Bilgisayar II

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Bilgisayar II

Marmara Üniversitesi İlköğretim Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilgisayar II Dersinin Forumu

+45
TUĞBA KALKAN
tuğçe petek
sümbül vatansever
nadiye boz
fikret.türksever
Hakan ERCAN
tuba nur emek
buket sarıova
FATMA ÇAVDAR
Halit YILDIZ
seçil ateş
duygudemiray
oğuz othan
Serap Özçelik
esra suvari
damla tosun
gizem
Ayşe Güldoğan
özgeuysal
nasırcan kılaç
Hacer Arslan
mefkure demirbaş
zübeyde toptamur
Hümeyra Özüduruk
elifyuce
Gökçe SINMAZ
Meltem Ercan
sumeyye erdogan
Elif Dilmen
Esra GÜNAYDIN
pınar karaboğa
mukaddes ozen
serkanulucay
Dilek Güzel
Hale Nur Top
merve tekin
Çisem Kanalan
nihal akman
Gökhan ÇALIŞKAN
ENES AKÇAY
Yeşim Gülboy
hatice kalkan
HALİT UÇAN
neslihan kalaycı
Arş. Gör. Esad ESGİN
49 posters

Forumda Yazma Kuralları

Ayşe Güldoğan
    Ayşe Güldoğan

Forumda Yazma Kuralları - Sayfa 5 Empty Geri: Forumda Yazma Kuralları

Mesaj  Ayşe Güldoğan Çarş. Mart 11, 2009 9:19 pm

forumu baska dersler için kullanmanın faydalı olacagını dusunuyorum.
    birisi eger baska dersler içinde kullanırsak asıl amacımız olan bu ders uzerınde yoğunlasmayız falan demişti ama her farklı konuda konusmalar farklı baslıklar altında olacak. konusan kısı zaten o an kullandıgı baslıkla ilgili dusuncelerine yoğunlasır Wink
    TUĞBA KALKAN

Mesaj  TUĞBA KALKAN Çarş. Mart 11, 2009 9:49 pm

[b]bir çok arkadaşımın dediği gibi kesinlikle imla kurallarına uymalıyız. Günümüzde yaygınlaşan internet dili ve yarı ingilizce yarı türkçe konuşmalar yapmayıp en azından öğrentmen adayları olarak biz türkçemize sahip çıkmalıyız.
    Meltem Ercan

Mesaj  Meltem Ercan Çarş. Mart 11, 2009 10:42 pm

Bu forun bilgisayar dersi için açıldığına göre açılan konuşma başlıklarına uygun konuşmak gerek bence de .Zaten buna uygun olmassa konuşmalarımız bi süre sonra karşılıklı konuşma havasında geçer.Forumun amacı bilgisayar dersinle ilgili düşüncelerimizi paylaşmaksa ders içeriğiyle ilgili olmayan düşüncelerimizi msn de yada sınıf için açılan grupda da konuşabiliriz.Ayrıca Türkçe'yi doğru yazma konusu üstünde durmuş birkaç arkadaşımız birbirimizi anlayacak şekilde yazmamız yeterli bence,yanlış yazdın yada bir harf eksik yazdn gibi şeyler söylemek (sonuçta yüzyüze olmadığımız )için kimi zaman da kırıcı olabilir .Bunlara da dikkat edilmeli diye düşünüyorum .Sonuçta dilbilgisi forumu değil:D
    sinem gümüş

Mesaj  sinem gümüş Çarş. Mart 11, 2009 11:02 pm

meltem arkadaşımız demiş ki burası Türkçe'nin doğru kullanılacağı bir forum değil.Yani birbirimizi anlamamız yeterli gibi bir şey sanırım. Ben çok iyi Türkçe yazarım ya da konuşurum diye bir iddiam yok.Fakat biz birer öğretmen adayıyız. Bu yüzden gerek konuşmalarımızla gerek de konuya hakim olmamızla insanlara birşeyler kazandıracağız. Oturup derste öğrenmek yerine karşılıklı konuşmalarımızla bunu ispatlayabiliriz diye düşünüyorum. Yani kısaca forumda Türkçe'yi doğru bir şekilde kullanmak önemli....Smile)))
    sinem gümüş

Mesaj  sinem gümüş Çarş. Mart 11, 2009 11:12 pm

Az önceki mailime göre ben de gördüğünüz gibi bazı hatalar yapabiliyorum.Smile Ayrıca bazı arkadaşlarım bütün derslerle ilgili haberlerin, bilgilerin burda gösterilmesini istiyor. Ama bence sadece bilgisayar dersi için bu forumu kullanmamız daha iyi olacak gibime geliyor. Zaten bizim bölümümüz için kullandığımız bir forum sitemiz var...
    sinem gümüş

Mesaj  sinem gümüş Çarş. Mart 11, 2009 11:15 pm

Şu an bir kural aklıma gelmiyor açıkçası. Ama en önemli şey; fikirlerimizi yalın bir şekilde saygı kuralları içerisinde açıklayabilmeli ve insanların fikirlerini yargılamamalıyız.Smile
    vildan sofu

Mesaj  vildan sofu Çarş. Mart 11, 2009 11:49 pm

forumda yazı yazarken sms ve msn de yazdığımız gibi kelimeleri eksik bi şekilde yazmamalıyız. Bir öğretmen adayı olduğumuz için dil kurallarına gereken önemi vermeliyiz Exclamation
    mustafa TURGUT

Mesaj  mustafa TURGUT Çarş. Mart 11, 2009 11:54 pm

bnce zorunlu olmamalıdır cunku sırf yazmıs olmak ıcın yazmıs oluruz
    mustafa TURGUT

Mesaj  mustafa TURGUT Çarş. Mart 11, 2009 11:56 pm

tabıkı dıl kurallarına uymalıyız ama bazen el alskanlıgı oldugu ıcın msj msn dılıyle yazıoruz
    ENES AKÇAY
    ENES AKÇAY

Mesaj  ENES AKÇAY Perş. Mart 12, 2009 8:45 am

mustafa TURGUT demiş ki:tabıkı dıl kurallarına uymalıyız ama bazen el alskanlıgı oldugu ıcın msj msn dılıyle yazıoruz
    mesajından belli oluyor zaten mustafa cheers cheers
    sumeyye erdogan
    sumeyye erdogan

Forumda Yazma Kuralları - Sayfa 5 Empty yanlış anlaşılma

Mesaj  sumeyye erdogan Perş. Mart 12, 2009 9:23 am

arkadaşlar ben hiçbirşey yazmadım.seçil adına falan. yanlış anlaşılma olmasın.bilgisayarda oturumum açık kalmış o sebepten böyle birşey olmuş..bilgilerinize..
    HALİT UÇAN
    HALİT UÇAN

Mesaj  HALİT UÇAN Perş. Mart 12, 2009 10:26 am

-[quote="Halit YILDIZ"]Bir iki arkadaşımız foruma yorum yapılma zorunluluğundan şikayetçi. Buna katılmıyorum, çünkü bu olmazsa çoğu arkadaşımız bilgisayarın olduğu yere bile yaklaşmaz. Böylece dersten de iyi bir şekilde faydalanmaz. Onun için bu zorunluluk bence olması gerekiyor.[/quote

Halitcim sana katılmıyorum dersten daha iyi faydalanmak forma yazı yazmaya bağlı değil bence.insanın içinden gelmedikten sonra zorla bir şeyler yazarak bir şeyler öğreneceğini düşünmüyorum.

En son HALİT UÇAN tarafından Perş. Mart 12, 2009 11:43 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
    pınar karaboğa

Mesaj  pınar karaboğa Perş. Mart 12, 2009 10:44 am

şunu belirtmek isterim ki teorik kısımls ilgili alıp kitaptan yazabılirim çok kolay ama bizden istenen onları okuyup kendi düşümcelerimizle bütünleştirmek...
    Halit YILDIZ

Mesaj  Halit YILDIZ Cuma Mart 13, 2009 11:22 am

[quote="HALİT UÇAN"]-
    Halit YILDIZ demiş ki:Bir iki arkadaşımız foruma yorum yapılma zorunluluğundan şikayetçi. Buna katılmıyorum, çünkü bu olmazsa çoğu arkadaşımız bilgisayarın olduğu yere bile yaklaşmaz. Böylece dersten de iyi bir şekilde faydalanmaz. Onun için bu zorunluluk bence olması gerekiyor.[/quote

Halitcim sana katılmıyorum dersten daha iyi faydalanmak forma yazı yazmaya bağlı değil bence.insanın içinden gelmedikten sonra zorla bir şeyler yazarak bir şeyler öğreneceğini düşünmüyorum.

Halit senin söylediğin şey bir kere dersin mantığına aykırı. O zaman derse girelim hocayı zaman geçsin diye dinleyelim sonra da taki gelecek derse kadar bir şey yapmayalım. Ona bakarsan sınıfta bir çoğunun içinden final projesini hazırlamak da geçmiyor. Peki buları yapmasak nasıl bir şey öğreneceğiz.
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Admin

Mesaj  Arş. Gör. Esad ESGİN Cuma Mart 13, 2009 4:55 pm

hatice kalkan demiş ki:
    Arş. Gör. Esad ESGİN demiş ki:
    pınar karaboğa demiş ki:Bence bu formun tüm dersler için olması pek forum amaçlarına uymaz.çünkü amaçlardan biri de dersin teorik kısmını forum üzerinden devam ettirmek.tüm dersler için olursa asıl yoğunlaşmamız gereken noktalara gerektiği kadar yoğunlaşamayız diye düşünüyorum.

Evet arkadaşlar Pınar'ın bu yorumu hakkında paylaşımlarınızı bekliyorum. Üzerinde durmaya değer bence.

Bu arada Pınar'a bu "beyin pırıltısı"ndan dolayı teşekkür ediyorum. Derste de vurguladığım üzere eleştirel düşünmenizi ve kendinize has olanı ortaya koymanızı istiyorum.
    -- bom Canım arkadaşım,bu form bilgisayar hocamız tarafından bilgisayar dersimiz için açılmış olabilir.Amaç dersin teorik kısmını beyin fırtınası yaparak öğrenmek.Bi düşün aynı sistem fizik dersimiz kimya dersimiz ve sürekli yorum gerektiren bioloji dersimiz içinde olsaydı aklımıza takılan yerleri tartışmaya açarak kendi çabamızla öğrenmiş olacaktık.Okulda gerekli vakti ayırarak bunu topluca yapmak neredeyse imkansız ama burda istediğin saatte girip yorumda bulunabiliyoruz.Ben bu yüzden keşke tüm derslerimiz içinde böyle bir form mevcut olabilseydi demek istedim.Ayrıca bu sistemle eğitimin çıtasını yükseltmiş oluruz.Tabi ki şartlar hepimiz için uygun değil çünkü sınıftan çoğu arkadaşım başka şehirlerden buraya okumak için geldiklerinden çoğu öğrenci evlerinde bilgisayar ve internet bağlantısı yok,bu nedenle sürekli internet kafelerde bu şekilde hazırlanmış formlara girmek o arkadaşlarım için zor,bunun da farkındayım.Ama hazırlanan ve hazırlancak olan bu formlar tamamiyle not karşılığında olmazsa o arkadaşlarımında böyle bir mecburiyeti kalkmış olur ve vakitleri uygun olduğu sürece formlara girip yorumlara yorum ekleyebilirler.(Bilgiayarsız ya da internetsiz arkadaşalrımı da düşünüyorum.Çünkü bencillik yapmak istemiyorum.)Ayrıca tüm dersler için olursa asıl yoğunlaşmamız gereken yerlere yoğunlaşamayız diye düşünmüşsün.Sonuçta burda tartışmaya açılan başlıklar bizim yoğunlaşmamız gereken başlıklar ama bilgisyar dersi dışında başka başlıklar olur da ders için gereken noktalara yoğunlaşamayız diyorsan,açılan o başlıklara girmezsin ve sadece dersle ilgili olana katılırsın (ders dışı başlıklar not karşılığı olmasın tabi ki).Harbiden ya böyle bir sistem özellikle bioloji dersimiz içinde olsaydı,tartışa tartışa doğruyu bulcaktık.Offfff ya bari gelecek nesillerimiz için bu mümkün olsa... Sad

**Beyin Pırıltısı** Teşekkürler Hatice..
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Admin

Mesaj  Arş. Gör. Esad ESGİN Cuma Mart 13, 2009 5:03 pm

hatice kalkan demiş ki:
    Arş. Gör. Esad ESGİN demiş ki:
    Elif Dilmen demiş ki:kuralımsı:yorum yazma zorunluluğunun kaldırılması yönünde çalışmalar başlatılmalı santa

Bütün arkadaşların bu konuda tartışmaya katılmalarını istiyorum. Tabii ki eğitimci olduğumuzu göz önünde bulundurarak herkesi foruma katma düşüncesi ve sene sonunda değerlendirme yapılması zorunluluğu olduğunu unutmayalım. Siz ne dersiniz arkadaşlar?

NOT: Yaptıklarımı irdelediğin ve tartışmaya açtığın için tekrar teşekkürler Elif. Wink
    - scratch Sanki not alcakmışız gibi not karşılığında bu forma girip yorum yazma zorunluluğu olmazsa iyi olur.Öbürtürlü biri 8 yorum yapmış biri 5 yorum ben 3 yorum yaptım benim notum düşük gelcek diye düşünüp bu forma girip saçmalamak istemem/istemeyiz de.Evet siz de haklısınız not verceksiniz ama bence yorumların fazlalığına bakmaktansa içleri dolu dolu olan,konuya hakim olan yorumlara not verin.Ya da yorumlarınız artıkça verceğim puanlar da artar demeyin(gerçi dediğinizi henüz duymadım).Ben içimden gelenleri söyleyim de...

Derste sürekli üzerinde durduğum nokta sizden özgün yorum ve ürünler beklediğim yönündeydi. Buradan yazılarınızın nicelliğinden çok niteliğine bakacağımı anlayabilirsiniz. Akıl süzgecinden geçirdiğin sürece içinden gelenleri söylemen güzel...
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Admin

Mesaj  Arş. Gör. Esad ESGİN Cuma Mart 13, 2009 5:21 pm

pınar karaboğa demiş ki:Şunu belirtmek isterim ki ben de bazı şeylerin not için yapılması taraftarı değilim(mesela sırf not için yorum yazmak veya çok yazmak) Bu uygulama genelleştirilmesin demedim demiyorum da.Lakin bu genelleştirme bilgisayar dersi için açılan bu form üzerinde yapılmamalı.Sonuçta burda bir ders var ve o dersin belli başlı kazanımları var.özellikle o kazanımlar çerçevesinde birşeyler yapmalıyız.ayrıca değerlendirme konusuna gelince(sadece bugün değil esskiden beri var olan bir sorun) ben de size katılıyorum.Ama hocanın söylediklerine de katılıyorum.Sonuçta bir şekilde öğrenebiliyor muyuz onu test etmek zorunda.Ve bence bu alışılmışın dışında bir yöntem.Kim bilir belki bu birşeylerin değibileceğini gösteren ilk adım.ne dersin Hatice?(ayrıca düşüncelerim kesinlikle evimde bilgisayar olmamasından veya kullanamamamdan kaynaklanmıyor.Yinede anlayışından ötürü teşekkür ederim)BEN BİLE ARTIK ZEVK ALMAYA BAŞLADIM YANİ... Smile

Zevk almaya başlaman beni sevindirdi Pınar. Başlangıç için önemli ama daha önemlisi zevkin tutkuya dönüşmesi diye düşünüyorum. Tutkuyla yapılmayan şeylerden alınan verim düşük oluyor.
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Admin

Mesaj  Arş. Gör. Esad ESGİN Cuma Mart 13, 2009 5:25 pm

Dilek Güzel demiş ki:Biliyoruz ki bazı şeyler ilk başta zorunlu olduğu için bizi sıkar(arkadaşlarımızın da dediği gibi)Ama ilk öğrendiğimiz şeyleri bi zorunluluk olmazsa da öğrenemiyoruz.okulda bize verilen ödevler de birer zorunluluktu.ama çoğu zaman yeri geldi ki ben yaptığım ödevlerle öğrendim konuları.burada da bu forum aracılığıyla bilgisayar 2 derslerinde gördüklerimizi pratiğe dökerek daha iyi anlayacağımız kanısındayım.Bu forumda da zorunluluk var ama eğlenceli hale getirmek de bizim elimizde.çünkü zorunluluk olarak yapmak bi zaman sonra sıkabilir.bunu eğlenceli hale getirerek hem daha iyi öğrenir, hem de daha zevkli hale getirebiliriz...zorunluluklar sıkıntıya sebep oluyorsa,biz de bunu zevkli hale getirmenin yollarını düşünebiliriz

**Beyin Pırıltısı** Teşekkürler Dilek..

Zorunluluğu zevkli hale dönüştürmek için ne yapılabilir? Önerisi olan var mı?
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Admin

Mesaj  Arş. Gör. Esad ESGİN Cuma Mart 13, 2009 5:29 pm

gizem demiş ki:KURAL:YAZILARIMIZI LÜTFEN TÜRKÇE DİLBİLGİSİ KURALLARIMIZA UYGUN OLARAK YAZALIM!!!!!!!!!!!!!!

Arkadaşlar daha önce de yazmıştım: İnternet Etiğini göz önünde bulundurarak normal cümlelerde hepsi büyük harf kullanmayalım. Başlık, vurgu gibi tüm cümleyi içermeyen durumlar dışında bütün harfleri büyük yazmak "bağırma" olarak algılanmaktadır.
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Admin

Mesaj  Arş. Gör. Esad ESGİN Cuma Mart 13, 2009 5:33 pm

Hacer Arslan demiş ki:Esra'nın dediği gibi gereksiz şeyler yazmayın lütfen.Aynı şeylerin yazılıp durması çok saçma geliyo.

Arkadaşlar Hacer'in yazısı vasıtasıyla bir noktaya değinmek istiyorum. Konulara cevap yazarken o konudaki bütün yazıları okuyup ona göre cevap yazalım. Bu sayede daha önce yazılanları aynen tekrarlamayalım ki her yazı ayrı ayrı okumaya değer olsun ve size özgü birşeyler içersin.
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Admin

Mesaj  Arş. Gör. Esad ESGİN Cuma Mart 13, 2009 5:38 pm

buket sarıova demiş ki:ayrıca bura ya biseyler yazarken dikkat edilmesi gereken tek şey mantık ve seviye bence.. bide seçil o yazıları yazarken yannda bn vardm yani bndn esinlendi smdi de oraya bn yazdm bn yazdm dms Laughing Laughing

"Mantık ve Seviye" kısmını biraz daha açar mısın Buket?
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Admin

Mesaj  Arş. Gör. Esad ESGİN Cuma Mart 13, 2009 5:40 pm

fikret.türksever demiş ki:Yazan oldu mu bilmiyorum ama aklıma geleni söyleyeyim..lütfen birbirimizle yapacağımız atışmalar için bu forumu kullanmayalım arkadaşlar..her ne kadar atışma edebi bir tür de olsa dersimizin bilgisayar olması hasebiyle diyebilirim ki: Eğer yüzünü söyleyemiyorsan msn var sms var icq var,forumu alet etmeyelim No

Yazan olup olmadığını bilmediğini söylemek yerine yazılanları okumaya ne dersin Fikret?
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Admin

Mesaj  Arş. Gör. Esad ESGİN Cuma Mart 13, 2009 5:41 pm

[quote="Halit YILDIZ"]
    HALİT UÇAN demiş ki:-
    Halit YILDIZ demiş ki:Bir iki arkadaşımız foruma yorum yapılma zorunluluğundan şikayetçi. Buna katılmıyorum, çünkü bu olmazsa çoğu arkadaşımız bilgisayarın olduğu yere bile yaklaşmaz. Böylece dersten de iyi bir şekilde faydalanmaz. Onun için bu zorunluluk bence olması gerekiyor.[/quote

Halit senin söylediğin şey bir kere dersin mantığına aykırı. O zaman derse girelim hocayı zaman geçsin diye dinleyelim sonra da taki gelecek derse kadar bir şey yapmayalım. Ona bakarsan sınıfta bir çoğunun içinden final projesini hazırlamak da geçmiyor. Peki buları yapmasak nasıl bir şey öğreneceğiz.

Final projesini hazırlamak kimlerin içinden geçmiyor söyleyin bakalım Wink
    Gökhan ÇALIŞKAN
    Gökhan ÇALIŞKAN

Mesaj  Gökhan ÇALIŞKAN Ptsi Mart 16, 2009 7:55 pm

Herkes can atıyo hocam final projesini hazırlamak için Razz Halit arkadaşımız şimdi projeyi hazırlamak için yeteri düzeyde bilgiye sahip olmadığımızdan dolayı öle demiştir herhalde...Dimi Halitcim Razz
    ENES AKÇAY
    ENES AKÇAY

Mesaj  ENES AKÇAY Salı Mart 17, 2009 2:54 pm

Gökhan ÇALIŞKAN demiş ki:Herkes can atıyo hocam final projesini hazırlamak için Razz Halit arkadaşımız şimdi projeyi hazırlamak için yeteri düzeyde bilgiye sahip olmadığımızdan dolayı öle demiştir herhalde...Dimi Halitcim Razz
    projeye ne gibi katkılarının olacağını açabilir misin Razz

Forum Saati Cuma Mayıs 17, 2024 4:00 am