Bilgisayar II

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Bilgisayar II

Marmara Üniversitesi İlköğretim Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilgisayar II Dersinin Forumu

+34
sümbül vatansever
Halit YILDIZ
rıdvankalkan
nadiye boz
vildan sofu
Hümeyra Özüduruk
gizem
tuba nur emek
Çisem Kanalan
Gökçe SINMAZ
nihal akman
Hacer Arslan
özgeuysal
oğuz othan
Esra GÜNAYDIN
Ayşe Güldoğan
ENES AKÇAY
Eren Yucel
nasırcan kılaç
Hakan ERCAN
damla tosun
zübeyde toptamur
Elif Dilmen
pınar karaboğa
FATMA ÇAVDAR
serkanulucay
Gökhan ÇALIŞKAN
Dilek Güzel
Meltem Ercan
sumeyye erdogan
hatice kalkan
Yeşim Gülboy
mukaddes ozen
Arş. Gör. Esad ESGİN
38 posters

Zeki/Akıllı Öğretim Sistemlerinin Kuramsal Temelleri

oğuz othan

Zeki/Akıllı Öğretim Sistemlerinin Kuramsal Temelleri - Sayfa 2 Empty Geri: Zeki/Akıllı Öğretim Sistemlerinin Kuramsal Temelleri

Mesaj  oğuz othan Çarş. Mart 18, 2009 7:17 pm

zeki/akıllı öğretim sistemleri , diğer klasik yazılımların ötesinde bir yazılımdır. öğrenenlere bilgiyi daha aktif bir yol ve neyin nerde öğrenileceğini önemsediğinden gelecek için vazgeçilmez bir yazılım olacaktır...
    zeki öğretim sistemi, oluşturmacı ve davranışçılktan çok bilişsel kuramı kapsadığını düşünüyorum...
    özgeuysal

Zeki/Akıllı Öğretim Sistemlerinin Kuramsal Temelleri - Sayfa 2 Empty Geri: Zeki/Akıllı Öğretim Sistemlerinin Kuramsal Temelleri

Mesaj  özgeuysal Çarş. Mart 18, 2009 7:33 pm

zeki öğretim sistemleri yüksek kalitede eğitimi amaçlar.yapay zeka eğitiminde yer alan tekniklerden yararlanır ve neyi kime nasıl öğreticeğini bilen bir bilgisayar sitemidir.
    Hacer Arslan

Mesaj  Hacer Arslan Çarş. Mart 18, 2009 7:56 pm

konu hakkında pek fikrim yok okuyamadım çünkü
    nihal akman
    nihal akman

Mesaj  nihal akman Çarş. Mart 18, 2009 7:59 pm

zeki öğretim sistemi öğrenciler için çok verimli bir yöntemdir.derste verilen bilgi her öğrencinin anlayabilieceği seviyede olmayabilir.öğrenci konuyu tam oturtamadan öğretmen başka konuya geçerse öğrenci üzerine gelen konuları sentezleme açısından zorlanır çünkü temeldeki eksiklikler yeni bilgilerin anlaşılmasını engeller.zös te bu durumun en aza inebileceğini düşünüyorum. öğrenci konuda daha aktif oldugu için bilgi daha kalıcı olacaktır ve anlayamadıgı yerleri tekrarlama şansı olacaktır.buda eğitimde kaliteyi ve özgünlüğü arttırır.
    Gökçe SINMAZ

Mesaj  Gökçe SINMAZ Çarş. Mart 18, 2009 8:15 pm

Zeki öğretim sistemleri neyi öğreteceğini,kime öğreteceğini ve nasıl öğreteceğini bilen,yapay zeka uygulamaları ile desteklenmiş bilgisayar yazılımlarıdır.Zeki öğretim sistemleri öğrenciye bilgi düzeyine uygun öğrenme ortamı sunarak öğrencinin daha kolay daha hızlı öğrenmesini sağlar.Bu yönüyle zeki öğretim sistemleri oluşturmacı kurama uyuyor.Çünkü öğrencinin çalıştığı konuda öncelikle alt yapısı olması gerekiyor.Zeki öğretim sistemlerinde örneğin öğrenci geometri dersine çalışıyor diyelim.Çalıştığı öğretim yazılımı öğrencinin seviyesini bilmek için ön test uygular.Öğrencinin cevapları doğrultusunda öğretime devam eder.Ayrıca burda aktif olan bilgisayarı yönlendiren öğrencidir.
    Gökçe SINMAZ

Mesaj  Gökçe SINMAZ Çarş. Mart 18, 2009 8:20 pm

nihal akman demiş ki:zeki öğretim sistemi öğrenciler için çok verimli bir yöntemdir.derste verilen bilgi her öğrencinin anlayabilieceği seviyede olmayabilir.öğrenci konuyu tam oturtamadan öğretmen başka konuya geçerse öğrenci üzerine gelen konuları sentezleme açısından zorlanır çünkü temeldeki eksiklikler yeni bilgilerin anlaşılmasını engeller.zös te bu durumun en aza inebileceğini düşünüyorum. öğrenci konuda daha aktif oldugu için bilgi daha kalıcı olacaktır ve anlayamadıgı yerleri tekrarlama şansı olacaktır.buda eğitimde kaliteyi ve özgünlüğü arttırır.
    Bu konuda Nihal'e katılıyorum özellikle öğrencinin anlayamadığı yerleri tekrar etmesi açısından çok yararlı olduğunu düşünüyorum.Ayrıca öğrencinin bir konuyu tam öğrenmeden ilerleyememesi de ona kendisinin hangi seviyede olduğunu gösterir bu da öğrencinin yararınadır.
    Çisem Kanalan
    Çisem Kanalan

Mesaj  Çisem Kanalan Çarş. Mart 18, 2009 9:35 pm

klasik bilgisayar sistemlerine alternatif olarak sunulan zeki öğretim sistemleri öğrenciye neyi nasıl ne derecede anlatacağını bilen bilgisayar yazılımlarıdır.Öğrencileri görsel materyallerle(video,animasyon...)daha çok uyarma özelliği bakımından davranışçı kurama,öğrencilerin önceki öğrenmeleri hazır bulunuşluklarını göz önüne alarak öğretim yaptığı için bilişsel kurama ve konuyu öğrenciye yorumlatacak şekilde sonuçlandırdığı,öğrenciyi araştırmaya yönelttiği takdirde oluşturmacı kurama daynadırılabilir.Örneğin bilgisayar ortamında bir deney uygulatıp sonuçlarını öğrencinin yorumlaması ve ilerleme basamaklarını seçme şansını vererek bir konuyu ilerlettiğini düşünürsek oluşturmacı kurama uygun bir yol izlenmiş olur.
    Meltem Ercan

Mesaj  Meltem Ercan Çarş. Mart 18, 2009 10:28 pm

Yapılan bir araştırmaya göre öğrenme için gerekli zaman sabit tutulduğnda öğrencnin gösterdiği başarı düzeyi Zeki Öğretim Sistemi kullanıldığında %15 artmış ve daha ileriki çalışmalarda %34 e çıktığı görülmüş.Öğrencinin gösterdiği başarı düzeyi sabit tutulduğnda ise öğrenme için gerekli sürenin Zeki Öğretim Sistemi kullanılmasıyla %24 azalmış ve daha ileriki zamanlarda %55 e kadar azalma gösterdiği görülmüştür.Buradan da anlaşıldığı gbi ZÖS öğrenme zamanını azaltrak hem de öğrencinin gelişmesni artırarak öğrenimin daha etkili olmasını sağlar
    tuba nur emek

Mesaj  tuba nur emek Çarş. Mart 18, 2009 10:54 pm

Zeki öğretim sistemleri gelişime açık ve geleceğin öğretim sistemleridir.Bu öğrencinin seviyesine uygun öğrenme ortamı sunarak öğrencinin kolay,hızlı ve bi o kadar da kalıcı öğrenmesini sağlar.Öğretmen bilgiyi öğrencinin araştırarak bulmasını sağlar bu yönden oluşturmacı kurama dayanır.Seviyeyi ölçen testler uygulanır. Bu ölçme sonrası herkes kendi seviyesine göre bir yerden başlar. Böylece zaman ve enerji tasarrufu da sağlanmış olur.Gelişen teknoloji ile bu sistem yaygınlaşacaktır.
    Bilgisayar destekli öğretimin bundan sonraki gelişimi bu öğretim sistemi yönünde olacak gibi görünüyor.
    gizem
    gizem

Mesaj  gizem Çarş. Mart 18, 2009 11:13 pm

zeki öğretim sistemleri öğrencinin gelişimi için en güzel yazılımlardan biridir.bu sistem öğrenciye neyi, nasıl,kime yani hangi tarz öğrenciye öğreteceğini bilen yazılımlardır.her öğrencinin algılama seviyesi aynı değildir. bu yazılımm sayesinde farklı zeka tipindeki insanlara neyi nasıll öğretecekleri amaçlanmıştır.
    Hümeyra Özüduruk

Mesaj  Hümeyra Özüduruk Perş. Mart 19, 2009 12:06 am

kuramsal olarak zös'lerini sorgulayacak olursak:uyarıcı ve uyarılma sonunda alınan tepki arasındaki bağı güçlendirmesi özelliği yönünden davranışçı kurama uyduğunu söyleyebiliriz.çünkü "söz uçar yazı kalır" sözünde olduğu gibi söylediklerimiz,öğretmenlerin anlattıkları kesinlikle unutuluyor fakat çok yoğun şekilde gerek görsel gerek sözel gerek uygulamalı olarak bize sunulan dersi asla unutmuyoruz.yani uyarıcıların en yüksek olduğu sistemlerde "unutma(ki buda bir tepkidir)" azalmaya başlıyor.zeki öğretim sistemlerindede olay budur "kişiye uygun uyaran" Very Happy
    vildan sofu

Mesaj  vildan sofu Perş. Mart 19, 2009 12:07 pm

bu konuya bakma fırsatım olmadı.
    nadiye boz

Mesaj  nadiye boz Perş. Mart 19, 2009 12:11 pm

Öğrencilerin bilgi seviyesine göre öğrenme sağlar konuları görselleştirerek anlatıldığından öğrenciler için bir kolaylık sağlar.
    damla tosun

Mesaj  damla tosun Perş. Mart 19, 2009 2:13 pm

sumeyye erdogan demiş ki:öncelikle zeki öğretim sistemleri ulaşılabilen belkide en iyi öğretim sistemi olduğu için günümüzde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. davranışçı,bilişsel ve oluşturmacı kuramları, öğencinin aktif şekilde uygulayıp kanıksaması gerekir öğretmene göre.
    bilişsel kuramda birey öğrendiklerini hafızasına kodlar ve ihtiyaç duydyğu anda bunu çağırır.
    davranışçı kuramda ise bireyin uyarıcılara karşı tepki geliştirmesi soncunda bir öğrenme oluşur..
    oluşturmacı kuramda ise bireyin çok daha aktif olarak kendisi bizzat yaşayarak öğrenmesi ve bunu bildikleriyle kıyaslayıp bağlantı kurması öndedir..bir müsibet bin nasihatten iyidir.. gibi.
    zeki öğretim sistemlerinde bireyin bilgisayar üzerinde bazı deneyleri yapabilme imkanı sağlanabilir.. daha önceden tecrübe edilmiş bazı durumlar animasyon şeklinde gösterilebilir.. ancak sadece bilgi birey için çekici olmadığı gibi itici bile olabilir..
    arkadaşım burda her şeyi çok güzel ifade etmiş.(aslında bütün kuramlarcılar öğrenci daha iyi nasıl öğrenebilir sorusu etrafında toplanıp, kendi öğrenme kurallarını ortaya koymuşlardır.)
    rıdvankalkan

Mesaj  rıdvankalkan Cuma Mart 20, 2009 10:08 am

insan düşüncelerine uyumlu, şartlı, onu rahatlatacak sonuçlara götüren programlanmış öğetim sistemi olarak anlayabiliriz. pratik bilgi öğretme bakımından elverişlidir. modern hayatı ihata eder çaptadır.
    Halit YILDIZ

Mesaj  Halit YILDIZ Cuma Mart 20, 2009 11:01 am

Zeki/Akıllı Öğretim Sistemleri öğretimde, neyi-nasıl ve kime verileceği üzerinde giliştirilen sistemler olmak üzere bunları BDÖ de en iyi şekilde nasıl kullanlacağı üzerinde büyük çalışmalar var ve devam ediyor. Yani öğretici olarak bilgisayar hedef oplarak alınıyor. Mesela son dönemlerde iyi sonuçlar alınmasa da öğretmen robotlar geliştirildi.
    sümbül vatansever
    sümbül vatansever

Mesaj  sümbül vatansever Paz Mart 22, 2009 10:29 pm

öğrencilerin kapasitelerinin belirlenerek o düzeyde akıllı bir eğitim öğretm sürecidir.
    sümbül vatansever
    sümbül vatansever

Mesaj  sümbül vatansever Paz Mart 22, 2009 10:32 pm

şu anki aşamada olan akıllı eğitimin son durumu:'gelişmiş üniversitelerin öğretim elemanı ve altyapısından yararlanılacak'. Bu sistemle Ankara'daki üniversite hocası, Hakkari Üniversitesi'nde kurulacak akıllı sınıftaki öğrencilere internet üzerinden ders anlatacak. Öğrenci hocaya, hoca da öğrenciye soru-sorup cevap alabilecek. YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan akıllı sınıfların maliyetini kendilerinin karşılayacağını açıklarken, "Yeni kurulan üniversitelerin hoca ihtiyacını hemen karşılamamız çok zor. Bir üniversiteye birkaç tane akıllı sınıf ekipmanı vereceğiz. Öğrenci hocayı görecek, soru soracak." dedi.

kaynak : http://www.haberalan.com/haber/20081103/Yeni-Universitelerde-Akilli--Egitim.php
    merve tekin

Mesaj  merve tekin Ptsi Mart 23, 2009 9:09 pm

BİLGİSAYAR DESTEKLİ ÖĞERTİMDE ÖĞRETMEN ÖĞRENCİNİN PERFORMANSINI İZLEYİP ONA YOL GÖSTEREBİLİR.ÖĞRENCİNİN AKTİFLİĞİNİ SAĞLAR.KONULARIN SİSTEMATİK BİR ŞEKİLDE İZLENMESİNİ SAĞLAR.BU VE BUNLAR GİBİ SEBEPLERDEN DOLAYI AKILLI ÖĞRETİM SİSTEMİDİR.AYRICA DİĞER SİSTEMLERE GÖRE DAHA AZ ZAMAN ALIR.
    damla tosun

Mesaj  damla tosun Salı Mart 24, 2009 8:22 pm

rıdvankalkan demiş ki:insan düşüncelerine uyumlu, şartlı, onu rahatlatacak sonuçlara götüren programlanmış öğetim sistemi olarak anlayabiliriz. pratik bilgi öğretme bakımından elverişlidir. modern hayatı ihata eder çaptadır.

rıdvan arkadaşıma katılıyorum.zeki/akıllı öğretim temelinde öğrencinin önüne başka bir ödev geldiğinde öğrenci hemen eski bilgilerini kullanarak ilk kez karşılaştığı ödevi yapmalıdır. bu ise pratik bilgiden geçer....
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Admin

Mesaj  Arş. Gör. Esad ESGİN Çarş. Nis. 01, 2009 11:26 am

hatice kalkan demiş ki:Zeki öğretim sistemleri,neyi, nasıl, kime öğreteceğini bilen ve insanlar tarafından gerçekleştirildiğinde zeka gerektiren işlerin bilgisayarlara yaptırılmasıyla desteklenmiş bilgisayar yazılımlarıdır.Zeki öğretim sistemleri gelişime açık ve geleceğin öğretim sistemleridir.Bu yazılım öğrencinin seviyesine uygun öğrenme ortamı sunarak öğrencinin kolay,hızlı ve bi o kadar da kalıcı öğrenmesini sağlar.BDÖ için bir alternatiftir.ZÖ sisteminde kişi verilerin taşıdığı anlamı keşfettiği için bu yönüyle bilişsel kuram olur(çünkü bilişselde kişi verileri olduğu gibi alan değil verilerin anlamını keşfedendir).Başka bir yönü de öğrenciye yardım eden ve öğrenciyle iş birliği yaparak ona rehber olan bir sistem olduğu için de oluşturmacıdır denebilir. Bir soru=>Bu oynadığımz okey,satranç gibi oyunlar zeki öğretim sistemleirnin bir yazılımı mı Question saçma bir soru olabilir ama merak ettim.Çünkü bu oyunlarda bilgisayar bir sonraki adımı hızlı ve akıllıca bulabiliyor ondan Cool

Zeki/Akıllı Öğretim Sistemleri "Yapay Zeka" kullanarak avantajlarını ortaya koyar fakat yapay zekaya sahip her yazılım "Zeki/Akıllı Öğretim Sistemi" olarak adlandırılmaz. Bu sistemlerde amaç yapay zekayı kullanarak öğretim sağlamaktır. Satranç gibi oyunlarda ise bilgisayar yapay zeka kullanır fakat öğretim amaçlı değildir. Onun için bu oyunlara "Zeki/Akıllı Öğretim Sistemi" diyemeyiz.
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Admin

Mesaj  Arş. Gör. Esad ESGİN Çarş. Nis. 01, 2009 11:27 am

Dilek Güzel demiş ki:Zeki/akıllı öğretim sistemleri oluşturmacı kuram çerçevesinde de değerlendirilmektedir. Oluşturmacı kuramda öğrenme gerçekleşirken öğrencilerin önceki bilgileri de önemli rol oynar. Öğrenme olması için önceki bilgilerle yeni bilgiler arasında bağlantı kurmak gerekir. Zeki/akılllı öğretim sisteminde de bu özellikten yararlanılır. Seviyeyi ölçen testler uygulanır. Bu ölçme sonrası herkes kendi seviyesine göre bir yerden başlar. Böylece zaman ve enerji tasarrufu da sağlanmış olur bence.Gelişen teknoloji ile bu sistem yaygınlaşacaktır
    Bence bu sistem özellikle dil derslerinde etkili olur. Öğrenciye öğretmen tarafından dil öğretimi sağlayan cd ler vs veriliyor. Öğrenci bundan çalışmaya başlarken en baştan başlıyordu. Bilse de bilmese de en basitten karmaşığa giden bir yolu izlemek zorunda idi. Bu yazılım bence harika herkes eksiğini görüp, kaldığı yerden, eksiği olan yerden devam edecektir. Başarının artmasını sağlamakla birlikte,zamandan da tasarruf olacaktır.Bildiğini tekrar edeceği zamanda bilmediğini öğrenerek gelişecektir. Bu örneği sadece dil dersleri değil, diğer bir çok derste de uygulayabiliriz. Ama dil için harika bi sistem olacaktır Exclamation

Örnek için teşekkürler Dilek.
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Admin

Mesaj  Arş. Gör. Esad ESGİN Çarş. Nis. 01, 2009 11:28 am

serkanulucay demiş ki:
    Gökhan ÇALIŞKAN demiş ki:Zeki/Akıllı Öğretim Sisteminde; öğretmen öğrenciye seviyesine göre uygun öğretimi sunurak daha kolay, daha hızlı, ve kalıcı öğrenmesini amaçlar.Ancak bunu yaparkende sunudğu bilgiyi ve bu bilgiyi nasıl öğreteceğini bilmesi gerekir.Zeki/Akıllı öğretim sitemleri de bu kuramlara dayanır.Ancak her zaman öğretmen aktif olmayabilir bu sistemde, öğrenci de aktif olmalıdır.

Ama bu uygulama, dersin içeriği ve öğrencinin seviyesi göz önünde bulundurarak yapılırsa daha yararlı olacaktır. Ayrıca öğrencinin en az öğretmen kadar aktif olması öğrenim oranını arttıracaktır; bu bağlmada öğretmenin sunuş yolundan ziyade öğrencinin buluş yolunu kullanabilmesi de önemlidir.

*Beyin Pırıltısı*
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Admin

Mesaj  Arş. Gör. Esad ESGİN Çarş. Nis. 01, 2009 11:32 am

Elif Dilmen demiş ki:BDÖ nün eğitimdeki yeri ve öneminden bahsetmişik,ancak kısıtlı bir etkileşim sağlaması açısından baktığımızda sınırlılıklarını görmemek mümkün değil.Bu noktada "zeki öğretim sistemi"gerekliliği ortaya çıkıyor çünkü ZÖS tek tip birey ve tek tip öğretim sistemi anlayışından kurtularak bireye göre eğitimi benimsiyor;yani kime,neyin ve neşekilde öğretileceği konusundaki teknikler kullanılıyor dolayısıyla zamandan tasarruf yapılabildiği gibi kalıcılığıda sağlıyor.
    Oluşturmacı kuramda,öğretmenin bilgi kaynağı olma rolü hafifletilerek bilgi kaynaklarına ulaşmayı sağlayan bir rehber olarak ön plana çıkarıldığı için ZÖS,oluşturmacı kuramla bağdaştırılabilir(NOKTA) Exclamation

**Beyin Pırıltısı**
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Arş. Gör. Esad ESGİN
    Admin

Mesaj  Arş. Gör. Esad ESGİN Çarş. Nis. 01, 2009 11:34 am

Hakan ERCAN demiş ki:ögrencinin ihtiyaçlarını karşılama çabası içinde olan zeki akıllı ögretim sistemleri egitime farklı bir boyut kazandırmaktadır. teknolojiye ayak uydurmamıza yardımcı olur ve bu konuda bizim neler yapmamız gerektigini aşılar...

"... aşılar" kelimesi oluşturmacı yaklaşımın, dolayısıyla BDÖ'nün felsefesine ters değil mi?

Forum Saati Cuma Mayıs 17, 2024 5:22 am