Bilgisayar II

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Bilgisayar II

Marmara Üniversitesi İlköğretim Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilgisayar II Dersinin Forumu

+32
Elif Gülmez
gizem
nadiye boz
Çisem Kanalan
mustafaalpgirayhan
oğuz othan
elifyuce
sümbül vatansever
zübeyde toptamur
Eren Yucel
özgeuysal
sinem gümüş
vildan sofu
Ayşe Güldoğan
Esra GÜNAYDIN
nasırcan kılaç
pınar karaboğa
merve tekin
Hacer Arslan
Hakan ERCAN
Elif Dilmen
Gökçe SINMAZ
damla tosun
rıdvankalkan
Meltem Ercan
Gökhan ÇALIŞKAN
mukaddes ozen
serkanulucay
hatice kalkan
Hümeyra Özüduruk
Dilek Güzel
Arş. Gör. Esad ESGİN
36 posters

Ders Yazılımlarının Tasarımı 2

Elif Dilmen
    Elif Dilmen

Ders Yazılımlarının Tasarımı 2 - Sayfa 2 Empty Geri: Ders Yazılımlarının Tasarımı 2

Mesaj  Elif Dilmen C.tesi Haz. 06, 2009 10:21 pm

rıdvankalkan demiş ki:http://www.fenci.gen.tr/ sitesini gezdiğimiz zaman:
    1.reklamlar siteyi batırmış
    2.logolar hem küçük hemde renk bakımından kötü.
    3.animasyonları bilgisayara kaydedemiyoruz.(cimrilik ve bencillik)
    Very Happy

Rıdvan'a kesinlikle katılıyorum,site eğitim amacını aşmış ve tamamen ticari amaç güdülerek tesarlanmış.Reklamlara çok fazla yer verilmiş ve özellikle en dikkat çekici bölümlere yerleştirilmiş..Ayrıca renk seçimindede birbirini tamamlamayan tonlar tercih edildiği için bence göze pek hoş gelmiyor...
    Gökçe SINMAZ

Ders Yazılımlarının Tasarımı 2 - Sayfa 2 Empty Geri: Ders Yazılımlarının Tasarımı 2

Mesaj  Gökçe SINMAZ C.tesi Haz. 06, 2009 11:11 pm

Elif Dilmen demiş ki:Araştırmalarım sırasında karşılaştığım,kötü tasarlanmış birçok yazılımdan yalnızca birtanesi http://fen.somee.com/ Exclamation Renksiz ve gözü çok rahatsız edecek şekilde karışık bir düzenleme seçilmiş.Öğrencinin dikkatini çekmesinin aksine, rahatsız edici tasarımından dolayı orada zaman geçirmeyi zorlaştırıyor.Ayrıca içerikte yetersiz.Gerekli vidyo,konu anlatımı vs. ile desteklenmemiş ve dolayısıyla çok eksik...

Eee ne de olsa yetenek işi,herkes bizim gibi mükemmel site tasarlayamıyor işte.. santa
    Elif ben de bu siteyi inceledim gerçekten berbat sitede hiçbir şey yok ki fen sitesi ama fenle ilgili hiçbir şey göremedim video,animasyon,resimler butonu koymuşlar ama hiçbir şey yüklememişler ayrıca görsellik açısından çok kötü soğuk renkler kullanılmış ilköğretim öğrencisinin ilgisini çekeceğini sanmıyorum...
    Hakan ERCAN
    Hakan ERCAN

Mesaj  Hakan ERCAN Ptsi Haz. 08, 2009 2:07 pm

Dilek Güzel demiş ki:
    Aslında birşeyi itiraf etmek istiyorum. Eleştirdiğim bazı siteler hakkında şimdi daha olumlu bakıyorum. Gerçekten bazıları yetersizdi bir çok açıdan. Ama şimdi kendim site tasarlarken de aslında o sitelerin yapımının da ne kadar zor olduğu düşünmeden geçemedim. Gerçekten de çok zahmet ve emek istoyor. Bunu web sitesi tasarlamak için gecenin geç saatlerine kadar uykusuz kaldığım gecelerde anladım. umarım biz de bu yogunluğumuza rağmen iyi bir site tasarlayabiliriz.

Evet bende dileğe katılıyorum. bakalım başkaları bizim yaptıgımız site için ne gibi eksikler bulacak bilemeyizz.Ama bazı sitelerde eksikler dogrudan göze çarpabiliyor. kimyokulu.com adlı site görsellik(renk) bakımından çok fakir duruyor. sitede gerekli göze hoş gelen renklendirmelere yer verilmedigini düşünüyorum...
    Hacer Arslan

Mesaj  Hacer Arslan Ptsi Haz. 08, 2009 7:14 pm

Ben sanırım hiç bi siteyi kötüleyemiycem.Yazık kim bilir ne zahmetlerle hazırladılar o siteleri.En azından ben öyle vallahi omuzlarımda hal kalmadı ya.Dilek kardeşim beni anlıyosun dimi Sad Ama şunu söyleyebilirim ki arka plan rengi siyah olan siteler içimi karartıyo.Arka planı siyah olanlar kötüdür demiyorum ama ne biliyim işte bence cıvıl cıvıl renkler daha güzel oluyo.Ama tabi renkler ve zevkler tartışılmaz diye bi söz var.Bu sözün de bu konuda doğruluk payı var bence.Beğenmiyosanız girmeyin kardeşim Smile
    Hacer Arslan

Mesaj  Hacer Arslan Ptsi Haz. 08, 2009 7:22 pm

Valla burda takım tartışması yapıcaksak işimiz var.Fenerbahçenin sitesi çok mu güzel sanki.Neyyysse,uzatmayalım.Elif Dilmen'ciğimin dediği site benim de pek hoşuma gitmedi.Allah aşkına eğitsel site mi orası.Yani insan oraya girince anında çıkası geliyo.Ama olsun yine de uğraşmışlar saygı duyuyorum.
    Dilek Güzel
    Dilek Güzel

Mesaj  Dilek Güzel Ptsi Haz. 08, 2009 10:52 pm

Hacer Arslan demiş ki:Ben sanırım hiç bi siteyi kötüleyemiycem.Yazık kim bilir ne zahmetlerle hazırladılar o siteleri.En azından ben öyle vallahi omuzlarımda hal kalmadı ya.Dilek kardeşim beni anlıyosun dimi Sad Ama şunu söyleyebilirim ki arka plan rengi siyah olan siteler içimi karartıyo.Arka planı siyah olanlar kötüdür demiyorum ama ne biliyim işte bence cıvıl cıvıl renkler daha güzel oluyo.Ama tabi renkler ve zevkler tartışılmaz diye bi söz var.Bu sözün de bu konuda doğruluk payı var bence.Beğenmiyosanız girmeyin kardeşim Smile
    evet anlıyorum hacer kardeşim seni. gerçekten siteleri eleştirirken çok çok düşünüyorum eleştirsem mi diye Rolling Eyes . o siteyi hazırlaması gerçekten zor Exclamation yaşayan biliir Razz ama tabi çok çok kötü ise de hakkını vermek gerekiyor bazen Smile
    merve tekin

Mesaj  merve tekin Ptsi Haz. 08, 2009 11:52 pm

Meltem Ercan demiş ki:
    Dilek Güzel demiş ki:scratch Aslında birşeyi itiraf etmek istiyorum. Eleştirdiğim bazı siteler hakkında şimdi daha olumlu bakıyorum. Gerçekten bazıları yetersizdi bir çok açıdan. Ama şimdi kendim site tasarlarken de aslında o sitelerin yapımının da ne kadar zor olduğu düşünmeden geçemedim. Crying or Very sad Gerçekten de çok zahmet ve emek istoyor. Bunu web sitesi tasarlamak için gecenin geç saatlerine kadar uykusuz kaldığım gecelerde anladım. umarım biz de bu yogunluğumuza rağmen iyi bir site tasarlayabiliriz. scratch
    Evet Dilek'e katılıyorum.artık siteler hakkında yorum yaparken kendi hazırladığımız siteleri de göz önünde bulunduralım.Hiç kolay bir iş olmadığını artık hepimiz biliyoruzdur heralde .Çünkü hepimiz harıl harıl site hazırlarken ,bazı detaylara dikkat etmiyo olabilriz.
    Bir siteye ilk girdiğimizde en başta dikkatimiz çeken renkler ve renklerin uyumu oluyor.http://www.kimyaokulu.com/sitesine girdiğinizde göreceksiniz pek renklendirme yapılmamış hatta hiç yok desek yeridir.Yazılara linkler verilmiş.Ama bu öğrencilerde kafa karışıklığına yol açar .Dikkat çemeyi engelliyor yazıların hep aynı olması .Bir de sayfanın en üstüne bir kitaplık resmi konulu bence hiç olmamış asıl dikkati konular çekmesi gerekirken bu resim dikkat göz yoruyor ve dikkat dağıtıyor.

Bende arkadaşlara katılıyorum.Bir arayüz tasarımı için renk uyumu ,arka planı ,içeriği için günlerce uğraştık.Siteleri değerlendirirken bunlarda dikkat etmeliyiz diye düşünüyorum.Siteleri incelerken görsel boyutun yanı sıra içeriğine de dikkat etmeliyiz.Çünkü arkadaşların yaptığı yorumlar genelde görsel boyutuyla ilgili olduğu kanısına vardım.Çünkü ne kadar gösel açıdan tatmin edici olsa da içeriğinin de öğrenciye birşeyler katabilmesi gerekir
    merve tekin

Mesaj  merve tekin Salı Haz. 09, 2009 12:02 am

Arkadaşlar benimde sizle paylaşmak istediğim site http://www.okuldersleri.com/fenbilgisi_ogretmenleri.html'dir.Site öğretmenlere yönelik hazırlanmış bir sitedir.Arayüz tasarımına baktığımız da pekte iç açıcı değil.Açıkcası profosyonel olmamıza rağmen kendimin ve birçok arkadaşımızın yaptığı site tasarımlarını internet de yayımlanan birçok siteden daha iyi olduğunu fark etdim.Bir kere bu site de yazı boyutları oldukça küçük ve bu da insanın gözünü yoruyor,çok fazla reklama yer verilmiş bu da asıl araştırmak istedğin şeyi bulmanı zorlaştırıyor.Daha sayabileceğimiz birçok negatif yönü var.İncelerseniz sizde görebilirsiniz.
    pınar karaboğa

Mesaj  pınar karaboğa Salı Haz. 09, 2009 8:36 am

Gökçe SINMAZ demiş ki:http://www.onlinefizik.com/ görünüş olarak çok kötü bir site sadece 3 tane buton kullanmışlar ve ana menü çok basit görünüyor ana menüye birkaç buton ekleseymişler ve renkleri daha uygun seçseymişler güzel olurmuş...
    Evet Gökçe sana katılıyorum site çok basit görünüyor ve sanki bir sürü bilgiyi siteye rastgele yaymışlar gibi yazılar da çok küçük okumak biraz zor oluyor renk uyumu çok kötü mavi arkaplan üzerine beyaz yazı yazmaları çok kötü olmuş...
    pınar karaboğa

Mesaj  pınar karaboğa Salı Haz. 09, 2009 9:02 am

http://www.egitimplatformu.net/ bu sitede öncelikle yazılar gözü çok yoruyor beyazın üzerine mavi kötü olmuş ve yazı boyutu çok küçük kitap reklamlarının sağ tarafta verilmesi kötü olmuş çünkü zaten kitaplarım diye butonda verilmiş...
    Aslındasağdaverilenkitaplarınbirkısmınatıklanabiliyormuş,okısmıhoşumagitti.(Hepsinetıklanabilsedahagüzelolurdubence)Çokiç içeolmuş.Ve birsütunboyuncahepaynıözelliklerkullanılmış,birazklasikolmuşyani.Birazrenklendirilebilirdi.Amailksayfadayazılansözçokhoşumagitti.

En son pınar karaboğa tarafından Cuma Haz. 12, 2009 2:31 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
    rıdvankalkan

Mesaj  rıdvankalkan Salı Haz. 09, 2009 12:25 pm

damla tosun demiş ki:
    rıdvan arkadaşımın düşüncelerine katılıyıorum bazı siteler sayfalarını doldurmak için çok gereksiz reklamlar kullanıyor.Öğrenci derslerinemi çalışacağını yoksa reklamlaramı bakacağını şasırıyor.Logoların küçük olmasını insanın gözlerini yoruyor .Bazı sitelerin animasyonlarını kaydedememiz bizim açımızdan iyi olmuyor ama emeğe de saygı duymak lazım bizde web sitesi tasarlıyoruz ve çok yoruluyoruz böyle oluncada web sitesi tasarlamanın ne kadar zor iş olduğunu anlayabiliyoruz.
    teşekkürler damla kardeş.
    damla tosun

Mesaj  damla tosun Salı Haz. 09, 2009 1:27 pm

Elif Dilmen demiş ki:Araştırmalarım sırasında karşılaştığım,kötü tasarlanmış birçok yazılımdan yalnızca birtanesi http://fen.somee.com/ Exclamation Renksiz ve gözü çok rahatsız edecek şekilde karışık bir düzenleme seçilmiş.Öğrencinin dikkatini çekmesinin aksine, rahatsız edici tasarımından dolayı orada zaman geçirmeyi zorlaştırıyor.Ayrıca içerikte yetersiz.Gerekli vidyo,konu anlatımı vs. ile desteklenmemiş ve dolayısıyla çok eksik...

Eee ne de olsa yetenek işi,herkes bizim gibi mükemmel site tasarlayamıyor işte.. santa
    elif arkadaşıma katılıyorum gerçekten çok köyü büir siteymiş .gercekten öğrencilerin beğeneceği site değil.
    nasırcan kılaç

Mesaj  nasırcan kılaç Salı Haz. 09, 2009 4:47 pm

Dilek Güzel demiş ki:Sizlerle paylaşmak istediğim site http://www.fenveteknoloji.net/ adresli site.Bu siteyi öncelikle görsel ögelerin tasarımı açısından inceleyelim. Bu sitenin öğrencinin dikkatini çekebileyec, öğrenciyi öğrenmeye güdüleyecek tarzda değil. İçerik karışık bi şekilde herhengi bir sıra ve düzen olmadan yerleştirilmiş.öncelikle ana sayfada o kadar çok başlık karşımıza çıkıyor ki zihin karmaşasına yol açıyor.öğretilen kavramlar somutlaştırılmamış. Bazı konuların öğretilmesi çok zor bu konular daha da basit anlatılabilirdi. ayrıca bu siteye üye olmak gerekiyor. İsteyen herkes istediği anda ulaşma imkanına da sahip değil. Sitenin yazı tipi boyutu da oldukça küçük olması da gözü yoruyor. Keza bilgisayar yazı büyük olsa bile gözü çok yoran bir araç. Buna bir de yazının küçüklüğü eklenince öğrenme daha da güçleşiyor.ekrandaki alt başlıkların herhangi bir hizası yok. hepsi farklı bi hizada. Ayrıca kullanıcının yazı tipine müdahale edebilme şansı yok Evil or Very Mad sayfada daha sıcak renkler kullanılabilirdi. çünkü sıcak renkler daha çabuk algılamayı sağlar, öğrencilere çalışma güdüsü kazandırır. Bu açılardan bu siteyi beğenmediğimi belirtmek istiyorum.
    Aynı siteyi ben de inceledim.Dilek analizi çok iyi yapmış.Ders yazılımlarının ilgi çekici ve sıkmayıcı olması gerekirken,bu sitede daha anasayfadan siteyi kapatasınız geliyor.
    nasırcan kılaç

Mesaj  nasırcan kılaç Salı Haz. 09, 2009 4:52 pm

Diğer kısımda http://www.fenokulu.net sitesini içerik olarak beğndiğimi söylemiştim ama burda görsel olarak beğenmediğimi ifade etmek istiyorum.Çünkü içerikler birbirine çok sıkışık biçimde konmuş;insanı yoruyor.Tasarlamasını,insanların daha rahat dolaşabileceği şekilde yapabilirlerdi.
    Dilek Güzel
    Dilek Güzel

Mesaj  Dilek Güzel Salı Haz. 09, 2009 5:17 pm

merve tekin demiş ki:Arkadaşlar benimde sizle paylaşmak istediğim site http://www.okuldersleri.com/fenbilgisi_ogretmenleri.html'dir.Site öğretmenlere yönelik hazırlanmış bir sitedir.Arayüz tasarımına baktığımız da pekte iç açıcı değil.Açıkcası profosyonel olmamıza rağmen kendimin ve birçok arkadaşımızın yaptığı site tasarımlarını internet de yayımlanan birçok siteden daha iyi olduğunu fark etdim.Bir kere bu site de yazı boyutları oldukça küçük ve bu da insanın gözünü yoruyor,çok fazla reklama yer verilmiş bu da asıl araştırmak istedğin şeyi bulmanı zorlaştırıyor.Daha sayabileceğimiz birçok negatif yönü var.İncelerseniz sizde görebilirsiniz.
    bu siteyi ben de inceledim. arka plana gözü yormayan bir renk(mavi) konmuş ama artık biliyoruz ki tek başına bir renk sitenin anlamlı ve yeterli olması için yetmiyormuş Rolling Eyes tamam içimden siteleri eleştirirken diyorum emek var diye ama Sad . bu sitede belli bir düzen yok yani belki bir çok bilgi var ama bu bilgilere ilk bakışta ulaşamıyorsunuz. yani çok şey var ama göze çarpıcı bir unsur yok. arka planın rengi ile yazılar aynı olduğu için göz alıcı Shocked olabiliyor.
    Dilek Güzel
    Dilek Güzel

Mesaj  Dilek Güzel Salı Haz. 09, 2009 5:21 pm

Gökçe SINMAZ demiş ki:http://www.onlinefizik.com/ görünüş olarak çok kötü bir site sadece 3 tane buton kullanmışlar ve ana menü çok basit görünüyor ana menüye birkaç buton ekleseymişler ve renkleri daha uygun seçseymişler güzel olurmuş...
    bu sitenin en olumsuz yanı şu: o da insan siteye bakınca hiç o sitede dolaşma hissi, öğrenme iştiyakı uyarmıyor. tamam bilgi olarak güzel bilgiler var ama, görselliği çok iyi değil. görsel ögelere bence (özellikle de bu fizik dersi için) daha çok yer verilmeli. resim, video vs yer ayırılmalı. bu resimler teorik kısımları destekler nitelikte olmalı bence.
    Esra GÜNAYDIN

Mesaj  Esra GÜNAYDIN Salı Haz. 09, 2009 8:56 pm

Arkadaşlar ben okulumuzun sitesini eleştiricem.(http://www.marmara.edu.tr/)Tasarım olarak fena değil. Renk uyumu güzel fakat içerik olarak yetersiz.Bir öğrenci okulunun sitesinden ders programını,sınav tarihlerini, sınav sonuçlarını, bölümü ile ilgili son haberleri öğrenmek ister.Ama biz halen bölümümüzün panosundan öğreniyoruz.
    Ayşe Güldoğan
    Ayşe Güldoğan

Mesaj  Ayşe Güldoğan Çarş. Haz. 10, 2009 10:43 pm

Ben www.fendeney.com adlı web sitesi hakkındaki düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Böyle deney içerikli bi site sadece deneyleri videolarla analatıyor metin olarak hiç bir açıklama yok sitenin içeriği çok karışık ve site net ve anlaşılır değil.
    pınar karaboğa

Mesaj  pınar karaboğa Perş. Haz. 11, 2009 8:59 am

Ayrıca renkler hiç ilgi çekici değil.İlk sayfada tek dikkatimi çeken konular,deneyler vs diye üstte bir akışın olması.O akış renkli olsaydı ya da yazı yerine resim kullanılsaydı site az da olsa güzelleşebilirdi.Sayfa o kadar renksiz ve yazı ağırlıklı ki giren hemen çıkmak ister yani.
    damla tosun

Mesaj  damla tosun Perş. Haz. 11, 2009 2:20 pm

Ayşe Güldoğan demiş ki:Ben www.fendeney.com adlı web sitesi hakkındaki düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Böyle deney içerikli bi site sadece deneyleri videolarla analatıyor metin olarak hiç bir açıklama yok sitenin içeriği çok karışık ve site net ve anlaşılır değil.
    ayşe arkadaşıma katılıyorun gercekten hiç güzel site değil öğrenciler bu sitede gezerken aradıklarını bulamaya bilirler.insanın gözünü bozacak renk tonu kullanılmış
    vildan sofu

Mesaj  vildan sofu Perş. Haz. 11, 2009 2:36 pm

http://www.dersimfen.com/
    bu sitede öğrencinin istediği bilgiyi üye olmadan alamaması çok kötü birşey. Evil or Very Mad
    konuları aç dediğimizde küçük boyutlarda linkler olması sayfa içinde nokta aramak gibi. konularda başlıkları görüp devamını okuyamıyorsun. devamını görmek için üye olmak gerekiyor. en sinir olduğum şeylerden biri bu üye olmak mevzusudur. bu site için önemli olsa da benim direkt o siteden çıkmama neden oluyor. işitsel yönünü gezdiğim kadarıyla sitede görmedim. ama üye olsaydım görürmüydüm bilemiyorum.
    vildan sofu

Mesaj  vildan sofu Perş. Haz. 11, 2009 2:37 pm

http://www.dersimfen.com/
    sitesine ilk girdiğinizde fen ve teknoloji sitesi olduğunu anlamak çok güç en başta bu başlığı atmasa. görsel olarak ilk girdiğinde kişi aradığını bulamayacak gibi bir kalabalık görüntü var. reklamlarının çok fazla olması ve sanki bir reklam sitesiymiş gibi bir izlenim var. forum tarzında yapılmış bir site olması da görselliğe kötü hitap ediyor. bunun için ayrı bir sayfa yapsalarmış daha iyi olurmuş her girdiğiniz yerde hep forum havasını tadıyorsunuz.
    Dilek Güzel
    Dilek Güzel

Mesaj  Dilek Güzel Perş. Haz. 11, 2009 2:52 pm

vildan sofu demiş ki:http://www.dersimfen.com/
    sitesine ilk girdiğinizde fen ve teknoloji sitesi olduğunu anlamak çok güç en başta bu başlığı atmasa. görsel olarak ilk girdiğinde kişi aradığını bulamayacak gibi bir kalabalık görüntü var. reklamlarının çok fazla olması ve sanki bir reklam sitesiymiş gibi bir izlenim var. forum tarzında yapılmış bir site olması da görselliğe kötü hitap ediyor. bunun için ayrı bir sayfa yapsalarmış daha iyi olurmuş her girdiğiniz yerde hep forum havasını tadıyorsunuz.
    kesinlikle vildan arkadaşıma katılıyorum.ilk olarak gereksiz boş o kadar çok reklam var ki bir eğitsel web sitesinde bu kadar da olmamalı Evil or Very Mad bunun yanında ana sayfa düzeni yok. siteyi açar açmaz zaten bir düzen bozukluğu göze çarpıyor. dağınıklık söz konusu. ne nerede bulmak için epey bakmak gerekiyor. eğer bulunabilirse Exclamation
    Dilek Güzel
    Dilek Güzel

Mesaj  Dilek Güzel Perş. Haz. 11, 2009 2:59 pm

elifcim sana katılıyorum. gerçekten insan bu siteye girer girmez tüm okuma öğrenme şevkini kaybediyor. birşeyler var sitede bilgiye dair ama ne var net değil.arka planda daha sıcak renkler kullanılsa bence daha iy olurdu.video ve görüntüleri açmak bir türlü mümkün olmuyor nedense scratch
    sinem gümüş

Mesaj  sinem gümüş Perş. Haz. 11, 2009 7:26 pm

Gökhan ÇALIŞKAN demiş ki:http://www.webaslan.com/ ben mesela bu sitenin görsel olarak da, içerik olarak da hiçbişeyini beğenmiyorum(bu yorumdan sonra aşırı tepki alıcam galiba Very Happy ). Renkler, isimler nedense çok itici geliyor RazzVery Happy
    NOT:Beğenmediğim site olarak tek aklıma gelen isim bu siteydi arkadaşlar kusura bakmayın:D:D:D
    kesinlikle katılıyorum sana gökhan... bence de renk tasarımı ve içerik olarak oldukça kötü bir site:) kızmayın ama arkadaşlar zevk bu benm düşüncelerimi yargılayacak değilsiniz değil mi Very Happy Very Happy Very Happy

Forum Saati Cuma Mayıs 17, 2024 5:22 am