Bilgisayar II

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Bilgisayar II

Marmara Üniversitesi İlköğretim Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilgisayar II Dersinin Forumu

+32
Elif Gülmez
gizem
nadiye boz
Çisem Kanalan
mustafaalpgirayhan
oğuz othan
elifyuce
sümbül vatansever
zübeyde toptamur
Eren Yucel
özgeuysal
sinem gümüş
vildan sofu
Ayşe Güldoğan
Esra GÜNAYDIN
nasırcan kılaç
pınar karaboğa
merve tekin
Hacer Arslan
Hakan ERCAN
Elif Dilmen
Gökçe SINMAZ
damla tosun
rıdvankalkan
Meltem Ercan
Gökhan ÇALIŞKAN
mukaddes ozen
serkanulucay
hatice kalkan
Hümeyra Özüduruk
Dilek Güzel
Arş. Gör. Esad ESGİN
36 posters

Ders Yazılımlarının Tasarımı 2

sümbül vatansever
    sümbül vatansever

Ders Yazılımlarının Tasarımı 2 - Sayfa 4 Empty Geri: Ders Yazılımlarının Tasarımı 2

Mesaj  sümbül vatansever C.tesi Haz. 13, 2009 1:14 pm

zübeyde toptamur demiş ki:http://www.dersimfen.com/ sitesins değinmek istiyorum biraz.vildan'nın da dediği gibi hiç fen sitesini andırmıyor.bu sitede de reklamlara çok yer verilmiş.ana sayfada kocaman bir reklam yer alıyor.onun yerine sitenin içeriğine uygun bir resim konulabilirdi yani.başlıklar daha dikkat çekici olabilirdi.resimler kısmında çok az resme yer vermişler.sayısını artırabilirlerdi.deneyler kısmında deney yok diyecek kadar az.genel olarak kötü bir site olmuş scratch

arkadaşlar reklam koyması gerekiyorki bir bütçe yapıp bizi bilgilendirebilsin..yani hem bilgi verirken hemde kazanc sağlıyor benim fikrim bunların olması yönünde..ticaarete engel olmayalım
    elifyuce
    elifyuce

Ders Yazılımlarının Tasarımı 2 - Sayfa 4 Empty Geri: Ders Yazılımlarının Tasarımı 2

Mesaj  elifyuce C.tesi Haz. 13, 2009 1:37 pm

http://www.fenatik.com/ bu siteyi ilk ziyaret ettiğimde,site yapmıs olmak ıcın tasarlandıgını dusunmeden edemedım...ana sayfa oldukca sadece ve içerik bakımından da baya eksık...kullanıcıya siteye uye olmadan site hakkında egitim ıcın hazırlanmıs oldugunu dusundurmelerı dısında hıcbırsey yapılmamıs...hedef kıtlesı ılkogretım olmasına ragmen gorsel yonden eksık,renkler oldukca sade...
    hatice kalkan
    hatice kalkan

Mesaj  hatice kalkan C.tesi Haz. 13, 2009 2:50 pm

Bence emek harcanan her şey güzeldir. Sitenin rengini beğenmedim,şurayı açık yapmamışlar,linkler belli değil demek çok kolay ama tasarlmaya çalışılınca hiç kolay olmadığı ayan beyan ortada.Şimdiye kadar kötülediğim tüm sitelerden özür diliyorum.Ama keşke biraz daha göze hitap etselerdi,öğrenci için kolaylık sağlamalı demekten de kendimi alamayacağım malesef...Çünkü eğitsel bir site tasarlanıyorsa öğrenci kullanımı için kolaylık sağlamalı, göze hitap edebildiği kadar sadelikte ön planda olmalı.Göze hitap edecem diyerek de kullanıcıyı yormamalı
    hatice kalkan
    hatice kalkan

Mesaj  hatice kalkan C.tesi Haz. 13, 2009 4:01 pm

şu siteyi net bir dille beğenmedim diyemem,çünkü emek emektir.Sitelerde hoşuma gitmeyen tek durum anlamsız reklamların olması.Gereksiz bağlantılara yer verilmesi. Siteyi çirkinleştiriyor.
    hatice kalkan
    hatice kalkan

Mesaj  hatice kalkan C.tesi Haz. 13, 2009 4:05 pm

hatice kalkan demiş ki:şu siteyi net bir dille beğenmedim diyemem,çünkü emek emektir.Sitelerde hoşuma gitmeyen tek durum anlamsız reklamların olması.Gereksiz bağlantılara yer verilmesi. Siteyi çirkinleştiriyor.
    şunu eklemyi unutmuşum site amacıyla uygunsuz içeriğin olması da o site için boşa emek harcandığını gösteriyor.Bence bir site eğitim için tasarlanmışsa eğitsel olmalı,amaçla uyuşmayan bağlantılar olmamalı...Haksız mıyım?
    hatice kalkan
    hatice kalkan

Mesaj  hatice kalkan C.tesi Haz. 13, 2009 4:20 pm

merve tekin demiş ki:Arkadaşlar benimde sizle paylaşmak istediğim site http://www.okuldersleri.com/fenbilgisi_ogretmenleri.html'dir.Site öğretmenlere yönelik hazırlanmış bir sitedir.Arayüz tasarımına baktığımız da pekte iç açıcı değil.Açıkcası profosyonel olmamıza rağmen kendimin ve birçok arkadaşımızın yaptığı site tasarımlarını internet de yayımlanan birçok siteden daha iyi olduğunu fark etdim.Bir kere bu site de yazı boyutları oldukça küçük ve bu da insanın gözünü yoruyor,çok fazla reklama yer verilmiş bu da asıl araştırmak istedğin şeyi bulmanı zorlaştırıyor.Daha sayabileceğimiz birçok negatif yönü var.İncelerseniz sizde görebilirsiniz.
    inceledim Cool ve şunları gördüm Crying or Very sad merve arkadaşım;
    sitenin sol tarafı alan derslerine göre linklere ayrılmış iyi güzel sağ tarafa da faklı bağlantılar verilmiş.Orta alanın başında bir iki paragraf yazı gerisi boş.Boş da arka plan insanı yoruyor.sitenin rengini arka planı ekran boş kadlığı için kullanıcıyı yoruyor.Kullanıcı için kolaylık sağlanamamış.Ama emek emektir.Keşke biraz dikkat etseler sayfayı sağ sol diye ayırarak ortayı boş bırakmaları hoş olmamış.Dedim ya emek emektir.Fazla yerden yere vuramayacağım...
    oğuz othan

Mesaj  oğuz othan C.tesi Haz. 13, 2009 4:26 pm

Arkadaşlarımın çoğu önceki konuda http://www.kimyaokulu.com/ sitesini çok beğendiklerini yazmışlar.Arkadaşlarımın aksine bu sitenin tasarımını şahsen hiç beğenmedim.Öncelikle sitenin anasayfasında yer alan kütüphane kitaplığına benzetilen tablonun kenarlık rengi gerek metne dayalı yazılarla gerekse kitaplıktaki kitapların rengiyle hiç uyumlu değil.Siteye ilk girerken anasayfada neyin nerde olduğu belli değil ve her şey çok karışık bir biçimde tasarlanmış vaziyette.
    Sitede kitapların üzerlerine yazılmış yazılar son derece değişik bir tasarım ; ama bu yazıları okuyucu kafasını azda olsa çevirmeden okumaması mümkün değil.
    Ayrıca metne dayalı öğeler çok küçük olduğundan dikkat dağıtıcı özellikte.
    İçerik açısından çok geniş bir site fakat her öğrencinin kimyaya ait teorik bilgileri her zaman bulacağı bir site değil ...
    mustafaalpgirayhan
    mustafaalpgirayhan

Mesaj  mustafaalpgirayhan C.tesi Haz. 13, 2009 8:23 pm

http://www.fenbilgisi.net/
    bu siteyi hiç beğenmedim sebebine gelince herşeyi karma karışık yapmışlar tablo şeklinde kenarlara daha güzel bişey yapılabilirdi diye düşünüyorum..konuları soruları hep aynı sayfada yayınlamışlar önce sınıfları daha sonra konuları daha sonrada sorular şeklinde bir tasarım yapsalardı daha hoş olurdu ve öğrencinin ilgisini çekecek hiç bir obje yok ben bu siteye 10 üzerinden 2 veriyorum...
    Çisem Kanalan
    Çisem Kanalan

Mesaj  Çisem Kanalan C.tesi Haz. 13, 2009 8:39 pm

http://www.ekimya.com/ sitesini pek beğenmedim açıkçası sebebini şöyle özetleyebilirim anasayfa oldukça sade beyaz düzlem üzerine oluşturlumuş kullanım kolaylığı açısından da pek güçlü değil konular alanlarına göre başlıklar altında toplanmış öğrenci hangi başlıkta yer aldığını bilmiyorsa zaman kaybına sebep oluyor görsel açıdan animasyonlar zenginleştiriyor ancak onlarda da işitsel açıdan sorun var dil problemi var ayrıca diğer içerik menüsünde alt menülerin yazı boyutu oldukça küçük
    Çisem Kanalan
    Çisem Kanalan

Mesaj  Çisem Kanalan C.tesi Haz. 13, 2009 8:46 pm

http://www.kimyaokulu.com/ sitesini de pek beğenmedim anasayfa gittikçe gidyor çok uzun ve yazı ağırlıklı ilgi çekici öge yok menüler kütüphane şeklinde oluşturulmuş ögelerle verilmiş ancak link içerdiği anlaşılmıyor ve kafa karıştırıcı içerikte yoğun bir karmaşa söz konusu sekmeler ve menüler içerikle birebir uyuşmuyor minerolojiynmiş mesela saçma ve anasayfada konulardan önce özel günler yer almış dikkat dağıtıcı ve gereksiz(çok acımasız oldum sanırım Laughing )
    Çisem Kanalan
    Çisem Kanalan

Mesaj  Çisem Kanalan C.tesi Haz. 13, 2009 8:48 pm

mustafaalpgirayhan demiş ki:http://www.fenbilgisi.net/
    bu siteyi hiç beğenmedim sebebine gelince herşeyi karma karışık yapmışlar tablo şeklinde kenarlara daha güzel bişey yapılabilirdi diye düşünüyorum..konuları soruları hep aynı sayfada yayınlamışlar önce sınıfları daha sonra konuları daha sonrada sorular şeklinde bir tasarım yapsalardı daha hoş olurdu ve öğrencinin ilgisini çekecek hiç bir obje yok ben bu siteye 10 üzerinden 2 veriyorum...
    kesinlikle sana katılıyorum karmakarışık bu ne yaaa Neutral silent
    nadiye boz

Mesaj  nadiye boz C.tesi Haz. 13, 2009 11:05 pm

sümbül vatansever demiş ki:
    zübeyde toptamur demiş ki:http://www.dersimfen.com/ sitesins değinmek istiyorum biraz.vildan'nın da dediği gibi hiç fen sitesini andırmıyor.bu sitede de reklamlara çok yer verilmiş.ana sayfada kocaman bir reklam yer alıyor.onun yerine sitenin içeriğine uygun bir resim konulabilirdi yani.başlıklar daha dikkat çekici olabilirdi.resimler kısmında çok az resme yer vermişler.sayısını artırabilirlerdi.deneyler kısmında deney yok diyecek kadar az.genel olarak kötü bir site olmuş scratch

arkadaşlar reklam koyması gerekiyorki bir bütçe yapıp bizi bilgilendirebilsin..yani hem bilgi verirken hemde kazanc sağlıyor benim fikrim bunların olması yönünde..ticaarete engel olmayalım
    tamamda canım bu kadar reklamda itici oluyor ya.insan reklamların arasından yazıları seçemiyor.
    nadiye boz

Mesaj  nadiye boz C.tesi Haz. 13, 2009 11:10 pm

bende http://www.kimyaokulu.com/ sitesini eleştirmek istiyorum çünkü beğenmediğim yanları var.kütüphane süsü verilmiş (Very Happy ) bu sitede menü başlıklarını seçebilmek için baya bir çaba harcamak gerekiyor.Kitabın bir resimmi yoksa belli bir yere bağlanan bir sekmemi olduğu baya zor anlaşılıyor.ayrıca meltemin dediği gibi renklerde biraz itici olmuş.
    gizem
    gizem

Mesaj  gizem Paz Haz. 14, 2009 12:32 am

http://fizy.com/ adresli siteyi inceledim.bu site bir müzik ve video sitesi.istediğimiz şarkı yada sanatçı adını yazdığımızda hızlı bir şekilde o şarkıyı dinleyebiliyor ya da videoyu izleyebiliyoruz.bu çok güzel.fakat görünüm olarak çok göze çarpan hoş bir tasarımı yok.daha renkli ve ilgi çekici olabilirdi.ayrıca herhangi bir müziği seçtikten sonra devamı şeklınde dınleyemıyoruz tekrardan başka şarkı seçmemiz gerekiyor.bu bence büyük bir eksiklik kullanıcıı için.
    gizem
    gizem

Ders Yazılımlarının Tasarımı 2 - Sayfa 4 Empty ders yazılımları tasarımıı2

Mesaj  gizem Paz Haz. 14, 2009 12:43 am

http://sanatdunyasi.com.tr/ incelediğim diğer site ise bu.su site sanatla ilgilenenlerr için gerçekten güzel bir site ama anasayfaya baktığımızda çok ilgi çekici bir yanı olmadığını görüyoruz.anasayfada ilanlar yerine daha farklı bir tasarım ya da bilgilendirme olabilirdi.sayfanın sol tarafındaki linklerde zaten anasayfadaki ilanlar var tekrar anasayfada yer alması gereksidir.bunların yerine ilgi çekici sanat evlerinin resimleri yada tablolarr olabilirdi.ve bu siteye görsell olarakk yaklaştığımızda renklerii hiçte çekici gelmiyor.insanlar ilk baktığında görünüme aldanarak aman ya çok dandik bir siteymiş diyebilirler...
    serkanulucay
    serkanulucay

Mesaj  serkanulucay Paz Haz. 14, 2009 10:34 am

Bildiğim kadarıyla o reklamlardan çok da para kazanılmıyor. Gerek siteye girenlerin reklamları tıklamasının gerek ise reklamların çoğunluğunun genellikle google tarafından rastgele verilmesi reklam konusunu çok da cazip kılmıyor. Ayrıca reklamların web sitesinin içeriği ile alakasız olması ise tam bir facia bence affraid
    Elif Gülmez
    Elif Gülmez

Mesaj  Elif Gülmez Paz Haz. 14, 2009 3:13 pm

hatice kalkan demiş ki:Bence emek harcanan her şey güzeldir. Sitenin rengini beğenmedim,şurayı açık yapmamışlar,linkler belli değil demek çok kolay ama tasarlmaya çalışılınca hiç kolay olmadığı ayan beyan ortada.Şimdiye kadar kötülediğim tüm sitelerden özür diliyorum.Ama keşke biraz daha göze hitap etselerdi,öğrenci için kolaylık sağlamalı demekten de kendimi alamayacağım malesef...Çünkü eğitsel bir site tasarlanıyorsa öğrenci kullanımı için kolaylık sağlamalı, göze hitap edebildiği kadar sadelikte ön planda olmalı.Göze hitap edecem diyerek de kullanıcıyı yormamalı

canım ağzına sağlık çok doğru söylemişsin.hepimiz yaparken gördük hazırlamak hiçde kolay olmuyo o yüzden kötü diyip insanların emeklerine yazık etmeyelım Wink ama işte diğerleriyle kıyaslanacak olursada gerçekten bazıları daha sönük kalabiliyor Exclamation
    Elif Gülmez
    Elif Gülmez

Mesaj  Elif Gülmez Paz Haz. 14, 2009 3:20 pm

Dolaştım, dolaştım, dolaştım kimin emeğine yazık etmeyeyim diye bulduğum en sönük Rolling Eyes siteyi sizinle paylaşmaya karar verdim.http://fen.somee.com/ gördüğüm en basit sitelerden biri kullanıcının ilgisini çekebilecek ne renk tasarımına nede içeriğe sahip.Bu etkenlerinden dolayıda çok itici duruyor.

Rolling Eyes Ama yinede yapanların ellerine sağlık.. Ben onu bile yapamıyorum Very Happy
    oğuz othan

Mesaj  oğuz othan Paz Haz. 14, 2009 4:21 pm

Elif Gülmez demiş ki:
    hatice kalkan demiş ki:Bence emek harcanan her şey güzeldir. Sitenin rengini beğenmedim,şurayı açık yapmamışlar,linkler belli değil demek çok kolay ama tasarlmaya çalışılınca hiç kolay olmadığı ayan beyan ortada.Şimdiye kadar kötülediğim tüm sitelerden özür diliyorum.Ama keşke biraz daha göze hitap etselerdi,öğrenci için kolaylık sağlamalı demekten de kendimi alamayacağım malesef...Çünkü eğitsel bir site tasarlanıyorsa öğrenci kullanımı için kolaylık sağlamalı, göze hitap edebildiği kadar sadelikte ön planda olmalı.Göze hitap edecem diyerek de kullanıcıyı yormamalı

canım ağzına sağlık çok doğru söylemişsin.hepimiz yaparken gördük hazırlamak hiçde kolay olmuyo o yüzden kötü diyip insanların emeklerine yazık etmeyelım Wink ama işte diğerleriyle kıyaslanacak olursada gerçekten bazıları daha sönük kalabiliyor Exclamation

Bu noktada hatice ve elife katılmıyorum.Site yapmaktaki amaç ,hangi konuyla ilgili olursa olsun ; konuyu,içeriği vs.. okuyucuya, iyi bir tasarımla (görsel,işitsel...)
    ve gerekli tüm bilgilerle sunmaktır.Bir site yapılırken çok emek harcanmış olabilir.Fakat bu site tasarım olarak eksikse ,eksik olunan noktalar eleştirilmelidir.
    Bir siteyi eleştirmek o sitenin yapımcısına yapılmış olan en yararlı iştir.Zaten eleştiriden kaçan, ileri düzeyde bir site yapımcısı olacağını düşünmüyorum...
    Gökçe SINMAZ

Mesaj  Gökçe SINMAZ Paz Haz. 14, 2009 4:27 pm

elifyuce demiş ki:http://www.fenatik.com/ bu siteyi ilk ziyaret ettiğimde,site yapmıs olmak ıcın tasarlandıgını dusunmeden edemedım...ana sayfa oldukca sadece ve içerik bakımından da baya eksık...kullanıcıya siteye uye olmadan site hakkında egitim ıcın hazırlanmıs oldugunu dusundurmelerı dısında hıcbırsey yapılmamıs...hedef kıtlesı ılkogretım olmasına ragmen gorsel yonden eksık,renkler oldukca sade...
    Canım bence de çok kötü bir site üye olmadan site hakkında hiçbir şeyi göremiyoruz üye olmadığım için içerik hakkında yorum yapamayacağım...
    Gökçe SINMAZ

Mesaj  Gökçe SINMAZ Paz Haz. 14, 2009 4:43 pm

Arkadaşlar http://www.fenrehberi.com/ bu site özellikle görsellik açısından çok kötü mesela sağda reklama çok büyük alan verilmiş ama asıl önemli olan yazılar çok küçük renk uyumu çok kötü asıl öğrencileri ilgilendiren içerik kısmı buton şeklinde oluşturulsaymış daha iyi olurmuş...
    Meltem Ercan

Mesaj  Meltem Ercan Paz Haz. 14, 2009 4:55 pm

serkanulucay demiş ki:

Bildiğim kadarıyla o reklamlardan çok da para kazanılmıyor. Gerek siteye girenlerin reklamları tıklamasının gerek ise reklamların çoğunluğunun genellikle google tarafından rastgele verilmesi reklam konusunu çok da cazip kılmıyor. Ayrıca reklamların web sitesinin içeriği ile alakasız olması ise tam bir facia bence affraid

Serkan nın dediğine katılıyorum bende siteye girdiğinizde dikkat dağıtacak ve o konuyla hiç alakası olmayan reklamlar yer alıyor.Reklam olmasın demiyorum zaten belli bir kazancı buradan elde ediyorlar hearlde ama konuya uygun reklamlar hem reklamı verilen ürün için hem site ziyaretçileri için daha yararlı olcaktır.
    Meltem Ercan

Mesaj  Meltem Ercan Paz Haz. 14, 2009 4:59 pm

oğuz othan demiş ki:
    Elif Gülmez demiş ki:

Bu noktada hatice ve elife katılmıyorum.Site yapmaktaki amaç ,hangi konuyla ilgili olursa olsun ; konuyu,içeriği vs.. okuyucuya, iyi bir tasarımla (görsel,işitsel...)
    ve gerekli tüm bilgilerle sunmaktır.Bir site yapılırken çok emek harcanmış olabilir.Fakat bu site tasarım olarak eksikse ,eksik olunan noktalar eleştirilmelidir.
    Bir siteyi eleştirmek o sitenin yapımcısına yapılmış olan en yararlı iştir.Zaten eleştiriden kaçan, ileri düzeyde bir site yapımcısı olacağını düşünmüyorum...
    Oğuz tamam iyi diyosun eleştirmek sitenin geliştirilmesi eksik yerlerin düzeltilmesi açısından oldukça yararlı olur şüphesiz.Ancak site hazırlamanın ne kadar zahmetli bir iş olduğunu artık bilmeyenimiz yoktur heralde.İnternette yayınladığımız sitelere eleştiri yapacak arkadaşlarımız bunu gözönünde bulundurmadan tamamen kötü yönlerini söylerse de hoşumuza gitmeyecektir, ben o kadar emek harcadım diye geçiririz içimizden öyle değil mi Very Happy
    Yeşim Gülboy

Mesaj  Yeşim Gülboy Paz Haz. 14, 2009 5:44 pm

rıdvankalkan demiş ki:http://www.fenci.gen.tr/ sitesini gezdiğimiz zaman:
    1.reklamlar siteyi batırmış
    2.logolar hem küçük hemde renk bakımından kötü.
    3.animasyonları bilgisayara kaydedemiyoruz.(cimrilik ve bencillik)

Kesinlikle katılıyorum eğitsel bir siteye giriş yaptığını anlamak güç, reklam alınırda bu kadar mı abartılır ayrıca anasayfa çok kalabalık tutulmuş ve sıkıcı renkler kullanılmış.
    tuba nur emek

Mesaj  tuba nur emek Paz Haz. 14, 2009 5:56 pm

www.dersimizfen.net sitesini incelediğimde bazı eksikliklerle karşılaştım.Örneğin görsel ve işitsel ögeler yeterli ve dikkat çekici değildi sadece fen dersi kategorilere ayrılmış fakat herhangibir animasyon,resim ve video ile desteklenmemiştir.Reklamlar kenarlara taşınmış,sayfanın ortası bomboş bırakılmıştır.Renk uyumu güzeldi fakat ortaokul düzeyinde bir çocuğun dikkatini canlı tutacak derecede canlı değildi.

Forum Saati Cuma Mayıs 17, 2024 8:55 am