Bilgisayar II

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Bilgisayar II

Marmara Üniversitesi İlköğretim Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilgisayar II Dersinin Forumu

+39
HALİT UÇAN
ENES AKÇAY
özge yıldız
FATMA ÇAVDAR
seçil ateş
tuba nur emek
Elif Gülmez
gizem
fikret.türksever
Yeşim Gülboy
nadiye boz
Çisem Kanalan
Eren Yucel
özgeuysal
zübeyde toptamur
Esra GÜNAYDIN
sinem gümüş
vildan sofu
Ayşe Güldoğan
Hakan ERCAN
nasırcan kılaç
rıdvankalkan
merve tekin
oğuz othan
Meltem Ercan
Gökçe SINMAZ
sumeyye erdogan
elifyuce
Gökhan ÇALIŞKAN
mukaddes ozen
serkanulucay
Hacer Arslan
Dilek Güzel
Hümeyra Özüduruk
pınar karaboğa
Halit YILDIZ
damla tosun
hatice kalkan
Arş. Gör. Esad ESGİN
43 posters

Uzaktan Eğitimin Dezavantajları

Esra GÜNAYDIN

Uzaktan Eğitimin Dezavantajları - Sayfa 3 Empty Geri: Uzaktan Eğitimin Dezavantajları

Mesaj  Esra GÜNAYDIN Perş. Haz. 11, 2009 8:58 pm

Dilek Güzel demiş ki:Uzaktan eğitim genellikle uygulama ağırlıklı dersler için sıkıntı yaratabilir.Bir sürücü kursunun sitesinde ehliyet almak için gerekli olan tüm dersler internette verilmiş. teorik konu anlatımları (trafik, motor, ilk yardım dersleri) video halinde verilmiş. Bunun yanında benim için en ilginç yanı da direksiyon dersinin de bu sitede verilmiş olması idi. Bence bir direksiyon dersi internette video ile verilebilicek bir ders değildir. Hm bir fikir edinmek adına verilebilir ama bu videoyu izleyen bir kişinin direakt olarak direksiyon başına geçip araba kullanabileceği kanaatinde değilim Wink
    Ben de bu yöntemin uygulamalı derslerde uygulanamayacağı görüşündeyim.Yani şöyle düşünebiliriz.Bir yemeğin yapılışını TV den izliyorsunuz aynı malzemeleri aynı ölçüleri kullanıyorsunuz ve istenilen gibi olmuyor.Bazı seyler birebir etkileşimle ve sürekli uygulama ile gerçekleşir.Bu tarz yöntemler de örneğin simülasyonlar da yardımcı metaryal olrak kullanılabilir.
    zübeyde toptamur

Uzaktan Eğitimin Dezavantajları - Sayfa 3 Empty Geri: Uzaktan Eğitimin Dezavantajları

Mesaj  zübeyde toptamur Cuma Haz. 12, 2009 10:24 am

herşey gibi uzaktan eğitim de amacı dışında kullanılırsa faydadan çok zarar verir.uzaktan eğitim bireysel öğrenmeyi sağladığı için bireysel çalışamayanlara bir dezavantaj.mesela ben tek başıma çalışamıyorum.çok çabuk sıkılıp çalışmayı bırakabiliyorum.ama arkadaşlarımla birlikte olunca çalışmaktan sıkılmıyorum aksine zevk alıyorum.uzaktan eğitimin de dezavantajları az değil yani.bireyin sosyalleşmesine engel oluyor.çalışan öğrencilerin dinlenme zamanını alıyor...
    zübeyde toptamur

Mesaj  zübeyde toptamur Cuma Haz. 12, 2009 10:31 am

arkadaşlarımın çoğunun değindiği dezavantajlarından biri uzaktan eğitimin her derste kullanılamaması.bu konuda bende onlara katılıyorum.bazı dersler için yararlı elbette.ama bazı derslerde de kullanılamadığını ğözardı edemeyiz.özellikle bazı dersler deney vs. gerektirebiliyor.gerçi sitelerde deneyler var ama öğrenci kendisi yaparsa daha kalıcı olur.uzaktan eğitimim dezavantajlarından biride gerekli dönütün alınamamasıdır.kafamıza takılan herhangi bir soruyu anında cevap alamayabiliyoruz.buda konuyu tam olarak öğrenmemize engel oluyor Crying or Very sad
    pınar karaboğa

Mesaj  pınar karaboğa Cuma Haz. 12, 2009 1:21 pm

Ayrıca uzaktan eğitim bazı davranışların kazandırılmasında yetersizdir.Bilgi,kavrama ve uygulama düzeyindeki davranışlar için yeterliolsa da daha üst düzeyde zihinsel faaliyet gerektiren( bom )analiz,sentez ve değerlendirme basamaklarında bulunan davranışlar için yeterli bir uygulama değildir.
    özgeuysal

Mesaj  özgeuysal Cuma Haz. 12, 2009 2:25 pm

uzaktan eğitim sınırlılıkları öğrenciyi uygulamaya yönelik derslerden yeterince yararlanmasını kısıtlıyor. ayrıca öğrenciler sosyalleşmesini engelli yüzyüze eğitimden mahrum bırakıyor
    özgeuysal

Mesaj  özgeuysal Cuma Haz. 12, 2009 2:28 pm

uzaktan eğitim insanı iletişim teknolojilerine bağımlı kılıyor.ayrıca teknolojik problemlerle karşılaşıldığında eğitim almak için alternatif bir yol yok
    Eren Yucel
    Eren Yucel

Mesaj  Eren Yucel Cuma Haz. 12, 2009 2:39 pm

öğrenciler tarafından teorik derslerin bu sistemle öğrenilmesi kolay olurken,uygulama gerektiren laboratuvar ve atölye derslerinin öğrenilmesi açısından zor olmaktadır.
    Eren Yucel
    Eren Yucel

Mesaj  Eren Yucel Cuma Haz. 12, 2009 2:41 pm

her öğrenci bireysel ders çalışarak konuları anlayamaz.bazı zamanlarda grup çalışması daha verimli olur.Fakat uzaktan eğitim;bireysel çalışma alışkanlığı olmayan öğrenciler için bir yarar sağlamamaktadır.
    oğuz othan

Mesaj  oğuz othan Cuma Haz. 12, 2009 10:33 pm

özgeuysal demiş ki:uzaktan eğitim insanı iletişim teknolojilerine bağımlı kılıyor.ayrıca teknolojik problemlerle karşılaşıldığında eğitim almak için alternatif bir yol yok

burada özgeninde dediği gibi gibi özellikle teknolojik aletlerle yapılan bu eğitimde herhangi bir arıza,iletişim kopukluğu,teknolojik problemler vs. karşılaşıldığında eğitim-öğretimde bir aksama meydana gelecektir.
    Hümeyra Özüduruk

Mesaj  Hümeyra Özüduruk Cuma Haz. 12, 2009 11:13 pm

uzaktan eğitim denilince benim aklıma bilgisayar geliyor.Bilgisayar gelincede sinirlerim bozuluyor hele birde uzun süre bilgisayar başında kalmak zorundaysanız hepten can sıkıcı oluyor.Bazı arkadaşların dediği gibi yardımcı olarak uzaktan eğitim iyi bir yöntem fakat klasik eğitimin yerini alacak kadar sınırları geniş değil henüz...uzun süre bir ekrana bakmak insan sağlığınıda olumsuz etkiliyor(göz bozulmaları.el krampları gibi...)ders esnasındada hocayı dinleme zorunluluğu var ama hiç değilse sosyal bir ortamda bulunduğunuzu bilmek insanı rahatlatıyor.
    sinem gümüş

Mesaj  sinem gümüş C.tesi Haz. 13, 2009 11:10 am

Esra GÜNAYDIN demiş ki:Bana göre uzaktan eğitimin en önemli dezavantajı öğrencilerin sosyalleşmesini engelleyerek onları yalnızlığa itmek.Yine kendi kendine çalışamayan öğrenciler için de bu uygulama hiçbir yarar sağlamamaktadır.
    evet esra bence de çok güzel bir noktaya parmak bastın.. örgün eğitimi zaman kaybı olarak görebilecek öğrenciler bunu keyfi bi hale dönüştürerek tek başına zamn geçşrmek isteyebilir bu da onların arkdaş ortamından kopuk asosyal bi hayat yaşamasına sebep olur. çünkü özellkle internet kullanıcıları için internet tam bir bağımlılık insan bi oturdu mu bi daha kalkması çok zor oluyor bir de bunun küçük çocuklar olduğunu düşünürsek o zamn aslında bunun ciddi bir problem olduğunu görebiliyoruz..
    sinem gümüş

Mesaj  sinem gümüş C.tesi Haz. 13, 2009 11:15 am

Hümeyra Özüduruk demiş ki:uzaktan eğitim denilince benim aklıma bilgisayar geliyor.Bilgisayar gelincede sinirlerim bozuluyor hele birde uzun süre bilgisayar başında kalmak zorundaysanız hepten can sıkıcı oluyor.Bazı arkadaşların dediği gibi yardımcı olarak uzaktan eğitim iyi bir yöntem fakat klasik eğitimin yerini alacak kadar sınırları geniş değil henüz...uzun süre bir ekrana bakmak insan sağlığınıda olumsuz etkiliyor(göz bozulmaları.el krampları gibi...)ders esnasındada hocayı dinleme zorunluluğu var ama hiç değilse sosyal bir ortamda bulunduğunuzu bilmek insanı rahatlatıyor.
    evet insan sürekli ekrana bakmaktan ya da eli sürekli kalvyede olmasından artık parmaklar fena halde ağrıyor insan sağlığı açısından aslında çok tehlikeli. derste hocayı dinlemek zorunda değiliz ki yani aklın başka yerde oluyor ister istemez:d yani her şeklde ben klasik eğitimi savunuyorum sanırım:d
    hatice kalkan
    hatice kalkan

Mesaj  hatice kalkan C.tesi Haz. 13, 2009 3:51 pm

uzaktan eğitim=bilgisayar demek.Şunu belirtmekte fayda var bugün şu şartlarda her evde bilgisayar yok kaldı ki bilgisayarı varsa da(elden çıkma felan) interneti yoktur.Herkese eşit eğitim olanağı sağlıyor diyoruz ama ya bilgisayarı olamayanlar, bilgisayarı olupta interneti olamayanlar (sakın cafeler var,komşu bilgisayarlar var demeyin )... hadi bu avantajı geçtim gerçekten belli bir süre sonra bilgisayar kişiyi yoruyor.Göze zarar veriyor.Zaten radyasyon yaydığını da biliyoruz.(ne kadar az yaysa da) Bence bunlar da dezavantaj... Sad

Cool bir öneri eğer bilgisayarınız varsa yanına küçük de olsa bir kaktüs koymayı ihmal etmeyin.Çünkü kaktüs yayılan radyasyonun %10 unu emiyor.Size %90 lık kısmı kalıyor,bence küçük de olsa önlem önlemdir. Cool
    Çisem Kanalan
    Çisem Kanalan

Mesaj  Çisem Kanalan C.tesi Haz. 13, 2009 7:36 pm

uzaktan eğitimin hem avantaj hem de dezavantaj sayılabilecek özelliği öğrenciye serbestlik kazandırmasıdır çalışmayı sevmeyen üşengeç bir öğrenciye uzaktab eğitim yoluyla yarar sağlanamaz sürekli konuları erteler uzaktan eğitim verilmeden önce çalışma alışkanlığı sorumluluk bilinci oluşturulmuş olmalı ayrıca bu eğitim türüyle öğrencilerin tam anlamıyla değerlendirilmesinin mümkün olmadığını düşünüyorum
    Çisem Kanalan
    Çisem Kanalan

Mesaj  Çisem Kanalan C.tesi Haz. 13, 2009 7:40 pm

hatice kalkan demiş ki:Uzaktan eğitim doğru kullanılmazsa faydadan çok zarar,boşa harcanan vakit olur.Çünkü uzaktan eğitimin her ders için uygun olamayacağını düşünüyorum.Sözel ağırlıklı ya da derslerin teorik kısımları için yararlı olabilir ama deney gerektiren , uygulama isteyen dersler için uzaktan eğitimi kullanmak zor olur kullanılırsa da ya ileri teknoloji olacak ya da boşa harcanan zaman olur.(bizler daha çok yaparak, yaşayarak öğrenen toplumlardanız).Ayrıca eğitimimiz uzaktan eğitim şeklinde olsaydı çok sıkıcı ve antisosyal olurdu diye düşünüyorum.Çünkü insan ilişkileri konuşmaya dayalı.Uzaktan eğitim daha çok bireysel olduğu için toplumla,çevreyle ilişki kurmayı engelliyor.Oturduğun yerden elindeki teknoloji sayesinde kimseyle irtibat kurmadan bişeyler öğrenmek her zaman insana zevk vermez,sıkılır insan yaaa scratch
    tamamen uzaktan eğitime dayandırlımış bir eğitim sistemimiz olmadığı için mutluyum Smile kesinlikle sıkıcı olurdu asosyal insanlar oluşturması konusunda da sana katılıyorum canım zaten çok sosyal bir millet değiliz aman uzaktan eğitim uzak dursun Very Happy
    Çisem Kanalan
    Çisem Kanalan

Mesaj  Çisem Kanalan C.tesi Haz. 13, 2009 7:45 pm

Esra GÜNAYDIN demiş ki:
    Dilek Güzel demiş ki:Uzaktan eğitim genellikle uygulama ağırlıklı dersler için sıkıntı yaratabilir.Bir sürücü kursunun sitesinde ehliyet almak için gerekli olan tüm dersler internette verilmiş. teorik konu anlatımları (trafik, motor, ilk yardım dersleri) video halinde verilmiş. Bunun yanında benim için en ilginç yanı da direksiyon dersinin de bu sitede verilmiş olması idi. Bence bir direksiyon dersi internette video ile verilebilicek bir ders değildir. Hm bir fikir edinmek adına verilebilir ama bu videoyu izleyen bir kişinin direakt olarak direksiyon başına geçip araba kullanabileceği kanaatinde değilim Wink
    Ben de bu yöntemin uygulamalı derslerde uygulanamayacağı görüşündeyim.Yani şöyle düşünebiliriz.Bir yemeğin yapılışını TV den izliyorsunuz aynı malzemeleri aynı ölçüleri kullanıyorsunuz ve istenilen gibi olmuyor.Bazı seyler birebir etkileşimle ve sürekli uygulama ile gerçekleşir.Bu tarz yöntemler de örneğin simülasyonlar da yardımcı metaryal olrak kullanılabilir.
    arkadaşlar size hem katılıyorum hem de katılmıyorum bizlerin hazırladığı siteler de birer uzaktan eğitim materyalleri hatta örneği ve biz konumuzda deneylere de yer verdik (kendi çapımızda Laughing ) deney gibi uygulama içeren konularda konuyu basitçe kavratmaya yönelik etkinlik ve deneylerle bu sorunda aşılabilir bence
    nadiye boz

Mesaj  nadiye boz C.tesi Haz. 13, 2009 10:19 pm

Uzaktan eğitimin avantajları olduğu gibi dezavantajları da var tabi ki çoğu arkadaşımın da değindiği gibi insanlar asosyallik tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir. bu internet ortamı aslında gerektiği zaman gerektiği kadar kullanıldığı zaman işe yarıyor bence yoksa yarardan çok zararı oluyor. Ben düşünemiyorum sadece uzaktan eğitimle eğitim aldığımı daha doğrusu düşünmek istemiyorum herhalde. Okul olmasaydı şimdiki arkadaşlarımla nasıl tanışıp onlarla yaşadığım güzel şeyleri yaşayabilirdim. Hadi tanıştım diyelim şimdiki arkadaşlığımız gibi bir arkadaşlığımızın olacağını zannetmiyorum. Çok şükür böyle bir eğitim sistemimiz yok. Bir araç olarak kullanıldığında güzel ama devamlı öyle bir eğitime ben dayanamam herhalde. Birbirimizle etkileşim halinde daha iyi öğrendiğimizi düşünüyorum. Tabi herkes bu şekilde değildir ama çoğunluk benim gibi düşünüyordur herhalde. tabi bu benim düşüncem ama ders notları diye birbirimizi aramamız bile bunun en basit ispatıdır şu final arefesinde herhalde.
    nadiye boz

Mesaj  nadiye boz C.tesi Haz. 13, 2009 10:23 pm

Uygulama gerektiren derslerde bence de zor kullanılır gibi geliyor uzaktan eğitim Hatice arkadaşımın dediği gibi ileri bir teknoloji ile belki ama o da şu an için ülkemizde imkansız herhalde. Bırakalım ileri teknolojiyi sadece uzaktan eğitimi herkes rahatça alabilse ne ala. O günleri de görürüz inşallah diye umut ediyorum. Hocam bizim içinde o kadar yılmadan uğraştığınız içinde kendi adıma teşekkür ediyorum. ..
    Yeşim Gülboy

Mesaj  Yeşim Gülboy C.tesi Haz. 13, 2009 11:34 pm

Bence uygulamaya yönelik derslerden yeterince yararlanamama, beceri ve tutuma yönelik davranışların geliştirilmesinde etkili olamama ve öğrencilerin sosyalleşmelerinin engellenmesi en büyük dezavantajlardır.
    Yeşim Gülboy

Mesaj  Yeşim Gülboy C.tesi Haz. 13, 2009 11:43 pm

Kitabımızda bireysel öğrenmeyi sağlama üstünlük olarak verilmiş olmasına rağmen genellikle dezavantaj olduğunu düşünüyorum.Bu eğitim sürecinde öğrenme, ilgiyle doğru orantılı olduğu için ilgisiz öğrencilere ulaşmak oldukça güç.
    fikret.türksever
    fikret.türksever

Mesaj  fikret.türksever Paz Haz. 14, 2009 8:09 am

Her bireyin farklı öğrenme şekilleriyle öğrenmesi kolaydır. Bazılarının görsel bazıları işitsel bazılarının da okuyarak öğrenme becerisi vardır. Sonuç olarak bir yöntemin farklı bünyelerde aynı reaksiyonu vermesini bekleyemeyiz. Zihin özelliklerinden kaynaklanan farklılıklardan dolayı; örneğin toplum içinde kendini ifade etme güçlüğü çeken ya da toplu yerlerde farklı kaygılar içinde olan bireylerin bu yolla öğrenme olayını gerçeklerştirmesi verimli sonuçlar alınmasını sağlayabilir. affraid
    serkanulucay
    serkanulucay

Mesaj  serkanulucay Paz Haz. 14, 2009 10:41 am

Uzaktan eğitime sırf bilgi yada öğretmen- öğrenci ilişkisi açısından bakmamak gerekir. Düşünün ki bir öğrencinin okula gitmemesi, o havayı teneffüs etmemesi, yeni arkadaşlıklar edinememesi, bunun aksine bir bilgisayarın yada benzer bir teknolojik aletin arkasında öğrenmenin gerçekleşmesi o öğrencinin (hele ki gelişme çağındaysa) ilerlemesini engelleyecektir. İçine kapanık, pısırık bireylerlerin yetişmesinde uygulanabilecek en güzel yöntem olabilir. Zorunlu hallerde kabul edilebilir ve yararlı olabilir uzaktan eğitim; ancak normal koşullarda eksisi daha fazla monkey
    gizem
    gizem

Mesaj  gizem Paz Haz. 14, 2009 2:36 pm

tabıkıde bu sıstemın avantajlarının yanı sıra dezavantajları da bulunmaktadır.Öğrenme ortamlarında önemli görülen yüz yüze etkileşim ortam ve olanakları ortadan kalkmaktadır.Laboratuar, atölye gibi uygulama ağırlıklı konuların işlenmesindeki sınırlılıklar olmaktadır.sonucta her konu sadece okumayla anlasılacak bır konu degıldır.uygulamaya dayalı olanlarda boyle bır engelle karsılasmaktayız.
    gizem
    gizem

Mesaj  gizem Paz Haz. 14, 2009 2:38 pm

Çalışan bireylerin kendine ayıracakları vakitte ders çalışma zorunluluğu ortadan kalkmaktadır.Anında yardım görememe ve sorunun giderilmemesinden kaynaklanan sorunlar olabilmektedir.
    Elif Gülmez
    Elif Gülmez

Mesaj  Elif Gülmez Paz Haz. 14, 2009 3:30 pm

Bence uzaktan eğitimin en zararlı kısmı kişilereboşa zaman kaybettirmesi.çünkü ister istemez internetteyken insanın gözü farklı yerlere kayıyor ve yok o yok şu derken bi bakmıssın saattlerin gitmiş.bunun önüne geçilebilirmi evet Very Happy sanırım tek yolu var. merak duygusunu aldırmak jocolor

Forum Saati Cuma Mayıs 17, 2024 7:45 am