır konulmalı.hatta uzaktan eğitimi mümkün olduğunca sınırlamalı çünkü hiçbir yer sınıf eğitimi gibi olamaz Smile
    tuba nur emek

Uzaktan Eğitimin Dezavantajları - Sayfa 4 Empty Geri: Uzaktan Eğitimin Dezavantajları

Mesaj  tuba nur emek Paz Haz. 14, 2009 4:43 pm

uzaktan eğitim sadece bilgi,kavrama ve uygulama düzeyinde davranışları kazandırmada yeterli iken analiz,sentez ve değerlendirme gibi davranışları öğrenciye kazandırmada yeterli olmayacaktır.Sadece teorik derslerde başarılı olabilir fakat öğrenme için gerekli olan laboratuar,atölye uygulamalarında yetersiz olacağı için eğitim tam anlamıyla verilmiş olmayacak.
    tuba nur emek

Mesaj  tuba nur emek Paz Haz. 14, 2009 4:53 pm

uzaktan eğitim yüz yüze eğitim ilişkilerinden yoksundur etkin ve verimli bir etkileşim ortamı sağlamaz öğretmen bazen anlatmak istediğini ufak bir jest,mimik veya göz temasıyla anlatabilecekken uzaktan eğitim etkinliklerine katılan bir insan bundan yoksun olacaktır.Bireysel çalışma alışkanlığı olmayan öğrenciler için yarar sağlamayacaktır.Sürekli denetlenmeye alışkın olan insanlar kendilerini takip eden bir öğretmen olmadığı zaman sık aralıklarla ve sürekli dönüt alamayınca başarılı olamayacaklardır.
    seçil ateş

Mesaj  seçil ateş Paz Haz. 14, 2009 7:11 pm

Bence uzaktan eğitim okullarımızda verilen eğitimin yanında yer almalıdır.Yani destekleyici yardımcı nitelikte olmalıdır tamamen okulun yerini almamlıdır.Çünkü bu zamanla bizlerin asosyal insalarla iletişime geçemeyen insanlar haline getirir.Düşünelim bi bizlerin hayatı okul ve okul sayesinde oluşmuş çevrelerimiz.Belki şöle diceksiniz okula gitmekle kaybettiğimiz zamanı sosyalleşme harcayabiliriz ama buna herkesin ailesinin ne kadar destekliyeceğini düşünürsek elinde sonun da yalnız bireyler haline dönüşicez...
    seçil ateş

Mesaj  seçil ateş Paz Haz. 14, 2009 7:14 pm

Hacer Arslan demiş ki:
    hatice kalkan demiş ki:Uzaktan eğitim doğru kullanılmazsa faydadan çok zarar,boşa harcanan vakit olur.Çünkü uzaktan eğitimin her ders için uygun olamayacağını düşünüyorum.Sözel ağırlıklı ya da derslerin teorik kısımları için yararlı olabilir ama deney gerektiren , uygulama isteyen dersler için uzaktan eğitimi kullanmak zor olur kullanılırsa da ya ileri teknoloji olacak ya da boşa harcanan zaman olur.(bizler daha çok yaparak, yaşayarak öğrenen toplumlardanız).Ayrıca eğitimimiz uzaktan eğitim şeklinde olsaydı çok sıkıcı ve antisosyal olurdu diye düşünüyorum.Çünkü insan ilişkileri konuşmaya dayalı.Uzaktan eğitim daha çok bireysel olduğu için toplumla,çevreyle ilişki kurmayı engelliyor.Oturduğun yerden elindeki teknoloji sayesinde kimseyle irtibat kurmadan bişeyler öğrenmek her zaman insana zevk vermez,sıkılır insan yaaa scratch
    Ağzından bal damlamış Hatice dediklerin çok doğru

bence de hacer cok doğru sölemiş hatice bu nokta fazlasıyla tartışılması gerken bir yer...Yani bizlerin okullarımızda geçen zamanlarımızı düşündüğümüz de herkes anlıycaktır ne kadar önemli şeylerin ortadan kaltığını.Bunun yanında eğitim sadece fizik, kimya ya da matematik ile ilgili bilgileri öğrenmek değildir.Okullar bize bunlardan çokçok fazlasını öğretmektedir hiç şüphesiz....
    FATMA ÇAVDAR

Mesaj  FATMA ÇAVDAR Paz Haz. 14, 2009 9:11 pm

Uzaktan eğitim bireysel çalışmalar için yararlı olabilir ama grup çalışmaları için hiç de yararlı değil,kesinlikle değil.Bazen yüz yüzeyken bile iletişim kurmakta zorlanırken tutup bir de internet ortamında iletişim kurmak çok ama çok zor olur hatta imkansız:((
    FATMA ÇAVDAR

Mesaj  FATMA ÇAVDAR Paz Haz. 14, 2009 9:24 pm

Birçok arkadaşımız uzaktan eğitimin sosyal ortamı ortadan kaldırdığı konusunda hemfikir.Gerçekten öyle.Yeni nesli düşününce bu fikir daha da ağır basıyor.Bütün gününü bilgisayar başında geçiren ve çevresine artık boş gözlerle bakan bir nesil yetişiyor.İleride bu çocukların problemler yaşayacağı çok açık.Yeni yetişen biz öğretmenlere burada çok iş düşüyor.Öğrencilerimizi çevresine biraz daha duyarlı kişiler olarak yetiştirelim.Smile)
    Dilek Güzel
    Dilek Güzel

Mesaj  Dilek Güzel Paz Haz. 14, 2009 9:34 pm

FATMA ÇAVDAR demiş ki:Birçok arkadaşımız uzaktan eğitimin sosyal ortamı ortadan kaldırdığı konusunda hemfikir.Gerçekten öyle.Yeni nesli düşününce bu fikir daha da ağır basıyor.Bütün gününü bilgisayar başında geçiren ve çevresine artık boş gözlerle bakan bir nesil yetişiyor.İleride bu çocukların problemler yaşayacağı çok açık.Yeni yetişen biz öğretmenlere burada çok iş düşüyor.Öğrencilerimizi çevresine biraz daha duyarlı kişiler olarak yetiştirelim.Smile)
    sana katılıyorum fatma cım uzaktan eğitim belki bir noktaya kadar ama biz öğretmenlere gerçekten çok iş düşüyor. doğru yönlendirici olmamız gerekiyor. öğrencilere neyi ne kadar nasıl kullanmaları konusunda bilinç kazandırmamız gerekiyor. örn uzaktan eğitim gibi
    özge yıldız

Mesaj  özge yıldız Paz Haz. 14, 2009 10:54 pm

uzaktan eğitimin bi çok yararı olduğu gibi dezavantajlarıda mevcut.en başta grup olarak çalışmayı engelleyen bi durum söz konusu.Bireysel çalışmaya dayalı olduğu için grup olarak çalışmaya kerşı bi engel teşşkil etmektedir.ayrıca saatlerce bilgisayarın başında oturmakta bir süre sonra dikkatin bozulmasına sebep olur ve buda öğrenmeyi engelleyici bi durumdur.
    özge yıldız

Mesaj  özge yıldız Paz Haz. 14, 2009 10:57 pm

bazı insanları uzaktan eğitimi tamamen farklı amaçlarla kullanabilirler.yani olayı amacından saptırabilirler.bu durumda kişiye hiç bi yarar sağlamaz.boşuna vakit kaybına neden olur diye düşünüyorum.
    ENES AKÇAY
    ENES AKÇAY

Mesaj  ENES AKÇAY Salı Haz. 16, 2009 9:46 am

İNSANLARI HAZIRCILIGA VE RAHAT DAVRANMAYA İTECEĞİ ORTADADIR.

ARAŞTIRMA OLGUSU SADECE GOOGLE DEN İBARET HALE GELEBİLİR Surprised
    ENES AKÇAY
    ENES AKÇAY

Mesaj  ENES AKÇAY Salı Haz. 16, 2009 9:49 am

ÖĞRENCİ ÖĞETMEN ARASI SAMİMİYET VE DİYALOG ORTAMI OLMAKSIZIN EĞİTİM VERİLEMEYECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM
    HALİT UÇAN
    HALİT UÇAN

Mesaj  HALİT UÇAN Salı Haz. 16, 2009 9:54 am

ENES AKÇAY demiş ki:ÖĞRENCİ ÖĞETMEN ARASI SAMİMİYET VE DİYALOG ORTAMI OLMAKSIZIN EĞİTİM VERİLEMEYECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM
    ve bu eğitimin hiç bir zaman okulda verilen eğitimden başarılı olacağını düşünmuyorum bu konuda enes arkadaşıma katılıyorum.
    HALİT UÇAN
    HALİT UÇAN

Mesaj  HALİT UÇAN Salı Haz. 16, 2009 9:56 am

Dilek Güzel demiş ki:Uzaktan eğitimin de herşeyde olduğu gibi avantajlarının olduğu gibi dezavantajları da var. Öncelikle sürekli (bilgisayar ile) uzaktan eğitim alan öğrencilerin bir zaman sonra ruh ve beden sağlığının etkileneceği kanaatindeyim. Birincisi öğrencinin hem gözlerin yorulacak, hem de gereksiz yere radyasyona mağruz kalacak. No İkincisi bilgisayar başında sürekli oturursa sosyalleşmesi çok zor olur. Sonra bilgisayar başından ayrılamayan asosyal öğrenciler karşımıza çıkabilir. Uzaktan eğitim olmalı ama bunun da sınırı belirlenmeli bence. Ayrıca bazı kişiler tek başına öğrenemez. Biz bu kişileri tek başına uzaktan eğitime bıraktığımızda onların eğitim olanağından yararlanamadığını görebiliriz.
    dilek arkadaşıma bazı konularda katılıyorum ama bilinçli kullanıldığı sürece olumlu etkisi olacaktır.ve mutlaka sınırı olmalıdır.
    HALİT UÇAN
    HALİT UÇAN

Mesaj  HALİT UÇAN Salı Haz. 16, 2009 9:58 am

tuba nur emek demiş ki:uzaktan eğitim sadece bilgi,kavrama ve uygulama düzeyinde davranışları kazandırmada yeterli iken analiz,sentez ve değerlendirme gibi davranışları öğrenciye kazandırmada yeterli olmayacaktır.Sadece teorik derslerde başarılı olabilir fakat öğrenme için gerekli olan laboratuar,atölye uygulamalarında yetersiz olacağı için eğitim tam anlamıyla verilmiş olmayacak.
    aslında teknolojinin imkanları genişledi uygulama dersleri bile uzaktan eğitimle verilebilir ama hiç bir zaman laboratuvarda yapılan eğitim kadar başarılı olamaz.bir çok uygulama artık internet ortamına aktarılabiliyor ama sadece görsel olarak.
    sümbül vatansever
    sümbül vatansever

Mesaj  sümbül vatansever Salı Haz. 16, 2009 7:12 pm

Öğrencilerin, okul ve sınıf atmosferinden yararlanamamaları,
    Öğrencilerin esastan çok teknolojiye yoğunlaşması,
    İletişim olanaklarının herhangi bir sebeple değişmesi veya İnternet olanaklarının iyileştirilememesi nedeniyle iletişimde etkin olamama ve buna bağlı olarak da anlık soru ve sorunlara çözüm bulunamaması gibi olumsuzlukları da sayılabilir.
    sümbül vatansever
    sümbül vatansever

Mesaj  sümbül vatansever Salı Haz. 16, 2009 7:16 pm

seçil ateş demiş ki:
    Hacer Arslan demiş ki:
    hatice kalkan demiş ki:Uzaktan eğitim doğru kullanılmazsa faydadan çok zarar,boşa harcanan vakit olur.Çünkü uzaktan eğitimin her ders için uygun olamayacağını düşünüyorum.Sözel ağırlıklı ya da derslerin teorik kısımları için yararlı olabilir ama deney gerektiren , uygulama isteyen dersler için uzaktan eğitimi kullanmak zor olur kullanılırsa da ya ileri teknoloji olacak ya da boşa harcanan zaman olur.(bizler daha çok yaparak, yaşayarak öğrenen toplumlardanız).Ayrıca eğitimimiz uzaktan eğitim şeklinde olsaydı çok sıkıcı ve antisosyal olurdu diye düşünüyorum.Çünkü insan ilişkileri konuşmaya dayalı.Uzaktan eğitim daha çok bireysel olduğu için toplumla,çevreyle ilişki kurmayı engelliyor.Oturduğun yerden elindeki teknoloji sayesinde kimseyle irtibat kurmadan bişeyler öğrenmek her zaman insana zevk vermez,sıkılır insan yaaa scratch

bence de hacer cok doğru sölemiş hatice bu nokta fazlasıyla tartışılması gerken bir yer...Yani bizlerin okullarımızda geçen zamanlarımızı düşündüğümüz de herkes anlıycaktır ne kadar önemli şeylerin ortadan kaltığını.Bunun yanında eğitim sadece fizik, kimya ya da matematik ile ilgili bilgileri öğrenmek değildir.Okullar bize bunlardan çokçok fazlasını öğretmektedir hiç şüphesiz....

arkadaşlara hem katıldığım hem de katılmadığım noktalar var..Zaman açısından uzaktan eğitim yararlıdır.Ancak okuldan çok fazla öğrendiğimiz bir durum yok.Zaten uzaktan eğitimle tamamen okuldan bağımsız olunmucaktır.Elbette okul ortamı da olcak ama sürekli okulda zaman harcanmıcaktır
    Elif Dilmen
    Elif Dilmen

Mesaj  Elif Dilmen Çarş. Haz. 17, 2009 4:15 pm

Her güzel şeyin olduğu gibi uzaktan eğitiminde sınırlılıkları yok değil Exclamation Özellikle günümüzde teknolojiye merak salmış olan ilköğretim kademesindeki çocukların,asosyal varlıklar olmasına sebebiyet verebilir çünkü mümkün olsa yaşamlarının geri kalan kısmını bilgisayarın içinde geçirecekler No Diğer bir olumsuzluğu ise,öğrenenin öğretenle birebir etkileşimde olamaması sebebiyle geri dönütlere imkan vermemesi ve dolayısıyla tam öğrenmenin sağlanamamasıdır.(Onlıne eğitimle bu sorun çözülebilirmi bilemiyorum.)
    Elif Dilmen
    Elif Dilmen

Mesaj  Elif Dilmen Çarş. Haz. 17, 2009 4:20 pm

tuba nur emek demiş ki:uzaktan eğitim yüz yüze eğitim ilişkilerinden yoksundur etkin ve verimli bir etkileşim ortamı sağlamaz öğretmen bazen anlatmak istediğini ufak bir jest,mimik veya göz temasıyla anlatabilecekken uzaktan eğitim etkinliklerine katılan bir insan bundan yoksun olacaktır.Bireysel çalışma alışkanlığı olmayan öğrenciler için yarar sağlamayacaktır.Sürekli denetlenmeye alışkın olan insanlar kendilerini takip eden bir öğretmen olmadığı zaman sık aralıklarla ve sürekli dönüt alamayınca başarılı olamayacaklardır.

Bence de güzel bir bakış açısı..Uzaktan eğitim tabiki güzel bir alternatiftir fakat yeterli değildir.Bir öğrencinin öğretmeniyle olan iletişimi ve bunun ardından gelen öğrenmeye hiçbir teknoloji yeterli olmaz.
    nihal akman
    nihal akman

Mesaj  nihal akman Çarş. Haz. 17, 2009 4:31 pm

uzaktan eğitimin en büyük dezavantajı öğrencinin takıldığı yerlerde danışacağı bir öğretmenin olmaması.öğrenci her kadar dersi öğrenmiş olursa olsun,öğretmeniyle ve arkadaşlarıyla sınıf içinde geçireceği bir saatin ona bilgisayar başında geçireceği bir saatten daha yararlı oldugunu düşünüorum.
    nihal akman
    nihal akman

Mesaj  nihal akman Çarş. Haz. 17, 2009 4:39 pm

sümbül vatansever demiş ki:
    seçil ateş demiş ki:
    Hacer Arslan demiş ki:

arkadaşlara hem katıldığım hem de katılmadığım noktalar var..Zaman açısından uzaktan eğitim yararlıdır.Ancak okuldan çok fazla öğrendiğimiz bir durum yok.Zaten uzaktan eğitimle tamamen okuldan bağımsız olunmucaktır.Elbette okul ortamı da olcak ama sürekli okulda zaman harcanmıcaktır
    bende sümbül gibi, eğitim ve öğretimin amacı öğrencinin topluma yararlı bir birey haline getirmek odugunu göz önünde bulundurarak öğrencinin asosyal bir birey olmasına fırsat vermeden uzaktan eğitimden yararlanmasında sorun olmadığını düşünüyorum.
    tuğçe petek

Mesaj  tuğçe petek Çarş. Haz. 17, 2009 7:48 pm

dezavantaj olarak bireylerin yüzyüze etkileşim içinde olmamalarının sonucunda etkili iletişimin azlaması söz konusu olabilir bu da sosyal yaşantıya zarar verir.ayrıca belli bir disiplin olmadığı için öğrenciler çalışmada zorluk çekebilirler.
    damla tosun

Mesaj  damla tosun Perş. Haz. 18, 2009 12:31 pm

tuğçe petek demiş ki:dezavantaj olarak bireylerin yüzyüze etkileşim içinde olmamalarının sonucunda etkili iletişimin azlaması söz konusu olabilir bu da sosyal yaşantıya zarar verir.ayrıca belli bir disiplin olmadığı için öğrenciler çalışmada zorluk çekebilirler.
    kişi uzaktan eğitim sayesinse kendi sorumluluğunu alır. kişi sorumluluk bilinci taşımazsa derslerinde ve uzaktan eğitimde başarılı olamaz.

Forum Saati Cuma Mayıs 17, 2024 4:50 am