Bilgisayar II

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Bilgisayar II

Marmara Üniversitesi İlköğretim Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilgisayar II Dersinin Forumu

+45
TUĞBA KALKAN
tuğçe petek
sümbül vatansever
nadiye boz
fikret.türksever
Hakan ERCAN
tuba nur emek
buket sarıova
FATMA ÇAVDAR
Halit YILDIZ
seçil ateş
duygudemiray
oğuz othan
Serap Özçelik
esra suvari
damla tosun
gizem
Ayşe Güldoğan
özgeuysal
nasırcan kılaç
Hacer Arslan
mefkure demirbaş
zübeyde toptamur
Hümeyra Özüduruk
elifyuce
Gökçe SINMAZ
Meltem Ercan
sumeyye erdogan
Elif Dilmen
Esra GÜNAYDIN
pınar karaboğa
mukaddes ozen
serkanulucay
Dilek Güzel
Hale Nur Top
merve tekin
Çisem Kanalan
nihal akman
Gökhan ÇALIŞKAN
ENES AKÇAY
Yeşim Gülboy
hatice kalkan
HALİT UÇAN
neslihan kalaycı
Arş. Gör. Esad ESGİN
49 posters

Forumda Yazma Kuralları

sumeyye erdogan
    sumeyye erdogan

Forumda Yazma Kuralları - Sayfa 2 Empty elif' e destek

Mesaj  sumeyye erdogan Cuma Mart 06, 2009 11:40 pm

arkadaşlar, genel olarak uygulanması gereken formatları herkes kendi diliyle belirtmiş.. bunun dışında anlatım bozukluğu yapmamaya çalışırız hem bu konuda kendimizi de geliştirmiş oluruz..
    elif'in dediği gibi; hoca içinde eğer bir prblem oluşturmazsa farklı başlıklar altında değişik konularda tartışma,görüşme,paylaşım yapılabilir.. güzel de olur..
    Hale Nur Top
    Hale Nur Top

Forumda Yazma Kuralları - Sayfa 2 Empty Geri: Forumda Yazma Kuralları

Mesaj  Hale Nur Top C.tesi Mart 07, 2009 12:08 am

Elif Dilmen demiş ki:kuralımsı:yorum yazma zorunluluğunun kaldırılması yönünde çalışmalar başlatılmalı santa

Evet arkadaşımın bu düşüncesine kesinlikle katılıyorum.. Böyle zorunluluklar olunca insan kendini pek rahat hissetmiyor.. Very Happy
    Elif Dilmen
    Elif Dilmen

Mesaj  Elif Dilmen C.tesi Mart 07, 2009 1:04 am

Aman efendim,gözlerimi yaşarttınız Crying or Very sad beni destekleyen herkesi seviyorum cheers
    Meltem Ercan

Mesaj  Meltem Ercan C.tesi Mart 07, 2009 1:38 pm

Elif Dilmen'in dediğine aynen katılıyorum ben de .Çünkü foruma girip belli bir sayıda yorum yazmamız gerekmeseydi yani ortada zorunluluk durumu olmasaydı daha güzel yazılar da ortaya koyabilirdik diye düşünüyorum .Ancak yanlış anlaşılmasın görüşlerimizi anlatabileceğimiz bir ortamımız var artık katılıp katılmadığiz düşünceleri yazabiliyoruz bu da son derece güzel.Sadece konuşmalarımız belli bir çerçevede kalmasın konuşmak istediğimiz farklı (tabi forum içeriğine uygun olan )konuşma konularını biz açabilelim ve bunun üstüne de konuşalım.Bu da yeni bi kural sayılabilir heralde Smile
    Gökhan ÇALIŞKAN
    Gökhan ÇALIŞKAN

Mesaj  Gökhan ÇALIŞKAN C.tesi Mart 07, 2009 3:50 pm

bencede ya yorum yapma zorunululuğu olmasa daha güsel daha orjinal yazılar yazılabilir...İlgili mercilere duyurulur Razz
    hatice kalkan
    hatice kalkan

Mesaj  hatice kalkan C.tesi Mart 07, 2009 6:32 pm

Elif Dilmen demiş ki:kuralımsı:yorum yazma zorunluluğunun kaldırılması yönünde çalışmalar başlatılmalı santa
    -Elif arkadaşımın yaptığı iki yoruma da aynen Very Happy katılıyorum,sadece bir ders için bir zorunlulukmuş gibi buraya girip yorum yazmaktansa gene açılan ortak başlıklar altından da yorum yapabilelim.Ortak alanlar da da fikir alış verişinde bulunabilelim.Sanki mecburiyetten yazıyormuşuz gibi olmasın... flower
    Gökçe SINMAZ

Mesaj  Gökçe SINMAZ C.tesi Mart 07, 2009 9:31 pm

Arkadaşlar ben de söylediklerinize katılıyorum.Tabiki aramızda fikir alışverişi yapmak güzel birşey ama zorunluluk gibi olmasın.Kendimiz de bilgisayar eğitimi ile ilgili farklı konular açabilirsek iyi olur.
    Gökçe SINMAZ

Mesaj  Gökçe SINMAZ C.tesi Mart 07, 2009 9:34 pm

Ayrıca dilimizi nerde olursa olsun doğru kullanmaya özen göstermeliyiz.Bu konuda sizlere katılıyorum.
    mukaddes ozen

Mesaj  mukaddes ozen C.tesi Mart 07, 2009 10:48 pm

eet dilimizi gusel kullanmaliyiz ama ister istemez msj msn diliyle yazioruz artk hor karsilanmamaliyiz:D
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Admin

Mesaj  Arş. Gör. Esad ESGİN C.tesi Mart 07, 2009 11:20 pm

hatice kalkan demiş ki:Form belli bir amaç doğrultusunda hazırlandı ama sonuçta bu formu biz sınıf arkadaşalrımızla paylaşıyoruz sadece bilgisayar dersi için kullanmak yerine diğer dersler içinde tartışabileceğimiz bir form olsaydı daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum. study

Hatice bu konuda sana kesinlikle katılıyorum fakat mevcut şartlar düşünüldüğünde diğer derslerin henüz buna uygun olmadığı görülmektedir. Yine de sınıf olarak sorumluluk alıp (bence almalısınız) bölüm hocaları ile de konuşup bölüm olarak böyle bir uygulama başlatabilirsiniz. Eğer hocalarınızdan bana böyle bir talep gelirse seve seve kabul ederim. Kim bilir belki de birşeylerin değişmesine ön ayak olursunuz Wink
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Admin

Mesaj  Arş. Gör. Esad ESGİN C.tesi Mart 07, 2009 11:28 pm

ENES AKÇAY demiş ki:ÖZELLİKLE "MSN" DİLİ KULLANILMASA ÇOK GÜZEL OLUR

BU PROBLEMİ KARŞILIKLI UYARILARLA AŞABİLECEĞİMİZ KANISINDAYIM

Bence çok haklısınız Enes ve Nihal. Toplumu eğitme gibi fedakarlık ve ufuk isteyen bir mesleğe talip olmanız/olmamız nedeniyle en başta "Türkçe"mize sahip çıkmalıyız.

NOT (herkese): Forum veya e-posta yoluyla iletişim kurarken normal cümlelerin tamamen büyük harfle yazılması karşı tarafa "bağırma" gibi algılanmakta dolayısıyla İnternet Etiği açısından uygun bulunmamaktadır. Bilginize...
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Admin

Mesaj  Arş. Gör. Esad ESGİN C.tesi Mart 07, 2009 11:37 pm

pınar karaboğa demiş ki:Bence bu formun tüm dersler için olması pek forum amaçlarına uymaz.çünkü amaçlardan biri de dersin teorik kısmını forum üzerinden devam ettirmek.tüm dersler için olursa asıl yoğunlaşmamız gereken noktalara gerektiği kadar yoğunlaşamayız diye düşünüyorum.

Evet arkadaşlar Pınar'ın bu yorumu hakkında paylaşımlarınızı bekliyorum. Üzerinde durmaya değer bence.

Bu arada Pınar'a bu "beyin pırıltısı"ndan dolayı teşekkür ediyorum. Derste de vurguladığım üzere eleştirel düşünmenizi ve kendinize has olanı ortaya koymanızı istiyorum.
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Admin

Mesaj  Arş. Gör. Esad ESGİN C.tesi Mart 07, 2009 11:42 pm

Esra GÜNAYDIN demiş ki:
    merve tekin demiş ki:HERKEZ YAZDIKLARINA DİKKAT ETMELİDİR. ÇÜNKÜ BU TOPLU KULLANACAĞIMIZ BİR FORM OLDUĞU İÇİN HERKEZ EĞİTİMSEL YANİ AMCIMIZA UYGUN YAZMALIDIR.

Merve arkadaşıma katılıyorum çünkü buradaki amacımız uzaktan eğitimdir.Yazdığımız yazılar birbirini tamamlar nitelikte olmalıdır.

Forumun amacına uygun yazı yazılması konusunda sizinle hemfikirim ve yazılarınızın birbirini tamamlar nitelikte olması arzu edilen birşeydir fakat bu noktadan hareketle itiraz hakkını törpülemeyelim. "Tartışma"yı kavgaya dönüştürmeyelim derken "al gülüm ver gülüm" şekline de dönmesin...
    elifyuce
    elifyuce

Mesaj  elifyuce C.tesi Mart 07, 2009 11:47 pm

arkadaslar soyledıgınız herseye katılıyorum Very Happy
    yazılcak bırsey bırakmadınız...aklıma şimdilik birsey gelmıyor
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Admin

Mesaj  Arş. Gör. Esad ESGİN C.tesi Mart 07, 2009 11:48 pm

Elif Dilmen demiş ki:Merhaba arkadaşlar.Yazılan yorumları okudum ve genel düşünce,bu forumda yalnızca bilgisayar2 dersi dahilinde tartışmaların yapılması ve bunun dışına çıkılmaması yönünde yoğunlaşmış fakat ben buna katılmıyorum.Çünkü burada bulunmamız sadece zorunluluk sebebiyle olursa,eğitimcimiz "x başlığına 1, y başlığına da 2 yorum yazmak zorundasınız" demekten öteye gidemez,bizlerde her hafta "şu foruma gireyimde ödevimi yapayım,aa saatte 23.59 a yaklaşıyor,ııı ne yazsam acaba" gibi gereksiz bir zorlamaya maruz kalırız ve bence eğitimin amacı bu değildir.Eğer böyle güzel bir ortamda buluşma ve tartışma gibi bir imkanımız varsa bunu sonuna kadar kullanmamız gerektiği kanaatindeyim,dolayısıyla -forumun bilgisayar2 dersi için açılmış olduğunun bilinciyle- fakat farklı başlıklar altında güncel konulardada fikir alışverişinde bulunarak burada zaman geçirmeyi eğlenceli hale getirmek bizim elimizdedir...

Bir "beyin pırıltısı" da Elif'ten. Tebrikler Elif. Eğitimci olarak ne düşünüyorsunuz arkadaşlar bu konuda?

NOT (herkese): Arkadaşlar normal yazıda mümkün olduğunca beyaz arkaplan üzerinde en rahat okunan siyah rengi tercih edelim. Bence vurgulama, ünlem, başlık gibi normal paragraf yazısı dışında farklı renkler kullanılması okunabilirliği arttırdığı halde bütün yazının farklı bir renkte olması okunabilirliği azaltmaktadır.
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Admin

Mesaj  Arş. Gör. Esad ESGİN C.tesi Mart 07, 2009 11:55 pm

serkanulucay demiş ki:
    mukaddes ozen demiş ki:uyeler birbirlerine saygili olur zaten aramizda sert cikisma sen niye bole dedin diye birsey olmaz zten sanmiorum

Mukaddes MSN dili yok, daha önceki kurallarda belirtildi Evil or Very Mad Laughing bknz: uye, cikisma, bole, sanmiorum No

Arkadaşlar bir yanlış anlaşılmayı Serkan'ın yazısı aracılığıyla düzeltmek istiyorum. Ne benim ne de sizin kural olarak yazdıklarınız henüz kural niteliği taşımamaktadır. İlerleyen haftalarda yine hep birlikte kuralları oylayarak kural listesi oluşturacağız. Şu anki kurallar tartışmaya açık olduğu için kurala uyma yönünde uyarı yerine yazılanları veya yazılış tarzını eleştirmemiz daha doğru olur düşüncesindeyim.
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Admin

Mesaj  Arş. Gör. Esad ESGİN Paz Mart 08, 2009 12:00 am

Bütün arkadaşların bu konuda tartışmaya katılmalarını istiyorum. Tabii ki eğitimci olduğumuzu göz önünde bulundurarak herkesi foruma katma düşüncesi ve sene sonunda değerlendirme yapılması zorunluluğu olduğunu unutmayalım. Siz ne dersiniz arkadaşlar?

NOT: Yaptıklarımı irdelediğin ve tartışmaya açtığın için tekrar teşekkürler Elif. Wink
    elifyuce
    elifyuce

Mesaj  elifyuce Paz Mart 08, 2009 12:00 am

Arş. Gör. Esad ESGİN demiş ki:
    pınar karaboğa demiş ki:Bence bu formun tüm dersler için olması pek forum amaçlarına uymaz.çünkü amaçlardan biri de dersin teorik kısmını forum üzerinden devam ettirmek.tüm dersler için olursa asıl yoğunlaşmamız gereken noktalara gerektiği kadar yoğunlaşamayız diye düşünüyorum.

Evet arkadaşlar Pınar'ın bu yorumu hakkında paylaşımlarınızı bekliyorum. Üzerinde durmaya değer bence.

Bu arada Pınar'a bu "beyin pırıltısı"ndan dolayı teşekkür ediyorum. Derste de vurguladığım üzere eleştirel düşünmenizi ve kendinize has olanı ortaya koymanızı istiyorum.

ama pınar dedıgın gıbı derslerın bazı teorık kısılarının form uzerınden paylasılamsı hem ogrencı hem hoca ıcın zaman kazancı olmazmı??,(tabı herkesın elının altında net bagalntılı bır bılgısayar olsaması gerek bunun ıcın) buarada asıl yogunlasması gerekılen noktalar ne ,tam anlayamadım??burada paylasılcak olanlar sadece ders vede acılan konular hakkındakı dusuncelerımız degılmı?nasıl bır bır yogunlasma kayması olabılırkı??
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Admin

Mesaj  Arş. Gör. Esad ESGİN Paz Mart 08, 2009 12:16 am

Arkadaşlar yeri gelmişken forumu kullanma şeklimize dair bir şey daha belirtmek istiyorum. Sizin de forumda konu açma hakkınız var fakat şimdilik sadece dersin konuları ile ilgili olabilir (bilgisayar destekli öğretim, uzaktan eğitim, html gibi). "Forum Kuralları" başlığı altında yürüttüğümüz tartışma noktalandıktan sonra eğer dersin konusu dışında diğer derslere veya güncel konulara dair konuların açılabilmesi kararlaştırılırsa o zaman diğer konularda da başlık açabilirsiniz.
    hatice kalkan
    hatice kalkan

Mesaj  hatice kalkan Paz Mart 08, 2009 12:10 pm

-- bom Canım arkadaşım,bu form bilgisayar hocamız tarafından bilgisayar dersimiz için açılmış olabilir.Amaç dersin teorik kısmını beyin fırtınası yaparak öğrenmek.Bi düşün aynı sistem fizik dersimiz kimya dersimiz ve sürekli yorum gerektiren bioloji dersimiz içinde olsaydı aklımıza takılan yerleri tartışmaya açarak kendi çabamızla öğrenmiş olacaktık.Okulda gerekli vakti ayırarak bunu topluca yapmak neredeyse imkansız ama burda istediğin saatte girip yorumda bulunabiliyoruz.Ben bu yüzden keşke tüm derslerimiz içinde böyle bir form mevcut olabilseydi demek istedim.Ayrıca bu sistemle eğitimin çıtasını yükseltmiş oluruz.Tabi ki şartlar hepimiz için uygun değil çünkü sınıftan çoğu arkadaşım başka şehirlerden buraya okumak için geldiklerinden çoğu öğrenci evlerinde bilgisayar ve internet bağlantısı yok,bu nedenle sürekli internet kafelerde bu şekilde hazırlanmış formlara girmek o arkadaşlarım için zor,bunun da farkındayım.Ama hazırlanan ve hazırlancak olan bu formlar tamamiyle not karşılığında olmazsa o arkadaşlarımında böyle bir mecburiyeti kalkmış olur ve vakitleri uygun olduğu sürece formlara girip yorumlara yorum ekleyebilirler.(Bilgiayarsız ya da internetsiz arkadaşalrımı da düşünüyorum.Çünkü bencillik yapmak istemiyorum.)Ayrıca tüm dersler için olursa asıl yoğunlaşmamız gereken yerlere yoğunlaşamayız diye düşünmüşsün.Sonuçta burda tartışmaya açılan başlıklar bizim yoğunlaşmamız gereken başlıklar ama bilgisyar dersi dışında başka başlıklar olur da ders için gereken noktalara yoğunlaşamayız diyorsan,açılan o başlıklara girmezsin ve sadece dersle ilgili olana katılırsın (ders dışı başlıklar not karşılığı olmasın tabi ki).Harbiden ya böyle bir sistem özellikle bioloji dersimiz içinde olsaydı,tartışa tartışa doğruyu bulcaktık.Offfff ya bari gelecek nesillerimiz için bu mümkün olsa... Sad
    hatice kalkan
    hatice kalkan

Mesaj  hatice kalkan Paz Mart 08, 2009 12:20 pm

Bütün arkadaşların bu konuda tartışmaya katılmalarını istiyorum. Tabii ki eğitimci olduğumuzu göz önünde bulundurarak herkesi foruma katma düşüncesi ve sene sonunda değerlendirme yapılması zorunluluğu olduğunu unutmayalım. Siz ne dersiniz arkadaşlar?

NOT: Yaptıklarımı irdelediğin ve tartışmaya açtığın için tekrar teşekkürler Elif. Wink
    - scratch Sanki not alcakmışız gibi not karşılığında bu forma girip yorum yazma zorunluluğu olmazsa iyi olur.Öbürtürlü biri 8 yorum yapmış biri 5 yorum ben 3 yorum yaptım benim notum düşük gelcek diye düşünüp bu forma girip saçmalamak istemem/istemeyiz de.Evet siz de haklısınız not verceksiniz ama bence yorumların fazlalığına bakmaktansa içleri dolu dolu olan,konuya hakim olan yorumlara not verin.Ya da yorumlarınız artıkça verceğim puanlar da artar demeyin(gerçi dediğinizi henüz duymadım).Ben içimden gelenleri söyleyim de...
    hatice kalkan
    hatice kalkan

Mesaj  hatice kalkan Paz Mart 08, 2009 12:52 pm

Elif Dilmen demiş ki:Merhaba arkadaşlar.Yazılan yorumları okudum ve genel düşünce,bu forumda yalnızca bilgisayar2 dersi dahilinde tartışmaların yapılması ve bunun dışına çıkılmaması yönünde yoğunlaşmış fakat ben buna katılmıyorum.Çünkü burada bulunmamız sadece zorunluluk sebebiyle olursa,eğitimcimiz "x başlığına 1, y başlığına da 2 yorum yazmak zorundasınız" demekten öteye gidemez,bizlerde her hafta "şu foruma gireyimde ödevimi yapayım,aa saatte 23.59 a yaklaşıyor,ııı ne yazsam acaba" gibi gereksiz bir zorlamaya maruz kalırız ve bence eğitimin amacı bu değildir.Eğer böyle güzel bir ortamda buluşma ve tartışma gibi bir imkanımız varsa bunu sonuna kadar kullanmamız gerektiği kanaatindeyim,dolayısıyla -forumun bilgisayar2 dersi için açılmış olduğunun bilinciyle- fakat farklı başlıklar altında güncel konulardada fikir alışverişinde bulunarak burada zaman geçirmeyi eğlenceli hale getirmek bizim elimizdedir...

Bir "beyin pırıltısı" da Elif'ten. Tebrikler Elif. Eğitimci olarak ne düşünüyorsunuz arkadaşlar bu konuda?

NOT (herkese): Arkadaşlar normal yazıda mümkün olduğunca beyaz arkaplan üzerinde en rahat okunan siyah rengi tercih edelim. Bence vurgulama, ünlem, başlık gibi normal paragraf yazısı dışında farklı renkler kullanılması okunabilirliği arttırdığı halde bütün yazının farklı bir renkte olması okunabilirliği azaltmaktadır.
    -Ben de Elif arkadaşımın düşüncesini destekliyorum.Pınar arkadaşımın da yazısına yaptığım yorum gibi farklı başlıklar altında da tartışma imkanı bulabilsek,teknolojinin en güzel nimeti bilgisayardan sonuna kadar yaralanmış oluruz.Sınıfta konuşamadığımz arkadaşalarımızla burda tartışarak onların doğrusunu da öğrenmiş oluyoruz.Bilgisayar sosyalleşmeye engel gibi düşünülüyor (yerine göre bu düşünce doğru olabilir) ama bu şekilde tartışma imkanlarının doğması nedeniyle bence sınıfça sosyalleşmemize katkı sağladığının da kanatindeyim
    Hümeyra Özüduruk

Mesaj  Hümeyra Özüduruk Paz Mart 08, 2009 10:28 pm

ilk önce şunu söyleyeyim:bu forma notlarımızı birinci ağızdan öğrenebileceğimiz bir bölümün konmuş olması mükemmel olmuş.Çünkü bir üniversitede okumamıza rağmen,her hocaya neredeyse bir bilgisayar düşmesine rağmen notlarımızı bilgisayardan öğrenebilme şansına henüz sahip değiliz.ilkokul öğrencileri bile bu şansa sahip."gelecek yüzyılda bu mümkün olur inşallah Very Happy " konumuzla alakalı nacizane fikrim şudur ki:Forum'da siyasi içerikli yazı,genel ahlaka aykırı küfürlü yazı, argo kabul edilen yazılar,Aynı şekilde, başka bir forum katılımcısını küçültücü veya hakaret edici yazılarda yazılmamalıdır,bu şartlar sağlandığı taktirde yorumlar daha güzel,fikirler daha net olabilecektir Laughing
    zübeyde toptamur

Mesaj  zübeyde toptamur Ptsi Mart 09, 2009 11:45 am

selam ben de yazılanların çoğuna katılıyorum.düşüncelerimizi açıkça yazabilmeliyiz.düzgün bir üslup kullanacağımızdan eminim.bir eğitimciye de bu yakışır Smile
    pınar karaboğa

Mesaj  pınar karaboğa Ptsi Mart 09, 2009 11:51 am

elifcim sanırım ortada bir yanlış anlaşılma var.Bende teorik kısmın forum üzerinden yürütülmesi ve fikir alışverişinde bulunulması taraftarıyım.ancak daha öncede belirttiğim gibi bilgisayar dersi ve bu dersin sınırları çerçevesinde yapacağımız yorumların tam anlamıyla bu dersin amaçlarına hizmet edeceğini düşünmekteyim.Yani yoğunlaşmamız gereken bu dersin kazanımları bence

Forum Saati Cuma Mayıs 17, 2024 5:41 am